Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

1
Λοιπόν, με αφορμή το γεγονός ότι σήμερα πάλι υπήρξε καινούργια φουρνιά συνθημάτων στους τοίχους στο αμφιθέατρο1 (πάλι καλά ήταν λίγα και μάλλον βγαίνουν εύκολα) και το γεγονός ότι άτομα παράταξης μπήκαν την ώρα που τελείωνε το μάθημα μέσα σε κατάμεστο αμφιθέατρο και αρχισαν να τοποθετούν αφίσες αμέριμνα, χωρίς να πει (σχεδόν) κανείς τίποτα με βάζει στον εξής προβληματισμό...

"Μας νοιάζει τελικά τι γίνεται στη σχολή αυτή ή είμαστε απλά περαστικοί και θέλουμε μόνο να κάνουμε τη δουλειά μας και να φύγουμε; Φοβόμαστε να αντιδράσουμε ή απλά δε μας νοιάζει; Έχουμε συνηθίσει το μπάχαλο ή πολύ απλά δε μας νοίαζει;"

Γενικώς, βλέπουμε το κτίριο της σχολής να υποβαθμίζεται διαρκώς. Συνθήματα παντού, τα οποία δε τα έλεγε κανείς κολακευτικά και δε νομίζω σε καμία περίπτωση να τα έγραφε σπίτι του στον τοίχο του δωματίου ή της κουζίνας του. Σήμερα υπήρχε και καινούργιο σύνθημα "η φοιτητική ενοτητα είναι σκατά" ή κάπως έτσι στον ΠΙΝΑΚΑ πάνω στην 29 με μπογιά + μερικά ακομα στον περίγυρο της αίθουσας....

Βλέπουμε παντου αφίσες από όλες τις παρατάξεις, οι οποίες σόρρυ κιόλας αλλά δεν προσφέρουν και τίποτα απολύτως.. λες και αν δει ο άλλος την αφίσα θα ψηφίσει στις εκλογές την παραταξη; ειδικά τα τελευταία χρόνια η συμμετοχή έχει μειωθεί κατακόρυφα και αυξηθεί και κατά πολύ οι ψηφοφόροι τα προηγούμενα δύο χρόνια..

Βλέπουμε να γίνονται έκτροπα σε μερικά μαθήματα και δεν το λέμε (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου εδώ περα)

Βλέπουμε πχ στο αναγνωστήριο να συμπεριφέρεται ο άλλος λες και είναι σε καφετέρια και δεν του λέμε να σκάσει και να πάει στο κυλικείο αν θέλει να φωνάξει

Πέρσι είχαμε δει και live τραμπουκισμό σε φάση ένα βήμα πριν πέσει ξύλο σε γνωστή παράταξη επειδή δεν έβαζε μια τζίφρα..

Βλέπουμε ότι στις τουαλέτες δεν μπορούμε καν να πλησιάσουμε

Και η απορία μου παραμένει "Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε απλά περαστικοί και χεστήκαμε για το τι θα γίνει?"...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

3
ggianniko έγραψε:Νομίζω ότι γενικά από τη στάση ζωής ενός νεοέλληνα δεν μας νοιάζει αρκετά για να ασχοληθούμε
Nαι, αλλά μετά γκρινιάζουμε και λέμε ότι φταίνε οι άλλοι.. Αν εμείς δεν κουνάμε το μικρό μας δαχτυλάκι, έχουμε δικαίωμα να κατηγορούμε τους άλλους όλη την ώρα??
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

5
ggianniko έγραψε:Γενικά νομίζω ότι είμαστε πολύ καλοί στο να κρίνουμε τους άλλους χωρίς να θέλουμε να ασχοληθούμε για να κάνουμε κάτι. Νομίζω ότι έτσι έχουμε μεγαλώσει, δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει σύντομα κάτι
Άρα τα αφήνουμε όλα ως έχουν και συνεχίσουμε τη ζωή μας?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

7
kiuolo έγραψε:Με τα παιδιά της παράταξης που αναφέρεται τι έγινε τελικά ; Γιατί έβαζαν αφίσες ; Μίλησε κανεις μαζί τους ;
έβαζαν αφίσες γιατί θα γίνονταν πολιτική εκδήλωση. είπαν ότι θα τις βγάλουν μετά (όπως και παραδόξως έκαναν). Όμως, με αφορμή το ότι μπήκαν αυτές οι αφίσες και έγινε το συγκεκριμένο πολιτικό σουαρέ γράφτηκαν και τα υβριστικά συνθήματα στο αμφιθέατρο 1.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Μας νοιάζει τελικά ή είμαστε περαστικοί;

9
KNE.. και τα συνθήματα που εγράφησαν παρατίθενται στις συνημμένες φωτογραφίες...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
Συνημμένα
WP_20160310_15_32_07_Pro.jpg
WP_20160310_15_32_18_Pro.jpg
WP_20160310_15_32_14_Pro.jpg
WP_20160310_15_32_07_Pro.jpg