Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

11
Δεν είπα πως δε θα βοηθήσω. Ούτε θέλω σε καμία περίπτωση να αποτρέψω κάποιον από το να το κάνει. Λυπάμαι αν αυτό κατάλαβες.
Και πιστεύω πώς δεν έχει σημασία τι θα μας πουν τα παιδιά μας σε 30 χρόνια. Άλλωστε ποιος μου εγγυάται ότι θα έχω παιδιά ή ότι ένας σεισμός δε θα έχει καταπιεί όλη την περιοχή του Ζωγράφου (μαζί και τα Πανεπιστήμια) μέχρι τότε... :razz:

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω, και αυτό που ήθελα να πω εξ' αρχής είναι πως άμα βάψουμε τους τοίχους, δε θα σβηστούν μαζί με τα συνθήματα και όσα προβλήματα προκαλούν οι αναρχικοί. Και το χάλι δε θα αλλάξει άμα δώσουν 450 άτομα από 2 ευρώ. Είναι βούληση, είναι ψήφος για αλλαγή, αλλά είναι και πολύ "εύκολη" χειρονομία ώστε να λύσει το πρόβλημα.

Και για να σας προλάβω, θα μου πείτε: "ξέρεις, αυτή είναι μια αρχή για να αλλάξουν πολλά πράγματα κ.λ.π." ή κάτι τέτοιο...
Δε θα διαφωνήσω με αυτό.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

14
Μπορείς να απευθυνθείς στον εκάστοτε υπεύθυνο βάρδιας στο αναγνωστηριο
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

15
Μέσα σε μόλις δύο ημέρες, συγκεντρώθηκαν στον κουμπαρά του αναγνωστηρίου 111,40 ευρώ! https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... li=1#gid=0
Υπενθυμίζω ότι μπορείτε να συνεισφέρετε στην εθελοντική προσπάθεια για το βάψιμο των αμφιθεάτρων, με οποιονδήποτε από τους ακόλουθους τρόπους:
1. Βοηθώντας μας να αγοράσουμε τον απαραίτητο εξοπλισμό, με δωρεές στον κουμπαρά που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο αναγνωστήριο της σχολής
2. Με δωρεές σε είδος: Πινέλα, ρολά, σκαφάκια, νέφτη, αστάρι, πλαστικά προστατευτικά, είναι όλα καλοδεχούμενα, και παραλαμβάνονται καθημερινά, στο χώρο του αναγνωστηρίου.
3. Επίσης, επειδή εκφράστηκε ενδιαφέρον, το IBAN του λογαριασμού για καταθέσεις είναι GR84 0172 1600 0051 6006 2238 670 Τράπεζα Πειραιώς (για περισσότερα στοιχεία στείλτε pm ή email στο amfitheatra@gmail.com)
4. Με την εθελοντική σας παρουσία την ημέρα της βαφής.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

16
Προς το παρόν είμαστε στα 302,03 Ευρώ (δηλαδή στο 1/3 του ζητούμενου ποσού).

Επειδή από ό,τι κατάλαβα δεν είναι τόσο ξεκάθαρο το πως ακριβώς μαζεύονται τα χρήματα υπάρχουν οι εξής τρόποι:

[*]Πάτε και βρίσκετε τον υπέυθυνο βάρδιας του αναγνωστηρίου και λέτε ότι θέλετε να συμβάλλετε (Προειδοποίηση: Ορισμένες ώρες ενδέχεται να μη βρείτε κάποιον, αλλά μην πτοείστε μπορείτε να περάσετε αργότερα)
[*]Μπορείτε να καταθέσετε χρήματα στο λογαριασμό με IBAN GR84 0172 1600 0051 6006 2238 670 Τράπεζα Πειραιώς (για περισσότερες λεπτομέρειες στο amfitheatra@gmail.com και kiritoshu94@gmail.com
[*]Αν επιθυμείτε να προσφέρετε με κάποιον άλλον τρόπο ή αν θέλετε οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε πάλι να επικοινωνήσετε στα mail amfitheatra@gmail.com και kiritoshu94@gmail.com

Επίσης υπάρχει συζήτηση μήπως βαφτεί σε πρώτη φάση μόνο το αμφιθέατρο 2 (δλδ ο αμεσος στόχος πέφτει στα μισά χρήματα) και σε επόμενο στάδιο να προχωρήσουμε στο δεύτερο αμφιθέατρο.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

17
Μπράβο...Μπράβο...Λύσατε το μεγαλύτερο πρόβλημα του ελληνικού πανεπιστημίου...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος κόσμος ενεργοποιείται για κάτι τόσο επιφανειακό, ενώ τα σοβαρά θέματα ούτε που σας αγγίζουν, λες και οι καθαροί τοίχοι θα βελτιώσουν την κατάσταση. Πέραν από αυτό, εγώ τους τοίχους της σχολής τους θέλω με συνθήματα, για να μου θυμίζουν, όταν πάω να το ξεχάσω ότι τα πράγματα δεν είναι ωραία και καλά (μέσα και έξω από τη σχολή). Βέβαια αυτή την πρωτοβουλία την πήρατε μόνοι σας, οπότε όταν βάψετε τους τοίχους εγώ θα ξαναγράψω, όπου και όπως μπορώ.
Έξω ο κόσμος καίγεται, αν όντως σας ενδιαφέρει να κάνετε κάτι υπάρχουν πολύ πιο σωστές και ουσιώδεις ενέργειες.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

18
PanosBino έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος κόσμος ενεργοποιείται για κάτι τόσο επιφανειακό
Είμαστε όλοι πρόβατα ΜΠΕΕΕΕ..
PanosBino έγραψε: Βέβαια αυτή την πρωτοβουλία την πήρατε μόνοι σας, οπότε όταν βάψετε τους τοίχους εγώ θα ξαναγράψω, όπου και όπως μπορώ.
Ωριμότητα στο φουλ. Και σεβασμός πάνω από όλα στη δημόσια περιουσία...
PanosBino έγραψε:Έξω ο κόσμος καίγεται, αν όντως σας ενδιαφέρει να κάνετε κάτι υπάρχουν πολύ πιο σωστές και ουσιώδεις ενέργειες.

Όπως? Κατάληψη και ξύλο με τα ΜΑΤ μην προτείνεις μόνο.. Είδαμε τα αποτελέσματα και των δύο αυτών τον τελευταίο καιρό..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

19
Είμαστε όλοι πρόβατα ΜΠΕΕΕΕ..
Κάποιοι ναι, δυστυχώς είστε.
Όπως? Κατάληψη και ξύλο με τα ΜΑΤ μην προτείνεις μόνο.. Είδαμε τα αποτελέσματα και των δύο αυτών τον τελευταίο καιρό..
Δεν πρόκειται να κάτσω να σου αναλύσω τις ενέργειες που θεωρώ σωστές, δεν έχει σχέση με το topic και δεν έχω και τη διάθεση.

Δεν με ενδιαφέρει αν το θεωρείς "ανώριμο". Για μένα ο τοίχος της σχόλης είναι πιο ωραίος με συνθήματα. Για αυτό ας αρχίσετε από αλλού την
επίλυση των προβλημάτων που υπάρχουν στη Σχολή
όπως είπε κάποιος από πάνω.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

20
Αντι να δινετε τα λεφτα σας σε μαλακιες που δε θα πιασουν τοπο ( σιγα μη μεινουν καθαρα τα αμφιθεατρα και σιγα το θεμα κι ολας ) δε μου τα δινετε εμενα να αγορασω επιτελους ενα crypton x και εσεις να ασχοληθειτε με τιποτα πιο σοβαρο στη ζωη σας?
cron