Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

41
μάλλον δεν κατάλαβες

α) όσο οι ΧΜ είναι το σπίτι σου, άλλο τόσο είναι και το δικό μου, δεν βλέπω για ποίο λόγο η δικία σου άποψη περι αισθητικής οφείλει να επιβάλλεται πάνω μου

β) μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Όπως και ένας βαμμένος τοίχος (με συνθήματα ή με graffiti δεν με αφορά) είναι "πολιτική" αισθητική, έτσι ακριβώς και ο "καθαρός" ΣΟΥ τοίχος είναι μια χαρά πολιτική.

όπως λοιπόν και εσύ διαμαρτυρεσαί για τα συνθήματα που και καλά τα βλέπεις παντού, έτσι και εγώ προφανώς και διαμαρτύρομαι για το απαίσιο και αποστειρωμένο λευκό στα Αμφιθέατρα. Στο κάτω κάτω όποιος θέλει λευκό να το βάλει σπίτι του.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

42
Ομοίως για τα τα συνθήματα. Αν θες γέμισε τον τοίχο στο δωμάτιο σου με ο,τι τραβά η όρεξη σου. Εγώ λέω να τους γκρεμίσουμε όλους τους τοίχους να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να μην έχουμε διαφωνίες.

Και για να μου φύγει η απορία τι πολιτική ακριβώς εκφράζει το οι τοίχοι να μην είναι σαν μπ********?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

43
Προς όλους όσους διαφωνούν με το βάψιμο των αμφιθεάτρων:
Η σχολή μας είναι τεράστια, οι τοίχοι αμέτρητοι αν συνυπολογίσουμε δε και την έκταση όλων των κτιρίων όλης της πολυτεχνειούπολης και τους τοίχους (εσωτερικούς και εξωτερικούς) που διαθέτει οι επιλογές για έκφραση, συνθήματα, graffiti είναι πάρα μα πάρα πολλές!!!! Και μα το Θεό καθόμαστε και έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα ΔΥΟ αμφιθέατρα: 8 ΤΟΙΧΟΥΣ;;;;;; Πόσο γελοίο είναι αυτό;; Και θα μου πείς η ελευθερία έκφρασης δεν μετριέται σε νούμερα και τοίχους και εγώ δεν έχει σημασία που επέλεξα να βάψω αυτούς τους 8 τοίχους όλους και όλους αλλά σημασία έχει η ενέργεια και ο σκοπός πίσω απο αυτήν και οι ιδέες-οι πολιτικές-η αισθητική (όπως θές πές το) που κρύβονται πίσω απο αυτήν και οτι τελικά σε περιορίζω! Οτι πριν απο αυτό το βάψιμο συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο το έχετε σκεφτεί;;;;; Οτι εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ τα συνθήματα και ότιδήποτε άλλο στο χώρο μου και δεν μου άφηνες την ελευθερία έκφρασης όχι σε όλη την σχολή αλλά ούτε σε 8 έρμους τοίχους το σκεφτήκατε; Ακουσα πρόσφατα οτι όλο αυτό κρύβει πίσω του ψυχωτικά παιδιά με χουντικές διαθέσεις!! Σοβαρά;;; Δηλαδή εσύ που δεν δέχεσαι κάτι το οποίο είναι απαίτηση κάποιων (πολλών ή λίγων ακόμα και ενός) δεν είσαι χουντικός ή δεν είσαι ψυχωτικός όταν μάλιστα η άλλη πλευρά έχει ανεχτεί τον τρόπο έκφρασης σου όπου άλλου μπορείς να φανταστείς; Γιατι απλώς δεν μπορούμε να ανεχτούμε οι μεν τους δε και να συμβιβαστούμε;
Και κάτι τελευταίο...Τα αμφιθέατρα πρέπει να είναι καθαρά, γιατί πρέπει; Γιατι το επιβάλλει η κοινωνία, το σωστό, το πρέπον και εσύ φυσικά πας κόντρα σε όλα αυτά, θες να διαμαρτυρηθείς,να μην συμβιβαστείς, να εξεγερθείς και να μην ακολουθήσεις τους κανόνες!! Εγώ αυτό το λέω υποκρισία!!! Δεν πάς να βοηθήσεις ανθρώπους του τρίτου κόσμου με ό,τι προβλήματα έχουν, πιάνεις μια δουλειά (και άρα ακολουθείς τους κοινωνικούς κανόνες) για να ζήσεις και να ντυθείς και να βολευτείς και δεν προτιμάς να πεθάνεις μένοντας όντως ελεύθερος στο πνεύμα και μη συμβιβασμένος ή ακόμα χειρότερα σε ταίζουν οι γονείς σου και για να μπείς σε αυτή την σχολή πήγαινες στο ιδιωτικό φροντιστήριο (γιατι πόσοι έχουν περάσει τελείως μόνοι τους) το οποίο πλήρωνες και υπάκουγες στο σωστό, στο πρέπον, σε αυτό που σου επιβάλλει η κοινωνία. Οπότε τώρα μην μου το παίζεος τόσο επαναστάτης και αν θες να το κάνεις τουλάχιστον μην ευτελίζεις τόσο την έννοια ακόμα και τον όποιο αγώνα κάνεις δημιουργώντας τόσο θέμα για τα 2 αμφιθέατρα.

Re: Πρωτοβουλία Για Καθαρούς Τοίχους

44
Παρένθεση: ίσως τα παιδιά που το τρέξατε αυτό και ομολογουμένως καταθέσατε κόπο να μαζέψετε τα λεφτά και να βάψετε, έπρεπε να το περνάγατε και με ένα ψήφισμα απο τον Φ.Σ. για να έχετε μια τυπική προστασία, εν είδει συλλογικής νομιμοποίησης και να μην αρχίσουν τα κλαρίνα.
Θα χορέψετε ...