Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Προτάσεις για τροποποίηση καταστατικού Φ.Σ

11
Τώρα που το ξανασκέφτομαι το σημάδι για το πρόεδρο είναι απαραίτητο για τη διασφάλιση της ισοπίθανης συμμετοχής ετών που έχουν μικρότερο αριθμό φοιτητών. Επίσης δεν αφορά αυτό τους πρωτοετείς αφού δε θα μπορούν να βγάλουν πρόεδρο οπότε καλύτερα το σημάδι να μείνει ως έχει.

Θα πρότεινα επίσης οι πρωτοετείς να έχουν κανονικά δικαίωμα ψήφου στις ΓΣ μετά την εκλογή των εκπροσώπων τους δηλαδή μετά τις πρώτες εκλογές των πρωτοετών (που γίνονται με την επίσημη λήξη της προθεσμίας εγγραφών τους).
Για ζητήματα που προκύπτουν πριν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία θα μπορούν να ψηφίζουν προτάσεις του σχηματισμού του προηγούμενου έτους.
Προσοχή :
1. το τελευταίο βήμα είναι πολύ σημαντικό καθώς διασφαλίζει το δικαίωμα συμμετοχής των νέων φοιτητών χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος ετεροκατεύθυνσής τους (αφού οι προτάσεις προς ψήφισμα θα προκύπτουν απο άτομα προηγούμενων ετών).
2. σε κάθε τέτοια περίπτωση δεν κάνουμε λόγο για ΓΣ (αφου σε αυτή συμμετέχεις μόνο εφόσον κατοχυρώσεις το δικαίωμα) αλλα για μια έκτακτη συνέλευση στην οποία μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι φοιτητές.

Re: Προτάσεις για τροποποίηση καταστατικού Φ.Σ

12
Το έχεις πάρει θερμά και μαρέσεις :D Θα τα διαβάσω αύριο αναλυτικά! :T:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Προτάσεις για τροποποίηση καταστατικού Φ.Σ

13
PeriklisP έγραψε:Ωραίες ιδέες!
Οι προβληματισμοί μου:
1. Ο ρόλος των εκλεγμένων πρωτοετών είναι λιγο "γλάστρικος", κοινώς "κοιτάτε, αλλά μην αγγίζετε".Ακόμη αφού δεν έχουν δικαίωμα ψήφου στις αποφάσεις του ΣΕΕ, ενδέχεται να υπάρχουν περιπτώσεις ισοψηφίας αφού θα έχουμε ζυγό αριθμό ψηφοφόρων. Νομίζω θα ήταν καλή ιδέα να άρχιζαν να έχουν δικαίωμα ψήφου από λχ την έναρξη του εαρινού εξαμήνου, οπου θα έχουν πάρει μια κάποια ιδέα από το τι παίζεται.
Ναι είναι γλαστρικος από την στιγμή που:
1) Οι πρωτοετείς παρα το γεγονός ότι δεν γνωρίζονται τον 1ο μηνα στην σχολη όλοι μεταξύ τους, επιλέγουν εκπροσώπους οι οποίοι μπορεί να είναι κομματικοποιημένοι από το σχολειο κιόλας...
2) Είναι εύκολο να προσεγγιστούν απο παρατάξεις οι εκλεγμένοι εκπρόσωποι και να επηρεάζουν ουσιαστικά αποτελέσματα.

Μόνο ίσως στις περιπτώσεις ισοψηφίας θα μπορουσαν να έχουν δικαίωμα ψήφου. Διαφωνώ με αυτό περι δικαιώματος ψήφου με την έναρξη του εαρινού, διότι πιστεύω πρέπει να έχουν κριθεί πρώτα εκ νέου με νέες εκλογές οι εκπρόσωποί τους από το έτος.
PeriklisP έγραψε:2. Ο οβολός. Φοβάμαι μήπως λειτουργήσει λίγο ως αποτρεπτικό για την συμμετοχή στα κοινα. Η αλήθεια βέβαια δεν αποκλείεται να έχει καί αντιστροφή δράση, αλά των Καποδίστριακων πατατών. :razz:
Είναι λίγο διφορούμενο είναι η αλήθεια αυτο περι οβολού για αυτό και έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου. Είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Από την μία προωθείς την ιδέα του ότι συνεισφέρουν οι φοιτητές άμεσα οικονομικά για να λύσουν πρακτικά προβλήματα τα οποία κολλάνε και καθυστερούν λόγω γραφειοκρατίας κ.α παραγόντων. Εξάλλου, δίνεις έναν παραπάνω λόγο στους φοιτητές να σκεφτούν τι τους λείπει στην σχολή ώστε να το μπαλωσουν τα χρήματα του ταμείου που οι ίδιοι συντηρούν :)
MakisH έγραψε:Εγώ νομίζω ότι είναι λίγο υπερπεριπλοκο χωρίς λόγο αυτό με τους πρωτοετείς. Ας έχουν δικαίωμα ψήφου μετά τον πρώτο μήνα που θα έχουν γίνει και οι εκλογές τους. Έχουν και οι πρωτοετείς τα ιδιαίτερα προβλήματά τους, όπως έχουν πχ και οι επί πτυχίω.
Υπερπερίπλοκο δεν είναι. Τα πράγματα είναι απλά: Εκλογές τον 1ο μήνα στην σχολή για προσωρινούς εκπροσώπους οι οποίοι θα μεταφέρουν τα προβλήματα του έτους στο ΣΕΕ και εκλογές 1 μήνα πριν το τέλος του έτους για την εκπροσώπησή τους πρακτικά στο 2ο έτος...Εξήγησα τους λόγους που θεωρώ ότι είναι σημαντικό να μην έχουν ουσιαστικό λόγο οι πρωτοετείς. Δεν είναι για ρατσιστικούς λόγους :razz: Υποτίθεται ότι το ΣΕΕ θα παίρνει αποφάσεις που θα ευννοούν όλα τα έτη...
delic έγραψε:Παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το καταστατικό που προτείνεις ,ωστόσο, έχω κάποιες απορίες (και προτάσεις).
Με εξαίρεση τη πρώτη ΣΕ (Συνέλευση Ετών) των πρωτοετών θα πρέπει να γίνονται συνολικά 4 διαφορετικές συνελεύσεις στο τέλος του εαρινού εξαμήνου μια με τους μαθητές κάθε έτους εξαιρείται το 5ο (αφου σε διαφορετική περίπτωση η διαδικασία θα απαιτεί μέρες)
Σε αυτή τη περίπτωση η κάθε πολιτική παράταξη (εαν συνεχίσουν να υφίστανται) θα πρέπει να έχει εκπροσώπους σε κάθε έτος ??? Εκεί είναι που θα γίνεται λόγος για πολιτικό αποπροσανατολισμό των πρωτοετών...
Εάν επίσης υπάρχουν παρατάξεις δε θα αποδυναμώνουν τα μεμονωμένα άτομα που επιχειρούν να μπουν στο ΣΕΕ ; Σίγουρα πάντως καλύτερη κατάσταση απο αυτή που επικρατεί σήμερα.
Συνολικά θα γίνονται 1 μήνα πριν το κλείσιμο για εξετάσεις των εαρινών εξαμηνών 4 συνελεύσεις για να εκλέξουν εκπροσώπους για το επόμενο έτος!!!! Οπότε το 5ο έτος (αυτοί που τελειώνουν) δεν θα Εκλογές Έτους...Όχι οι παρατάξεις δεν θα είναι αναγκαστικό να έχει εκπροσώπους σε κάθε έτος. Η φιλοσοφία των παρατάξεων θα είναι να προσεγγίσουν όσο πιο πολλούς πρωτοετείς μπορούν, ειδικά τους υποψήφιους εκπροσώπους. Εκεί η υπόλοιπη σχολή και ειδικά το ΣΕΕ πρέπει να πείσει τους 1οετείς ότι τα αιτήματά τους λαμβάνονται υπ όψην, ώστε να αποφευχθούν φαινόμενα μελλοντικής κομματικοποίησης του ΣΕΕ. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...
delic έγραψε:Όσων αφορά τώρα τους πρωτοετείς θεωρώ οτι θα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου έστω και ένα μήνα μετά (αλλιώς δεν νομίζω οτι θα ασχοληθεί κανείς)
Ίσα ίσα από την στιγμή που οι 1οετείς δεν θα έχουν δικαίωμα ψήφου προκειμένου να περνάνε αυτά που θέλουν θα πρέπει να πιέζουν το ΣΕΕ και να ασχολούνται συνεχώς με τις αποφάσεις του. Το δικαίωμα ψήφου δεν νομιζω οτι θα βοηθήσει, αλλά το συζητάμε αμα θέλετε παραπάνω να βάλουμε κάτω τα + και τα -

delic έγραψε:Στις ΣΕ θα συμμετέχουν να φανταστώ όλοι οι φοιτητές ανεξαρτήτως του εαν έχουν ή όχι προσκομίσει τον οβολό (άρα το ποσό αυτό δε θα εξασφαλίζει το δικαίωμά συμμετοχής τους στις ΣΕ όπως αναφέρεις).
Ύστερα δε κατάλαβα πώς ακριβώς θα διεξάγονται οι ΓΣ και τι θα γίνεται σε αυτές - κάτι αντίστοιχο με τις σημερινές? - (όπου βέβαια θα συμμετέχουν μόνο όσοι έχουν δώσει τον οβολό και το θεώρω σωστό διότι θα είναι πιο σοβαρές και με περισσότερη συμμετοχή - εαν θα γίνεται όπως φαντάζομαι-).
Τωρα στν συνέλευση μιλάνε κατα βάση παρατάξεις (πολιτικές ομάδες αν θες) και ψηφίζονται τα δικά τους πλαίσια γιατί δεν ευννοείται απο τις συνθήκες αν θες το να κατέβουν άλλα ''πακέτα προτάσεων''. Όσες προτάσεις γίνονται είναι σε μορφή ψηφισμάτων τα οποία τα περισσότερα δεν τηρούνται...Η μορφή της Γ.Σ θα είναι εντελώς διαφορετική με ιδιαίτερα υποβαθμισμένο τον ρόλο των παρατάξεων. Θα έχουν δικαίωμα να μιλήσουν χρονομετρήμενα με έναν εκπρόσωπο, ωστόσο όχι κάτι παραπάνω. Κυρίως το ΣΕΕ θα είναι αυτό που θα τοποθετείται με τους υπόλοιπους φοιτητές να συμφωνούν ή όχι με τις προτάσεις του, δίνοντας φυσικά και τις δικές τους. Τώρα αν καταφέρουμε να κομματικοποιηθεί το ΣΕΕ θα είμαστε άξιοι του ευατού μας :razz:
delic έγραψε:Τέλος στα φλέγοντα θέματα που αναφέρεις οτι μπορούν να προκύψουν μέχρι την εγγραφή των πρωτοετών νομίζω οτι θα πρέπει να παίρνουν αποφάσεις τα συμβούλια του προηγούμενου έτους και να αναγκάζονται να καλούν σε συνέλευση τους νυν πρωτοετείς για να τους ενημερώνουν σχετικά αλλα και να ακούν τις απόψεις τους.
Επειδή ξέρω ωστόσο οτι το τελευταίο δε θα φέρει ουσιαστικό αποτέλεσμα θα πρέπει οι νυν πρωτοετείς να μπορούν να ψηφίσουν την άποψη ατόμων που ανήκουν στο ΣΕΕ (στο οποίο φυσικά σε αυτή τη φάση όλοι θα έχουν δικαίωμα ψήφου).
Όπως σου προανέφερα οι εκπρόσωποι του ΣΕΕ θα πρέπει να έχουν ψηφιστεί ήδη από τον προηγούμενο Μάη ας πούμε...Απλά δεν θα έχουν εκπροσώπηση οι 1οετείς. Θα μπορούσε τότε να γίνεται κάτι σαν ''Ανοιχτό ΣΕΕ'' με κάλεσμα στους πρωτοετείς ή Γ.Σ με δικαίωμα στους πρωτοετείς.
delic έγραψε:Θα ήθελα να προσθέσω κάτι.
Στη παράγραφο με τις παρατάξεις εκεί που λες οτι κάθε μια μπορεί να έχει τουλάχιστον 3 εκπροσώπους εγώ θα έλεγα το πολύ 3 (ανα έτος) .
Έτσι θα υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να πλειοψηφεί στη 5άδα μια παράταξη και μεγαλύτερη πιθανότητα να συνυπάρχουν σε αυτή πολλές παρατάξεις ή (και) ανεξάρτητα άτομα.
Επίσης μια λεπτομέρεια... Το σημάδι για τον πρόεδρο ίσως καθιστά πολύπλοκες τις εκλογές θα μπορούσε απλά να βγαίνει αυτός που πλειοψηφεί.
Επίσης, αυτός που λές ότι 3 εκπροσώπους ανα έτος από πολιτικές ομάδες χωλαίνει με την έννοια ότι εσύ ας πούμε να μην είσαι γραμμένος στην ΠΑΣΠ τυπικά, αλλά ουσιαστικά να παίρνεις γραμμή...Οπότε δεν θα έχει νόημα να περιορίσει κάτι...Αν το έτος είναι ηλιθιο και ψηφίσει 5 γραμμένους ή φιλο-ΔΑΠίτες ας πούμε, πρόβλημά του ;) Εγώ ανεφερα 3 εκπροσώπους ώστε να μπορούν να εκπροσωπούνται σε καλέσματα απο το ΣΕΕ από έναν εξ αυτών.
delic έγραψε:Θα πρότεινα επίσης οι πρωτοετείς να έχουν κανονικά δικαίωμα ψήφου στις ΓΣ μετά την εκλογή των εκπροσώπων τους δηλαδή μετά τις πρώτες εκλογές των πρωτοετών (που γίνονται με την επίσημη λήξη της προθεσμίας εγγραφών τους).
Για ζητήματα που προκύπτουν πριν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία θα μπορούν να ψηφίζουν προτάσεις του σχηματισμού του προηγούμενου έτους.
Προσοχή :
1. το τελευταίο βήμα είναι πολύ σημαντικό καθώς διασφαλίζει το δικαίωμα συμμετοχής των νέων φοιτητών χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος ετεροκατεύθυνσής τους (αφού οι προτάσεις προς ψήφισμα θα προκύπτουν απο άτομα προηγούμενων ετών).
2. σε κάθε τέτοια περίπτωση δεν κάνουμε λόγο για ΓΣ (αφου σε αυτή συμμετέχεις μόνο εφόσον κατοχυρώσεις το δικαίωμα) αλλα για μια έκτακτη συνέλευση στην οποία μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι φοιτητές.
Θα πρέπει να εξετάσουμε χρονικά πως μπορεί να κινηθεί ο σύλλογος ώστε οι 1οετείς να μην μενουν απεξω πριν ή μετά την εγγραφή τους, και πριν των 1ων εκλογών. Μπορεί να οριστεί ας πούμε και ένα όρος Εκτακτης Γενικής Συνέλευσης, πρέπει να δούμε όμως τις προυποθέσεις συμμετοχής σε αυτήν και πραγματοποιησης της.

Δεν ξέρω πως θα ήταν καλύτερα να συζητηθούν αυτά...εδώ, από κοντά, σε γ.σ? Δεν ξέρω πάντως υπάρχουν ιδέες! :T:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''