Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

1
...ή Πρώτα κομματόσκυλο, και μετά όλα τ’άλλα
sneronas έγραψε:Εχω παρατηρήσει ότι έχω ένα μεγάλο πάθος. Μου αρέσει να συζητάω, να προβληματίζομαι και πού και πού, όπου μπορώ, να βρίσκω και καμιά λύση. Αφού η σχολή ήταν αναπόσπαστο μέρος της ζωής μου λοιπόν (και κατ’επέκταση η τριτοβάθμια εκπαίδευση), ήταν αναπόφευκτο να συζητώ επ’ αυτής. Εχω συζητήσει με έλληνες, ξένους, προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς, ερευνητές, υποψήφιους φοιτητές, καθηγητές, παλιούς αποφοίτους και βετεράνους της ζωής και της γνώσης. Εχω αντιμετωπίσει διάφορες συμπεριφορές. Τον φύτουλα, τον καμμένο, τον ψαγμένο, τον ταλιμπάν, τον αδιάφορο, αυτόν με όνειρα, τον υποταγμένο, τον καταφερτζή,το θύμα, τον ικανοποιημένο και τον αποτυχημένο. Αρκετές φορές δεν συμφώνησα, αλλά πάντα άκουγα τις διάφορες γνώμες. Όλες έλεγαν κάτι που θα μπορούσε σε βάθος να σε προβληματίσει ή να αναδείξει κάτι που αγνοούσες. Ποτέ, μα ποτέ όμως δεν μπόρεσα να χωνέψω τα λόγια του κλασσικού κομματόσκυλου.

Αυτού του τύπου, που πρώτα γράφεται στο κόμμα και μετά στη σχολή. Βασικά τέτοιος ήταν και ο πρώτος που συνάντησα, πριν καν μπω στη σχολή. Τότε μου είχε φανεί πολύ αστείος (βασικά πίστευε ότι όλος ο κόσμος είναι ένα επιτραπέζιο που παίζουν 5-10 βιομήχανοι γιατί δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν, και αυτό επειδή του το είχε πει το κόμμα-κατά τα άλλα πάλευε για ανεξαρτησία τραβώντας σούζες και κάνοντες κόντρες με το καγκουροπαπί). Θυμάμαι μου είχε πει, “όταν μπεις στη σχολή, να πας να μιλήσεις με τον τάδε στο φυσικό, αυτός είναι ο μεγάλος”…ο γκουρού!

Είτε λόγω κάποιου φίλου γκουρού, είτε από κολλημένους γονείς, είτε από αντίδραση σε αυτούς, είτε λόγω άγνοιας και ανυπαρξίας προσωπικότητας, όλοι αυτοί οι τύποι είναι επικίνδυνοι. Γενικά γιατί φέρουν γνώμη χωρίς να έχουν δει τίποτα ακόμα (οι περισσότεροι λόγω σχολής φεύγουν για πρώτη φορά από το σπίτι τους, είτε αυτό είναι στην Εύβοια είτε στην Κυψέλη) και μάλιστα την επιβάλουν με απολυταρχικό τρόπο. Ξύλο και κουνγκ φου δηλαδή. Και ειδικά γιατί την φέρουν χωρίς πραγματικά να ξέρουν. Μιλάνε για πείνα, που στην σχολή μας ειδικά, είναι οι περισσότεροι παιδιά μηχανικών, μιλάνε για εκμετάλλευση των εργαζομένων, όταν οι γονείς τους είναι αφεντικά, μιλάνε για εντατικοποίηση των σπουδών, όταν δεν πατάνε στο μάθημα, όταν κατεβαίνουν στο μάθημα ταλιμπάν και ότι κάτσει. Πως μπορείς ρε τσουτσέκι να εκφέρεις γνώμη για ένα μάθημα όταν δεν έχεις περάσει ούτε απ’ έξω από την αίθουσα; Επειδή η παρέα σου δεν κόβει και κόβεται συνέχεια, βγαίνεις και λες ότι το μάθημα είναι άχρηστο; Σας θυμίζει κάτι το συγκεκριμένο..;Ιδιο βιολί τα τελευταία 5 χρόνια. Εχει πλάκα να βλέπεις πρωτοετά να σου λένε για τις εκλογές τις σχολής όταν ακόμα δεν έχουν τελειώσει το πρώτο εξάμηνο. Εχει πλάκα να σου λέει 3τής ότι δεν χρειάζεται ένα μάθημα (όταν ακόμα έχει μπροστά του άλλα 25 μαθήματα και δεν έχαι δουλέψει ποτέ του). Έχει πλάκα (ταφόπλακα) να υποστηρίζει φοιτητής του δημοσίου, την εξίσωση με το κωλέγιο. Και όλα αυτά γιατί;;;;Γιατί τους το είπε η παράταξη (πες με γραμμή) ή γιατί δεν γίνεται και αλλιώς (δεν ακούγεται και άλλη γνώμη εκεί μέσα). Και την παράταξη ξέρουμε, αυτή εμπιστευόμαστε.

Κοιτάχτε λοιπόν να γίνετε πρώτα φοιτητές και μετά κομματόσκυλα (μακάρι να μην γίνετε και ποτέ).

Γιατί χίλιες φορές γραφικός μια ζωή παρά 5 χρόνια (+1+2+3+…ίσως και μια ζωή επίσης) τσιμπουκλής και φερέφωνο.
Α ρε sneronas, ανάβεις φωτιές :whistle: :bleh:

Προσωπικό σχόλιο...Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής, σημειώσατε...1 (1,30 το δίνει ο OΠΑΠ :inlove: )
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

3
Ειμαι πολυ περιεργος να δω ποιος θα διαφωνησει με το περιεχομενο του κειμενου.

Αυτο επρεπε να φυγει για κανα κομματοφορουμ, να τεσταρουμε ποσο γρηγορα πατανε οι Mod του το delete!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

5
μα ποσο δικιο εχει ο κειμενογραφος..... εχουν αποκτησει αποψη για ολους και για ολα πριν καν βγουν στον εξω κοσμο και αντιμετωπισουν τις οποιες δυσκολιες. δυστυχως αυτοι οι ανθρωποι δεν θα καταφερουν ποτε να ανεξαρτητοποιηθουν και να αποκτησουν προσωπικοτητα και δικη τους αντιληψη.το πιο λυπηρο δε, ειναι να βλεπεις εξυπνα παιδια και αριστους μαθητες να ειναι προσκολλημενοι σε καποιο κομμα,το οποιο υπηρετουν τυφλα,ανικανοι να δεχτουν οποιαδηποτε διαφορετικη αποψη πανω στα θεματα τα οποια αυτο πρεσβευει.

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

6
Σοφά λόγια. εγώ είμαι από κύπρο, πρωτοετής, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως την είδαν μερικοί εδώ μέσα. αλήθεια, απο πότε πρέπει να με κομματόσκυλλο για να διεκδικίσω τα κεκτημένα μου ως φοιτητής; το δε αστείο της υπόθεσης, είναι πως οι συγκεκριμένοι ανθρώποι έχουν πραγματικά την εντύπωση ότι είναι και καλά πιο διαφωτισμένοι και ανοιχτόμυαλοι απο τουσ υπόλοιπους, ενώ στην πραγματικότητα είναι άψυχα φερέφωνα δημαγωγών και πολιτικάντηδων. ούτε να επαναστατήσουν δεν ξέρουν. ΚΛΕΙΝΟΥΝ τη σχολή, για να κοντράρουν νόμους που ΔΗΘΕΝ πληττουν τα συμφέροντα τους (ναι, αν είσαι τόσο ανώριμος και ανέυθυνος και πηγαίνεις 8ο έτος, να σε διώξουν. σε άλεες χώρες υποδιγματα παιδείας, τουσ διώχνουν αν κοπούν ΜΑΘΗΜΑ). ΤΟ ΜΌΝΟ ΠΟΥ ΠΕΤΥΓΧΈΝΟΥΝ ΕΊΝΑΙ να πλήξουν εμάς και τον θεσμό παιδεία στο σύνολο. εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως κάπιοι απλά ψάχνουν αφορμή να μην παν πανεπηστιμιο, να μην παν δουλεια, κτλ κτλ, όλα συμπτώματα ανωρημότιτας και έλληψης παιδείας.

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

8
Στου κουφού την πόρτα... πηδάει και τα πιάνει

(Σύντομο σχόλιο για την ορθολογιστικότητα των επιχειρημάτων, την "κοινή λογική" και για τις αυθαίρετες γενικεύσεις, γιατί όπως λένε και οι mods πρέπει να αποφεύγουμε τις μακροσκελείς απαντήσεις)

Υ.Γ.1. 8ο έτος έφτασα αισίως, λέω να διαγραφώ σιγά σιγά λόγω ανωριμότητος...
Υ.Γ.2. Τώρα που θα διαγραφώ και θα έχω ελεύθερο χρόνο, μιας και δε θέλω να δουλέψω λόγω οκνηρίας, λέω να μελετήσω λίγο τον νόμο και τα νέα περί ΤΑΙΠΕΔ κλπ...

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

9
Πω πω αυτός ο sneronas με τοποθέτησε εκτός σεντονιού που μόλις θα ετοίμαζα!!!!!!! Τα είπε όλα το τυπάκι και γενικά νομίζω κάλυψε και με το παραπάνω πολλούς από εμάς! :clap:

Το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω σε όλους εμάς που συμφωνούμε και επαυξάνουμε είναι πως πρέπει κι εμείς με τον τρόπο μας να θέτουμε τους εκάστοτε "μιλημένους καλοθελητές" ,πάντα στα πλαίσια της ευγένειας, εκτός παιχνιδιού αλλά και πολύ περισσότερο να παίρνουμε πρωτοβουλίες για δημιουργικά υποκατάστατα αυτών!!!

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

10
Αν και έχω αποφοιτήσει καιρό τωρα παρακολουθώ το φορουμ.Θέλω να σχολιάσω το υπόδειγμα φοιτητή που κάτι λέει για 8ο έτος κτλ.Φίλε μου έχεις σκεφτεί πως κάποια άτομα στην σχολή μας ξεσκίζονται στην δουλειά για να τα βγάλουν πέρα αυτοί και οι οικογένειες τους;Πιστεύεις πως είναι εύκολο να σπουδάζεις και δουλεύεις ταυτόχρονα; Μην γενικεύεις καταστάσεις,γιατί σίγουρα υπάρχουν και οι κατ'επιλογή αιώνιοι φοιτητές, αυτο ειναι το σημαντικότερο λάθος του λαού μας.
Υ.Γ τα παραπάνω στα λέει κάποιος ο οποίος και τα 5χρονια που σπούδαζε δούλευε ταυτόχρονα...
Let all of your memories burn in the fire of oblivion
Let all of your regrets burn in the fire of redemption