Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

31
Παράξενο να λέει αυτος που χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς του τύπου μπάζο οτι δεν κρατάω ένα επίπεδο....Τέλος πάντων άκρη μαζί σου δεν βγάζω και προτιμώ να πάω να συνεχίσω την σκοπιά μου παρά να αναλώνομαι σε έναν διάλογο χωρίς νόημα.Συμβουλή γράψε καλα καλα σε μία εξεταστική (καθώς απο οτι βλέπω φέτος μπήκες) κατσε λίγο καιρό στην σχολή και μετα διαμόρφωσε μια ολοκληρωμένη άποψη.
[offtopic]
Πρώτον είμαι μεταλλάς και όχι γκοθάς κυριε bassicsound,δύτερον με έχει φάει η παραμεθόριος και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κάνει εκει η πολυαγαπημένη κα.Ντούλια
Let all of your memories burn in the fire of oblivion
Let all of your regrets burn in the fire of redemption

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

32
-απολτίκ στα όρια της χιπστεριάς- φοιτητές συζητούν για τις κακές εβραιο-σιωνιστικές παρατάξεις, που είναι σχέδιο και προϊόν σκοτεινών και διαβολικών εξωγήινων κέντρων και ευθύνονται για όλα τα κακά της ανθρωπότητας από την εποχή που οι πρώτες μαϊμούδες συνευρέθηκαν ερωτικά ( αν είσαι υλιστής) ή από τότε που έπεσε το μήλο από την Εύα και ο Αδάμ βρήκε ευκαιρία ( αν είσαι ιδεαλιστής).......
------->
Εικόνα
σου σηκώνεται μου λες, έχεις στύσεις τρελές, μα δε γαμάς αυτούς που πρέπει, γιατί είσαι κεφτές

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

33
bassicsound έγραψε:
[offtopic]
Υ.Γ. Τον Dhmhtrhxm καλά κάνεις και τον κράζεις γιατί είναι ένας αδιόρθωτος gothas που τελείωσε στα 5 χρόνια ενώ δούλευε και τώρα μας το τρίβει και στη μούρη. 1ον goth? μα goth? και 2ον είδα ντούλια στη σχολή τις προάλλες. Τι κάνει ακόμη εκεί αυτή;
[offtopic]
WTF? Τι πρόβλημα έχεις bassicsound με τη goth :tomato: ? Δηλαδή έλεος, εγώ θα ήθελα να είχα 4 παππούδες, τους Bauhaus :worship: !!!
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

34

Παρακαλώ πολύ:
1. να σταματήσουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί από όπου και αν προέρχονται και να επιστρέψουμε στα επιχειρήματα. Έχει ήδη επέμβει η fotinit17 η οποία αγνοήθηκε. Κάθε μήνυμα σε αυτό το topic που θα συνεχίζει τους χαρακτηρισμούς (ακόμα και σε περίπτωση "άμυνας"-"απάντησης") θα παίρνει warning (3 warnings = προσωρινό ban, δηλαδή αποκλεισμός εισόδου).

2. να μην κάνουν οι μη-συντονιστές δουλειά συντονιστών. Προσπαθούμε να επεμβαίνουμε όταν διαπιστώνουμε πρόβλημα αλλά δεν είμαστε όλη μέρα πάνω από το forum. Χρησιμοποιήστε το κουμπάκι "αναφορά" ή στείλτε πμ σε κάποιον συντονιστή που να είναι μέσα εκείνη την ώρα.

3. μην χρησιμοποιείτε greeklish! Δεν έχουμε κάποιο φετίχ με τη γλώσσα, απλώς:
α) κείμενα (ειδικά μάλιστα εκτενή) γραμμένα σε greeklish έιναι απίστευτα δυσανάγνωστα
β) είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που ψάχνεις μέσω αναζήτησης αν έχει γραφτεί με greeklish.

4. επιστρέψτε στο θέμα της συζήτησης, το οποίο ΔΕΝ είναι οι αιώνιοι φοιτητές.

Επίσης θα πρότεινα, για την ομαλότερη ροή της συζήτησης, να βάζετε τα κομμάτια κειμένου που σχολιάζετε σε παράθεση, ως εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[quote]κείμενο[/quote]
ή
[quote="συγγραφέας"]κείμενο[/quote]
Περισσότερα εδώ.

Καλή σας νύχτα και μην ξεχάσετε να αλλάξετε την ώρα! (στο forum άλλαξε, οπότε αυτή η δημοσίευση, ενώ γράφτηκε στις 3:30πμ, θα φαίνεται να γράφτηκε στις 2:30πμ)

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

35
WTF? Τι πρόβλημα έχεις bassicsound με τη goth :tomato: ? Δηλαδή έλεος, εγώ θα ήθελα να είχα 4 παππούδες, τους Bauhaus :worship: !!!
Ωχ είσαι "από αυτούς-ές"... :razz: και ήλπιζα ότι δεν υπήρχε χημικός μηχανικός που να φοράει άσπρο make up όταν βγαίνει έξω...

Πάντως σκέψου να είχες αυτόν για παππού σου (βλ συνημμένο γιατί δεν ήξερα πως να τη βάλω στο κείμενο)... Χίλιες φορές να είχα αδερφό τον Μήτρογλου...

Dhmhtrhxm από πότε είναι το Αβέρωφ παραμεθόριος; Θα διοργανώσουμε κανένα παρτάκι gothic (άντε και metal-αρκεί να είναι post) εκει? Θα έρθει και η juliette22.

Με τόσο offtopic βλέπω να εγκαινιάζω το σύστημα με τα warnings. Συγγνώμη απλά ήθελα να αλαφρώσω λίγο την κουβέντα... Αν είστε πια τόσο ανάλγητοι διαγράψτε το σχόλιο... Εμένα όχι από το site. Είναι καλά εδώ.
Συνημμένα
pm.jpg

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

36
gavlas έγραψε:-απολτίκ στα όρια της χιπστεριάς- φοιτητές συζητούν για τις κακές εβραιο-σιωνιστικές παρατάξεις, που είναι σχέδιο και προϊόν σκοτεινών και διαβολικών εξωγήινων κέντρων και ευθύνονται για όλα τα κακά της ανθρωπότητας από την εποχή που οι πρώτες μαϊμούδες συνευρέθηκαν ερωτικά ( αν είσαι υλιστής) ή από τότε που έπεσε το μήλο από την Εύα και ο Αδάμ βρήκε ευκαιρία ( αν είσαι ιδεαλιστής).......
------->
Εικόνα
Πες τα χρυσόστομε! Γιατί καλό το κράξιμο, αλλά δεν έχω δει ποτέ καμία ομάδα ανεξάρτητων φοιτητών να διεκδικεί τα δικαιώματά της. Και να αναφέρω 3 νωπά στην μνήμη μου παραδείγματα:

1) Πριν από κανά 2 χρόνια, ένας συμφοιτητής μας, θεωρώντας πως είναι άδικο να διεξαχθεί ένα εργαστήριο σε ημέρα που δεν κυκλοφορούσε ΚΑΝΕΝΑ Μ.Μ.Μ., προσπάθησε να ξεκινήσει μέσα από αυτό το φόρουμ την οργάνωση μιας μαζικής αποχής (για την ημέρα εκείνη) από το εργαστήριο. Το αποτέλεσμα; Ελάχιστοι τελικά συμμετείχαν (μεταξύ των οποίων κι εγώ, που για να μην το παίζω και πολύ μαχητικός, αν δεν ήταν κολλήτος μου ο άνθρωπος αυτός μάλλον κι εγώ θα ήμουν στη σχολή μιας και είχα τη δυνατότητα να ανέβω) και οι πιο πολλοί ανέβηκαν σχολή είτε α) γιατί δεν ήθελαν να τους βάλει στο μάτι ο καθηγητής είτε β) γιατί εκείνοι μπορούσαν να ανέβουν (και οι υπόλοιποι ας πάνε να πνηγούνε). Συμπέρασμα: Είμαστε κότες και εαυτούληδες.

2) Φέτος, όσοι 5οετείς το έχετε πάρει χαμπάρι (γιατί πολλοί κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου από ό,τι φαίνεται), βάσει της ανακοίνωσης που έχει βγει, το εξάμηνό μας ξεκινά στις 5/11, 4 εβδομάδες μετά την έναρξη των μαθημάτων των υπόλοιπων εξαμήνων και όχι 5 όπως προβλέπει και το Πρόγραμμα Σπουδών. Άρα όπως καταλαβαίνει εύκολα κανείς, κάποιοι είμαστε αναγκασμένοι, με τις "ευλογίες" του Προέδρου, να χάσουμε μαθήματα και εργαστήρια (που ναι αγάπητοι μου 5οετείς συμφοιτητές, ξεκινούν από την 1η εβδομάδα στα περισσότερα μαθήματα κατεύθυνσης του 9ου). Δράση των φοιτητών; Κράξιμο μέσω φόρουμ, fb κτλ αλλά μέχρι εκεί (άλλωστε οι μισοί έχουν κάνει την πρακτική τους από το καλοκαίρι οπότε πολύ που σκωτίστηκαν για το πότε θα ξεκινήσουμε). Ουσία μηδέν. Μια "κακή" παράταξη κατέβασε ψήφισμα σε Γ.Σ. ώστε να αλλάξει η όλη κατάσταση (btw περιμένουμε ακόμα να μάθουμε ποια θα είναι η αντίδραση του προέδρου στο ψήφισμα αυτό). Συμπέρασμα: Από τον καναπέ είμαστε οι καλύτεροι πρόεδροι, πρωθυπουργοί κτλ. Αλλά μην σηκώσει κανείς τον κώλο του να πάει να διεκδικήσει κάτι απόλυτα λογικό. Γιατί, δεν μπορεί, όλο και κάποιος άλλος θα το κάνει για εκείνον.

3) Την ημέρα που ήρθε η Μέρκελ στην Αθήνα, είχε προγραμματισθεί (έπειτα από διάφορες παλινωδίες κυρίως λόγω απέργιων) να εξετασθεί το μάθημα της Περιβαλλοντικής Μηχανικής. Το πρόβλημα; Εκείνη την ημέρα το κέντρο ήταν απροσπέλαστο και αρκετοί φοιτητές ήταν αδύνατο να ανέβουν. Έγινε μια προσπάθεια να μαζευτούν, όσοι δεν είχαν μπορέσει να ανεβούν σχολή την ημέρα εκείνη, έξω από το γραφείο κάποιου εκ των διδασκόντων, ώστε να γίνει μια επανεξέταση του μαθήματος. Αποτελέσματα: α) μαζεύτηκαν 3 κι ο κούκος (αυτό δικαιολογείται βέβαια μερικώς κι από το ότι πολλοί από τους 5οετέις πλέον που το χρωστάνε κάνουν την πρακτική τους τώρα), δικαιώνοντας τόσο κάποιον/α εκ των διδασκόντων που είχε πει το ιστορικό "μα γιατί δεν έχει ανέβει πολύς κόσμος; Τι είναι σήμερα;" όσο και κάποιο συμφοιτητή μας, που όταν κάποιος του εξηγούσε το πρόβλημα απάντησε μετά περισσής ανέσης "Χέστηκα" β) πολλοί παγαπόντιδες θέλησαν να εκμεταλευτούν την συγκυρία, στέλνοντας μέιλ στους καθηγητές ζητώντας να εξεταστούν κι εκείνοι ξανά όταν γίνει η επανεξέταση, γιατί δεν έιχαν γράψει καλά στην εξέταση του Σεπτέμβρη (κίνηση που κατά την γνώμη "χαντάκωσε" αρκετά την όποια σκέψη επανεξέτασης, μιας και κανείς καθηγητής δεν έχει την όρεξη να "κάνει πόρτα" έξω από τα αμφιθέατρα για να διαπιστώνει ποιοι έχουν ήδη εξεταστεί και ποιοι όχι. Συμπέρασμα: Ειμάστε αδιάφοροι και εαυτούληδες (ναι ξανά).

Βέβαια εδώ δεν είμαστε ικανοί να κάνουμε μια πολιτισμένη κουβέντα σε φόρουμ, να έχουμε πνεύμα ομόνοιας σε άλλα μεγάλα θα είμασταν ικανοί; Τα συμπεράσματα δικά σας...

Σημ.: Τα προβλήματα 1 και 3 δεν με αφορούσαν προσωπικά (στο 1 είχα τη δυνατότητα να ανέβω σχολή, στο 3 είχα ήδη περάσει το μάθημα). Ωστόσο όταν είχα την εύκαιρια υποστήριξα με την στάση μου και τους υπόλοιπους συμφοιτητές μου το έκανα. Κι ας έχασα και μια μονάδα από τον τελικό μου βαθμό στο μάθημα εκείνο, λόγω της αδικαιολόγητης (?) απουσίας μου. Αλλά δεν πειράζει. Καλύτερα με μικρότερο Μ.Ο. και την συνείδησή μου ήσυχη, παρά με μεγάλο Μ.Ο. και σκατόψυχος...

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

37
Έχουμε χάσει τον μπούσουλα μου φαίνεται, εκτός αν τα αντιλαμβάνομαι αλλιώς...

Ο sneronas γράφει (το έχω boldάρει κιολας ελεος) :
sneronas έγραψε:Κοιτάχτε λοιπόν να γίνετε πρώτα φοιτητές και μετά κομματόσκυλα (μακάρι να μην γίνετε και ποτέ)
Το ζήτημα που τίθεται εδώ δεν είναι η ύπαρξη του συνδυκαλισμού μέσα στα πανεπιστήμια, αυτή είναι άλλη κουβέντα, αλλά η ταυτότητα του φοιτητή αν δηλαδή είναι ''νορμαλ'', ας μου επιτραπει ο χαρακτηρισμός έστω και με εισαγωγικά, να θεωρεί πρώτα κάποιος τον ευατό του ΔΑΠίτη, ΠΑΣΠιτη, Κνίτη, ΕΑΑΚιτη, ΚΩΜΗΤΗ :mrgreen: και μετά φοιτητή.

Όσον αφορά αυτό που λέει ο Alex, συμφωνώ οτι δεν υπάρχει υγιές κλίμα και πως αν ρε παιδιά δεν μπορεί να γίνει ανταλλαγή απόψεων σε ευχάριστο κλίμα ακόμα και στο φόρουμ, δεν υπάρχει φως στο τούννελ...με ή χωρίς την Αγγελική :nerd:

Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω επίσης με τον Alex στο κεντρικό του νόημα, άλλωστε αρκετές φορές έχει καεί η γούνα μου, με το attitude, που λένε και στο χωριό μου, της μεγάλης πλειοψηφίας ή αλλιώς ''της σιωπής των τιμίων'' που συνιθίζει να λέει κάποιος...Βέβαια, ακόμα και αυτοί οι ''τίμιοι'' μπορούν να ξυπνήσουν, έχουν διάθεση, αλλά θέλουν ένα σπρώξιμο για να ξυπνήσουν, τουλάχιστον στο έτος μου έτσι έγινε πριν λίγους μήνες με την εξέταση των σειρών της θερμοδυναμικής 2, όπου μέσα σε 7 λέπτα μαζεύτηκαν 20 άτομα στα εργαστήρια θερμοδυναμικής για αλλαγή της ημερομηνίας εξέτασης...Οπότε είναι μάλλον άκυρο το:
Alex έγραψε:Γιατί καλό το κράξιμο, αλλά δεν έχω δει ποτέ καμία ομάδα ανεξάρτητων φοιτητών να διεκδικεί τα δικαιώματά της.
:T:

Θα θέσω ένα άλλο ερώτημα εγώ τώρα...στην υποθετική περίπτωση που δεν υπήρχαν οι παρατάξεις...οι φοιτητές θα διεκδικούσαν τα δικαιώματά τους? Υποπτεύομαι μια ''τάση βολέματος'' του μέσου φοιτητή σήμερα ως προς τις υποχρεώσεις του στην διεκδίκηση των βασικών δικαιωμάτων του, λόγω της αυτής καθ'αυτής υπαρξης των παρατάξεων. Με άλλα λόγια, αν δεν υπήρχαν παρατάξεις, το ερώτημα είναι: ο φοιτητικός σύλλογος, ο πραγματικός φοιτητικός σύλλογος, θα διεκδικούσε από την στιγμή που θα βρισκόταν σε αδιέξοδο τα δικαιώματά του ή θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια όπως κάνει σήμερα? :hm:

Αυτή η αρρωστημένη αδυναμία πρωτοβουλίας και ''τάσης για εκπροσώπηση'' προέρχεται δυστυχώς από αυτή καθ'αυτή τη δομή της ελληνικής κοινωνίας και του τρόπου που έχουμε μάθει να διεκδικούμε, βάζοντας δηλαδή τρίτους (aka βουλευτές) να πάρουν θέση για εμάς. :rainbow:

Και αυτή η αρρώστια ακόμα ακόμα μπαίνει στις ζωές μας, από το σχολείο κιόλας, όπου ψηφίζουμε (oh god why???) 5μελή και 15μελή, σε μια πασαρέλα-γκάλοπ δημοτικότητας-ποιος την έχει μεγαλύτερη- ''υποψηφίων'' που αναλαμβάνουν την εκπροσώπηση, 300 ατόμων?!!?!?! :tomato:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

38
BrAVeSirRObin έγραψε:Βέβαια, ακόμα και αυτοί οι ''τίμιοι'' μπορούν να ξυπνήσουν, έχουν διάθεση, αλλά θέλουν ένα σπρώξιμο για να ξυπνήσουν, τουλάχιστον στο έτος μου έτσι έγινε πριν λίγους μήνες με την εξέταση των σειρών της θερμοδυναμικής 2, όπου μέσα σε 7 λέπτα μαζεύτηκαν 20 άτομα στα εργαστήρια θερμοδυναμικής για αλλαγή της ημερομηνίας εξέτασης...Οπότε είναι μάλλον άκυρο το:
Alex έγραψε:Γιατί καλό το κράξιμο, αλλά δεν έχω δει ποτέ καμία ομάδα ανεξάρτητων φοιτητών να διεκδικεί τα δικαιώματά της.
:T:
Χαίρομαι που έχει υπάρξει και μια επιτυχής προσπάθεια από ομάδα φοιτητών (αχρωμάτιστων και μη)!
BrAVeSirRObin έγραψε:Θα θέσω ένα άλλο ερώτημα εγώ τώρα...στην υποθετική περίπτωση που δεν υπήρχαν οι παρατάξεις...οι φοιτητές θα διεκδικούσαν τα δικαιώματά τους? Υποπτεύομαι μια ''τάση βολέματος'' του μέσου φοιτητή σήμερα ως προς τις υποχρεώσεις του στην διεκδίκηση των βασικών δικαιωμάτων του, λόγω της αυτής καθ'αυτής υπαρξης των παρατάξεων. Με άλλα λόγια, αν δεν υπήρχαν παρατάξεις, το ερώτημα είναι: ο φοιτητικός σύλλογος, ο πραγματικός φοιτητικός σύλλογος, θα διεκδικούσε από την στιγμή που θα βρισκόταν σε αδιέξοδο τα δικαιώματά του ή θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια όπως κάνει σήμερα? :hm:
Και οι φοιτητικές παρατάξεις κανονικό κομμάτι του φοιτητικού συλλόγου είναι. Δημοκρατικά ψηφισμένα άτομα είναι. Δεν επιβλήθηκαν δια της βίας. Όποιου δεν του αρέσει η υπάρχουσα κατάσταση ας φτιάξει μια ανεξάρτητη παράταξη κι ας δοκιμάσει τις δυνάμεις του (γιατί καλό είναι να αναρωτιόμαστε "τι θα γινόταν αν..." αλλά μιας κι έτσι είναι η κατάσταση, όποιος θέλει μπορεί να συμμετάσχει στο "παιχνίδι"). Αλλά καθώς φαίνεται όλοι φαντάζονται από τον υπολογιστή τους πως θα ήταν το ιδανικό, αλλά δεν τολμά κανείς να το εφαρμόσει (μερικώς έστω).
BrAVeSirRObin έγραψε:Αυτή η αρρωστημένη αδυναμία πρωτοβουλίας και ''τάσης για εκπροσώπηση'' προέρχεται δυστυχώς από αυτή καθ'αυτή τη δομή της ελληνικής κοινωνίας και του τρόπου που έχουμε μάθει να διεκδικούμε, βάζοντας δηλαδή τρίτους (aka βουλευτές) να πάρουν θέση για εμάς. :rainbow:
Εντάξει λογικό είναι να μην είναι στην χώρα αυτή 11 εκατομμύρια άτομα που να διοικούν και να αποφασίζουν ταυτόχρονα (κατά αναλογία για την σχολή). Εξού και το νόημα της εκπροσώπησης. Πρέπει να υπάρχουν κάποιοι εκπρόσωποι της πλειοψηφίας, οι οποίοι θα έχουν το μεράκι να διεκδικήσουν κάποια πράγματα εκ μέρους της. Επίσης όποιος θεωρεί ότι έχει την διάθεση, ας κατέβει ως ανεξάρτητος στις εκλογές.

Λύσεις υπάρχουν, όρεξη δεν υπάρχει...

Re: Συνδικαλιστής Vs Φοιτητής

39
Λοιπόν δεν ξέρω γιατί το κάνω αυτό και ίσως το μετανιώσω στο (πολύ) άμεσο μέλλον αλλά σήμερα με αφορμή τα όσα είδα στη συνέλευση είπα να επαναφέρω το συγκεκριμένο τόπικ στην επιφάνεια (βασικά εδώ και καιρό το είχα βάλει στο μάτι αλλά συγκρατιόμουν).
Και ξαναθέτω το ερώτημα... Τί είμαστε συνδικαλιστές ή φοιτητές; Γίνεται να είμαστε και τα δύο ταυτόχρονα;

Ας ξεκινήσω να εξηγώ καλύτερα γιατί κατέληξα να σας απασχολώ με τις (?ανούσιες και παράλογες?) σκέψεις μου...

Σήμερα ξαφνικά μετά από ένα μπαράζ αποτυχημένων (κατά τη γνώμη δικαιολογημένη αυτή η έκβασή τους) συνελεύσεων, είδαμε μια αθρώα προσέλευση "φοιτητών". Προς τι τα εισαγωγικά; Πολλά από τα άτομα που αναγνώρισα από το έτος μου που ήρθαν τόσο μαζικά να στηρίξουν τον Αγώνα ήταν αυτά που δεν πατούν σχεδόν καθόλου στα μαθήματα... Αλλά παρ'όλα αυτά έχουν το θράσος να μιλάνε για υποβάθμιση των "σπουδών¨τους ενώ ουσιαστικά η φοίτησή τους αρκείται στο να έρχονται στα εργαστήρια για να μην πάρουν απουσίες και στην εξεταστική για να δώσουν μαθήματα στα οποία ποτέ δεν πάτησαν. Πού θα την καταλάβουν την υποβάθμιση δεν ξέρω... Στις συνελεύσεις όμως πρώτοι για να κλείσουμε και να διαμαρτυρηθούμε, αφού το εξάμηνο θα σωθεί ό,τι και να γίνει (ας μην ξεχνάμε ότι σήμερα στις προτάσεις του ψηφισθέντος πλαισίου ήταν να μη χαθεί το εξάμηνο, και ας το έχουμε και κλειστό το μαγαζί,)!! Μωρέ μπράβο..
Τώρα ας πιάσω την αντίπερα όχθη.. Τους "τακτικούς" φοιτητές. Όλους αυτούς που θέλουν τόσο πολύ να ανοίξει η σχολή αλλά δεν κάνουν κάτι για αυτό. Στη συνέλευση δεν πατούν το πόδι τους, όμως γκρινιάζουν ότι έκλεισε η Σχολή πάλι. Δε λέω ότι το να κάτσεις σε μία συνέλευση είναι Γολγοθάς με όλη την φαμφαρολογία, τις προσβολες και όλα τα παρελκόμενα, αλλά αν θες κάτι πρέπει να παλέψεις για αυτό. Δε γίνεται μόνο κράζοντας από το ίντερνετ. Και αν δε θέλετε να ψηφίσετε τη συγκεκριμένη παράταξη η οποία είναι η μόνη που προτείνει ανοιχτή σχολή γιατί σαφώς και δε σας αντιπροσωπεύει παλέψτε να φτιάξετε ένα ανεξάρτητο πλάισιο, πραγματικά ανεξάρτητο! Πρέπει να έχετε το ψυχικό σθένος να υποστηρίξετε τις απόψεις σας..

Εγώ, δυστυχώς ανήκω στην δεύτερη κατηγορία που αρκείται στο διαδικτυακό κράξιμο.. Θέλω να κάνω κάτι αλλά από την άλλη φοβάμαι το όλο που θα επακολουθήσει και ορισμένες φορές θεωρώ ότι με ορισμένα άτομα δεν αξίζει να μπαίνεις σε διάλογο καθώς δε θα γίνει διάλογος, και το μόνο που θα προσπαθήσουν είναι να σε κολλήσουν στον τοίχο και να βγαλουν ότι έχεις άδικο. Τελικά ξέφυγα από αυτό που ήθελα αρχικά να πω αλλά δεν πειράζει. Δημοκρατία έχουμε, έστω θεωρητικά, γιατί πρακτικά ισχύει το "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου", "όποιος δε συμφωνεί με εμένα κάνει λάθος", "εγώ έχω δικαιώματα αλλά τις υποχρεώσεις μου δεν πρόκειται να τις επλκηρώσω".
Απαντήστε, κράξτε, δε με ενδιαφέρει πραγατικά, απλά θα αποδείξετε περίτρανα τον προτελευταίο μου ισχυρισμό "όποιος δε συμφωνεί με εμένα κάνει λάθος". Ευχαριστώ. Όχι αυτήν τη φορά I'm not sorry for the long post!!!
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron