AΣΚΗΣΗ 3 Mathcad

11
Γειά! Έχει κανείς ιδέα γιατί βγαίνουν αρνητικές οι μάζες ma,mg από τα ισοζύγια στον αναγεννητή?

Re: Ενεργειακή Ανάλυση Βιομηχανικών Συστημάτων (2011-12)

12
Φταίει το x που υπολογίζεις λογικά μετά τον αναγεννητή. Ο κορεσμός στο διάλυμα πρέπει να γίνεται στη θερμοκρασία θέρμανσης μετά τον εναλλάκτη (45oC) και όχι με το που βγαίνει από τον απορροφητή. Πρόσεξε επίσης ότι εκεί η πίεση είναι η υψηλή του κύκλου. Δοκίμασε να υπολογίσεις δηλαδή το x_a βάζοντας στη συνάρτηση x_sat, T=45oC και την υψηλή πίεση που υπολογίζεις από το κορεσμένο νερό στον συμπυκνωτήρα. Η δικιά μου ερώτηση είναι πού χρειάζεται η θερμοκρασία του διαλύματος στον απορροφητή (T9=30οC). Δεν την έχω χρησιμοποιήσει πουθενά και μου φαίνεται περίεργο..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Ενεργειακή Ανάλυση Βιομηχανικών Συστημάτων (2011-12)

13
Σε ευχαριστώ πολύ!Τα διόρθωσα!Να σου πω την αλήθεια ούτε εγω το εχω χρησιμοποιήσει ακόμα!Σκέφτηκα ότι ισως χρειαζόταν να υπολογίσουμε το θερμικό φορτίο του εναλλάκτη αλλά έτσι όπως τα παρουσιάζει δεν χρειάζεται.

Re: Ενεργειακή Ανάλυση Βιομηχανικών Συστημάτων (2011-12)

19
Επικοινώνησα με τον κ. Αραμπατζή ο οποίος μου είπε ότι υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την ενημέρωση της παράτασης στο σύστημα και ζήτησε συγγνώμη για την αναστάτωση. Μπορείτε πλέον να παραδώσετε κανονικά! :)