Re: [9ο] Τεχνολογία, καινοτομία και επιχειρηματικότητα

41
Είχα ρωτήσει ένα παιδί από τους υπεύθυνους του μαθήματος και απότι κατάλαβα θα κινηθεί στο κλίμα των διαλέξεων. Π.χ. μπορεί να δίνουν κάνα ισολογισμό ή κάνα λογαριασμό εκμετάλλευσης και να πρέπει να συμπληρώσουμε στοιχεία? κτ τέτοιο..Δεν είμαι και σίγουρη
Einmal ist keinmal

Re: [9ο] Τεχνολογία, καινοτομία και επιχειρηματικότητα

46
Καλησπέρα..στο site του μαθήματος έχουν ανεβάσει κάτι διαφάνειες σχετικές με business plan, SWOT, Market Analysis (τα ppt αρχεια) που νομίζω ότι τα ανέβασαν για την εργασία..επειδή όμως δεν είμαι σίγουρη γνωρίζει κάποιος αν είναι μέσα στην ύλη; Όπως τα βλέπω μου θυμίζουν πράγματα από άλλο μάθημα επιλογής του Καλογήρου..

Re: [9ο] Τεχνολογία, καινοτομία και επιχειρηματικότητα

49
ntounu έγραψε:Καλησπέρα..στο site του μαθήματος έχουν ανεβάσει κάτι διαφάνειες σχετικές με business plan, SWOT, Market Analysis (τα ppt αρχεια) που νομίζω ότι τα ανέβασαν για την εργασία..επειδή όμως δεν είμαι σίγουρη γνωρίζει κάποιος αν είναι μέσα στην ύλη; Όπως τα βλέπω μου θυμίζουν πράγματα από άλλο μάθημα επιλογής του Καλογήρου..
Πηγές μου :tomato: :tomato: :tomato: λένε ότι όντως ανέβηκαν για αυτόν το λόγο. Μάλιστα ανέβηκαν μετά το τελευταίο μάθημα, άρα σίγουρα δεν τα έχουν κάνει. However, μπορείς να ρίξεις μια ανάγνωση :shock:
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [9ο] Τεχνολογία, καινοτομία και επιχειρηματικότητα

50
Μιας και έχω το γνωστό θέμα με το κινητό και τις φωτογραφίες θα δώσω περιγραφικά τα σημερινά θέματα :bleh: :

ΜΕΡΟΣ Α: 9 θέματα θεωρίας να απαντήσουμε τα 6 (1 μονάδα έκαστο)
(Παραθέτω τα 7 που θυμάμαι, τα άλλα 2 δε μου 'ρχονται)
1. Τι είναι σταθερό και τι μεταβλητό κόστος. 3 παραδείγματα να τα ταξινομήσουμε (μισθός διοίκησης, κόστος α' υλών, ενοίκιο)
2. Ποιες είναι πιθανές πηγές χρηματοδότησης για μια νέα επιχείρηση.
3. Τι ικανότητες πρέπει να έχουν τα μέλη μίας ομάδας που θέλουν να ιδρύσουν νέα επιχείρηση. Τι ρόλους θα πρέπει να αναλάβουν.
4. Πού χρησιμεύει και σε ποιους απευθύνεται το επιχειρηματικό σχέδιο.
5. "Η καινοτομία είναι πολύπλευρη". Σχολιάστε. (το επίθετο δεν είμαι σίγουρη ότι το πέτυχα, κτ τέτοιο πάντως)
6. Τι διαφορά έχει η αβεβαιότητα από το ρίσκο. Τι είναι η ανάλυση ευαισθησίας και τι η ανάλυση ρίσκου. Πού χρησιμεύουν;
7. Τι διαφορά έχουν οι έννοιες "καινοτομία", "δημιουργικότητα" και "εφεύρεση".

ΜΕΡΟΣ Β: 3 θέματα υπολογιστικά να απαντήσουμε τα 2 (2 μονάδες έκαστο)
1. Δίνονται 6 χρηματορροές. Κόστος επένδυσης (χρόνος 0) και 5 χρηματορροοές (μία για κάθε χρόνο). Να υπολογιστεί NPV. Πρέπει να προχωρήσει η επένδυση;
2. Δίνονται κάτι μεγέθη και ζητούνται να υπολογιστούν Μικτά και Καθαρά Κέρδη.
3. Δίνονται η τιμή πώλησης, το μεταβλητό και σταθερό κόστος και η δυναμικότητα και ζητείται να υπολογιστεί το Νεκρό Σημείο ως ποσοστό της δυναμικότητας. Ερώτηση: αν η παραγωγή πέσει κάτω από X (όπου προέκυπτε ότι Χ<ΝΣ) θα είναι καλό ή κακό για την επιχείρηση?

Aυτάααα :D
Einmal ist keinmal
cron