[9ο] Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης (2012-13)

1
Από το εργαστήριο Αυτόματης Ρύθμισης μπορείτε να πάρετε τα δυο "κίτρινα" βιβλία του μαθήματος:
  • Μπάφας Γ.Β., «Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής», ΕΜΠ, 2001
  • Μπάφας Γ.Β., Σιέττος Κ.Ι., «Μη γραμμικά και ασαφή συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης», ΕΜΠ, 2006 (β' έκδοση)
Από τον Εύδοξο προτείνεται εντόνως το βιβλίο του Stefani.

Σχετικά με τα διαδικαστικά:
Ο βαθμός προκύπτει κατά 65% από την τελική εξέταση (με ανοιχτά βιβλία) και κατά 35% μόνο θετικά από το εξής πακέτο:
  • 10% Εργαστηριακή Άσκηση: Ρύθμιση στάθμης (2-3 ώρες εκτός μαθήματος)
  • 5% Εργαστηριακή Άσκηση: Αντίστροφο εκκρεμές
  • 20% Μια εργασία σε Matlab (με υποχρεωτική παρακολούθηση των αντίστοιχων μαθημάτων στο pc lab)
Το παραπάνω πακέτο είναι προαιρετικό, ωστόσο κάποιος μπορεί είτε να το πάρει ολόκληρο είτε τίποτα από αυτό.

Σε όλα αυτά συμμετέχουμε ως 4μελείς ομάδες. Καταστάσεις υπάρχουν έξω από το εργαστήριο.
Αυτήν την Πέμπτη θα γίνουν 3 ώρες μάθημα στην αίθουσα. Θα μοντελοποιήσουμε το σύστημα του αντίστροφου εκκρεμούς και στη συνέχεια θα πάμε στο εργαστήριο να δούμε τη συσκευή. Στη συνέχεια θα πρέπει να σχεδιάσουμε 3 ρυθμιστές και στο τέλος θα τους δοκιμάσουμε (δεν θα ξαναδούμε τη συσκευή). Για να θεωρηθεί επιτυχής η εργασία, αρκεί έστω και ένας ρυθμιστής να δουλέψει.

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

5
Η εξεταστέα ύλη για φέτος αντιστοιχεί στα εξής, από τα βιβλία που έχουμε διαθέσιμα:
1.Σημειώσεις για το πρόβλημα της τοποθέτησης πόλων μέσω ανατροφοδότησης των μεταβλητών κατάστασης (δεν καλύπτεται από το βιβλίο του Stefani)
2. Από το "Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής" του Μπάφα το 8ο κεφάλαιο (καλύπτει ένα μέρος όσων έχουμε κάνει)
3. Από το βιβλίο "Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου" του Stefani (καλύπτει σχεδόν όλα όσα έχουμε κάνει):
  • Κεφάλαιο 8 εκτός από 8.4.4, 8.5.2, 8.7
    (προσοχή, υπάρχουν δυο "8.6" στα περιεχόμενα! Εκτός ύλης είναι το "πρόβλημα της ιπτάμενης σκούπας", το οποίο αντιστοιχεί στο 8.7)
  • Κεφάλαιο 9 εκτός από 9.5, 9.6
  • Κεφάλαιο 10 μέχρι 10.2.1 (σελ. 695)
Φυσικά, τα παραπάνω αλληλεπικαλύπτονται, οπότε διαλέξτε ό,τι προτιμάτε. :)

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

6
Παιδιά καλησπέρα,
θα ήθελα μια βοήθεια στο θέμα MATLAB με τον αντιδραστήρα... Μπορεί κάποιος που έχει κάνει τα ισοζύγια να μου πει πόσο περίπου βγαίνουν οι τιμές ισορροπίας? Ρωτάω γιατί εμένα το xA μου βγαίνει κάπου 80% και το βρήκα πολύ μεγάλο για ποσοστό μάζας αντιδρώντος στην έξοδο !
Ακόμα ένα ερώτημα, για την κατασκευή του πίνακα C (y=Cx+Du). Μία από τις μεταβλητές εξόδου είναι η Τ. Για να φτιάξω τον πίνακα C, πρέπει να ξέρω πως μεταβάλλεται η Τ συναρτήσει των μεταβλητών κατάστασης, δηλαδή των xA, xW, T. Εγώ έχω όμως το ισοζύγιο ενέργειας dT/dt. Πρέπει να το λύσω?
Επίσης, δεν έχω χρησιμοποιήσει πουθενά το δεδομένο οτι το ΜΑ ειναι 2*ΜΒ ...
Έχω κολλήσει και δεν προχωράει το πράγμα οπότε όποιος μπορεί ας βοηθήσει...
ΤΝΧ :)

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

7
από το βιβλίου του μπάφα παρόλο που το 9ο κεφ. δεν είναι στην ύλη δεν περιλαμβάνει κομμάτια που είναι στην ύλη (π.χ ευστάθεια, ρυθμιστικότητα, παρατηρητικότητα) που βέβαια καλύπτονται από το βιβλίο του Stefani? η απορία μου είναι γιατί να μη τα διαβάσουμε απο κει.
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

8
Η ύλη είναι εναλλακτική..Δηλαδή ΑΝ θες να διαβάσεις από Stefani σου λέει από που..ΑΝ πάλι θες να διαβάσεις από το κίτρινο η ύλη είναι η άλλη.Δεν χρειάζονται και τα 2.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

10
Για την ύλη από Stefani, αυτό που λέει "εκτός από 8.6", εννοεί το "πρόβλημα της ιπτάμενης σκούπας", υπάρχει τυπογραφικό λάθος στο βιβλίο, το οποίο μεταφέρθηκε και στην ανακοίνωση της ύλης προφανώς. Για παρατηρησιμότητα και ελεγξιμότητα έχουμε πει αρκετά πράγματα, οπότε μην το προσπεράσετε...
cron