Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

11
Παιδιά καλησπέρα, έχω μια ερώτηση για το θέμα του αντιδραστήρα ! Έχω βρει τους πίνακες Ac, Bc, K1 και Κ2 (στο ερώτημα Δ αναφέρομαι) αλλά στο τρέξιμο μου βγάζει το εξής μήνυμα λάθους:
State derivatives returned by S-function 'sreac2013' in 'controlsystem2013/Antidrasthras' during flag=1 call must be a real vector of length 3

Ξέρει κανείς τι είναι?

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

13
εμενα κατι μου θυμιζει το message... ειστε σιγουροι οτι βαλατε σωστα τις μεταβλητες στους πινακες??? ότι οριστηκαν ολοι οι πινακες οπως πρεπει???
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

16
τσεκαρετε σε αλλη version του matlab. εμενα μου χε τυχει για καποιο λογο να μην κανει αποθηκευση!!! ειδικα μονο σε αυτο το αρχειο απο το σπιτι, αλλα γινοταν κανονικα στο pc lab... μηπως ειναι καποια ασυμβατοτητα...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

17
Μάλλον το θέμα είναι η σωστή επιλογή των πόλων... Οι πίνακες Κ1, Κ2 μου βγαίνει να έχουν κάποια στοιχεία e^6 οπότε ίσως εκεί κολλάει, θέλει καλύτερη επιλογή πόλων ώστε τα στοιχεία των πινάκων να είναι αριθμητικά μικρότερα. Τι λέτε?

Re: Συστήματα Αυτόματης Ρύθμισης και Πληροφορικής (2012-13)

18
Δεν ξέρω...Θεωρητικά το λάθος είναι ότι βγάζει μιγαδικά πράγματα που δε θα πρεπε να συμβαίνει αφού οι μόνες "πράξεις" που γίνονται στο μοντέλο είναι πολλαπλασιασμοί πινάκων..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.