Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

51
:P Το καταλαβαίνω βρε συ οτι είναι οι δύο που λύσαμε στην τάξη , αλλά το χάνω κάπως !!! ....Anyway , τη λύση στην άσκηση της εκχύλισης που μπορούμε να την βρούμε ?? Καμιά ιδέα για το πως παλέυεται έχεις ?? :P
Μαζί μου έλα πάνω απ'τα σύννεφα

Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

52
Εφαρμόζεις τα ισοζύγια μάζας (1 ολικό και 2 μερικά) και βρίσκεις όλες τις συστάσεις που θες..Έχεις 3 εξισώσεις και αγνώστους τα xAc(extract),E,R(ρεύματα εκχυλίσματος-υπολείμματος),επομένως τα βρίσκεις όλα..Βγαίνει xE=0.0628, R=14.545kmol/h και E=25.455kmol/h.Για την McCabe Thiele, βρίσκεις την εξίσωση λειτουργίας γνωρίζοντας 2 σημεία της ευθείας (xR,xS)=(0.01;0) και (xF,xE)=(0.1;0.0628) και κάνεις τη γραφική μέθοδο μετά..Μου βγαίνουν σχεδόν ακριβώς 3 βαθμίδες και απόδοση 15%. Τώρα ως αναφορά τον διαλύτη, δεν συμφέρει γιατί έχει μικρότερη εκλεκτικότητα που το βγάζεις από τους λόγους κατανομής Κ=xE/xR..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

54
@elfotopoylos: να προτείνω κάτι??? εγώ θυμάμαι είχα λύσει τις λυμμένες ασκήσεις των σημειώσεων. αν καταλάβει κανείς πώς λύνονται οι πιο απλές ασκήσεις, μπορεί στη συνέχεια να αντιμετωπίσει κ τα πιο σύνθετα θέματα. τόσο για την απόσταξη όσο και την εκχύλιση.
γιατί απ' ό,τι κατάλαβα οι επαναληπτικές ασκήσεις που λέτε είναι κ λίγο πιο συνδυαστικές...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών (2011-12)

56
Καταρχάς πρόσεξε, είναι 2-βουτανόνη, όχι εξανόλη που είχαμε στο εργαστήριο, άρα τις διαλυτότητες θα έπρεπε να τις ψάξεις από την αρχή.

Σου λέει ότι είναι μη αναμίξιμοι οι διαλύτες, άρα 0 και στα δυο. ;)

edit: Χμ, έχει και ερώτημα για εξανόλη. Δεν σου δίνει κάτι, άρα ναι, θα θεωρήσεις ότι το νερό διαλύεται στην εξανόλη εκεί.