Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

1
Λοιπόν για φέτος μετά από μερικά χρόνια σχετικής ηρεμίας (κυρίως γιατί είχαμε κυβέρνηση Συριζα που είχε μαζέψει τους μπαχαλακηδες και τις παρατάξεις και περνούσε ανενόχλητη ό,τι ήθελε) ξαφνικά ξύπνησε ο κόσμος (γιατί εχουμε κυβέρνηση ΝΔ και δε θέλουμε τους κακούς τους φιλελεδες, φτου τζιζ κακα).
Και ξεκίνησε το σίριαλ με τις συνελεύσεις και τις καταλήψεις πάλι. Ωσπου τσουπ κατεβαίνει ένα ανεξάρτητο. Κερδίζει με μεγάλη σχετική διαφορά στην πιο μαζική συνέλευση που έχουμε δει από το 2013. Και να τονιστεί ότι οι ψήφοι που είχε συγκεντρώσει το πλαίσιο αγώνα που έχασε ήταν οι τρίτες περισσοτερες που έχει λάβει τα τελευταία 8 χρόνια (αν λάβουμε υπόψιν ότι ήταν valid και η συνέλευση το Νοέμβριο του 2013 που είχαμε κλείσει και στην οποία είχαν ψηφίσει τα φύλλα, τα δέντρα και τα λέλουδα και κάτι αναρχικοι από όλη την Αθήνα) αλλά και πάλι οι λοιποί φοιτητές έκαναν κατάφεραν να συγκεντρώσουν αρκετές παραπάνω ψήφους για να βγει το ανεξάρτητο.
Βγαίνει το πλαίσιο και αποφασίζεται ομαλή λειτουργία της σχολής μέχρι 1/11. Και τσουπ το ΔΣ αποφασίζει ξανα συνελευση με απώτερο σκοπό να κλείσει η σχολή για 5νθημερο. Ώπα, τί γίνεται εδώ; Η Δημοκρατία αποφάσισε ομαλή ροή αλλά δε μας άρεσε; Κατάλαβε λαθος ο κόσμος ; (σας θυμίζει κάτι αυτή η στάση? -για δυνατούς λύτες αυτό). Δηλαδή τι? όποτε δε μας συμφέρει η κατάσταση ξανακάνουμε το πείραμα; Και αν κοιτάξει κάποιος τα αποτελέσματα τι θα δει? πρακτικά οι ψήφοι είναι ίδιες (στα πλαίσια του στατιστικού σφάλματος ) με τις προηγουμένες φορές χωρίς τις 108 ψήφους του ανξάρτητου πλαισίου.
Γιατί δεν κατεβηκε το ανεξαρτητο ξανα; Μάλλον γιατί είδαν ότι δεν έχει πολύ νόημα να ξαναπαίξεις αυτό το παιχνίδι αν είναι όποτε δεν τους αρέσει το αποτέλεσμα να ζητάς καινούργια παρτίαδα. Και οι 108 που είχαν ψηφίσει το ανεξάρτητο δεν ξαναπήγαν στη συνέλευση γιατί δε θεωρησαν ότι θα υπάρχει κάτι να εκπροσωπεί την επιθυμία τους για ομαλή ροή των πραγμάτων. Γιατι αντικειμεικά δεν έχουν όλοι να πετάξουν 4 ώρες από τη ζωή τους κάθε εβδομάδα. Επίσης να τονισθεί και ότι λειτουργησαν αρντηικά τα γεγονότα στους ηλεκτρολόγους όπου πήγαν οι αναρχικοί και απείλησαν ότι όποιος κατεβάσει ανεξάρτητο πλαίσιο θα υποστεί τις συνέπειες.
Anyway κλείνουμε για πενθήμερο με καταληψη. Περιττό να πω ότι στην κατάληψη δεν ήταν κανείς να κάνει κατάληψη. Προσωπικά πήγα κανονικά έκανα τις δουλειες μου και έκοψα και βόλτες στο κτίριο. Και έχει οριστεί και συνελευση πάλι για Τρίτη.
Δεν ακούγεται πάλι τπτ για ανεξάρτητο πλαίσιο. Ωσπου τσουπ. Σκάει η βόμβα σε γνωστή σελίδα στο fb ανώνυμα ότι θα κατέβει ανεξάρτητο. Όσο το είδαν εξεπλάγησαν. Κυρίως από τον τρόπο που ανακοινώθηκε (εγώ προσωπικά το πέρασα και λίγο για φάρσα). Όντως τελικά κατέβηκε. Και κέρδισε. Βέβαια κλασσικά οι ερωτήσεις-τοποθετήσεις κράτησαν καμία ώρα από ό,τι μου είπαν, κλασσική τακτική για να εγκαταλείψει αυτός που το κατεβάζει το πλαίσιο και ο κόσμος. Το ανεξάρτητο πλαίσιο αυτήν τη φορά δεν ήταν τόσο συγκαταβατικό. Ήταν περισσότερο σε φάση ότι επικρίνει λίγο τη διαδικασία της συνελευσης και της απαρτίας, λαμβανει θέση για τα τεκτενόμενα, καλόντας τον κόσμο σε αντίδραση στα μέτρα για την παιδεία και ταυτόχρονα απαιτεί και ομαλή λειτουργία της σχολης χωρίς συνελεύσεις για τον επόμενο μήνα.




Ρεζουμέ από τα δύο ανεξάρτητα πλαίσια των τελευταίων βδομάδων.
  • Δε θεωρούν ότι μία κατάληψη είναι σωστό μέτρο πίεσης
  • Προσπαθούν να αποφύγουν συνελεύσεις, για να μην επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια στις συνελεύσεις
  • Δε λένε οτι ειναι υπέρ των μέτρων που περνάνε. Απλά αφήνουν την ελευθερία στον καθένα να επιλέξει αν θελει να διαμαρτυρηθεί ή όχι (αν και το 2ο ανεξάρτητο καλεί σε διαμαρτύρια τους φοιτητές, αλλά δεν τους εξαναγκάζει να κινηθούν σε αυτήν την κατεύθυνση)
Ήταν δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στα ανεξάρτητα πλαίσια, αλλά με τον ίδιο στόχο και το ίδιο αποτέλεσμα. Βγήκαν, κερδίσαν αν και πολεμηθηκαν και δε χρειάστηκε να αποσυρθούν πλαίσια από άλλες παρατάξεις για να μη μοιραστούν οι ψήφοι.

Τώρα το αν οι παρατάξεις αποφασίσουν να μη σεβαστούν όσα αποφασίστηκαν για δεύτερη φορά, νομίζω θα χάσουν περαιτέρω την αξιοπιστία τους. Γιατί επικαλούνται την αποφάση των φοιτητών για να γίνουν καταλήψεις κλπ, αλλά όταν δεν τους συμφέρει η απόφαση των φοιτητών, προσπαθούν να την αναιρέσουν.

Πάντως τουλάχιστον στη σχολή μας έχει ανοίξει ο δρόμος ώστε οι φοιτητές να αντιδρούν όταν νιώθουν ότι άλλοι αποφασίζουν για αυτούς. Για να δούμε τη συνέχεια.

Τέλος, όσον αφορά στο ερώτημα αν είναι πολιτική στάση σε μία συνέλευση ένα απολιτικ ανεξάρτησιο πλαίσιο, η απάντηση ειναι ξεκάθαρη: Ναι ίσως η μεγαλύτερη. Ότι όσοι το κατεβάζουν και μετά το ψηφίζουν δε θέλουν να ετεροπροσδιοριζόμαστε από μειονότητες. Γιατί περι μειονοτήτων προκειται, ας μην γελιόμαστε

Υ.Γ. Γιατί ασχολούμαι και τα γράφω? Scripta manent. Όπως σήμερα χρησιμοποιηθηκε το καταστατικό του ΦΣ στο πλαίσιο που βγήκε, έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθούν και τα γεγονότα των τελευταίων βδομάδων μελλοντικά (είτε βραχυπρόθεσμα είτε μακροπρόθεσμα).
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

3
dulcetone έγραψε:Εσένα ποια είναι η θέση σου για το νομοσχέδιο?
Η ερώτηση είναι off topic.. Δε θα μπω στο τρυπάκι αυτό. Παρέθεσα απλά τα γεγονότα ως τώρα. Θα τοποθετηθώ ως προς το ότι οι καταλήψεις δεν είναι μέσο πίεσης και στις συνελεύσεις όντως αναλώνονται τα ίδια και τα ίδια.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

4
dulcetone έγραψε:Εσένα ποια είναι η θέση σου για το νομοσχέδιο?
Δημιουργία λογαριασμού: 7/11/19 12:19
Μοναδική δραστηριότητα αυτό το ποστ...δηλαδή εσύ γράφτηκες στο φόρουμ μόνο και μόνο για να ρωτήσεις αυτό; Bad form dude.

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

5
Κεραμέως βγες από το προφίλ του κιρίτοσου, βαρεθήκαμε... Τουλάχιστον βάλε και μία φωτό #metonkyriako όπως γνωστός καθηγητής φμα...
Διαβάζοντας το τελευταίο πλαίσιο αντιλαμβάνομαι πως γενικά καλεί σε όλες τις πορείες και με αυτούς που αντιτίθενται στο ν/σ και σε όσους θεωρούν πως έχει θετικά κομμάτια... Πως αυτά τα δύο ρεύματα θα αγωνιστούν από κοινού κάτω από τη ''μεγάλη αγκαλιά'' του συλλόγου fb fan page, ένας θεός ξέρει... Τουλάχιστον φτιάξτε ένα υποτυπώδες γκρουπ στο φουμπου ''ανεξαρτητοι φιτητές συλλόγου χημικών μηχανικών'' για να υλοποιήσετε και καμία απόφαση του συλλόγου που προτείνετε με κάποιον τρόπο, μπας και κάνετε κάτι εκτός πληκτρολογίου και καναπέ... Το ξέρουμε πως είναι στόχος σας ο φ.σ. να γίνει σαν τον πσχμ, μια ανύπαρκτη οργάνωση με έναν ισόβιο πρόεδρο που ''αγωνίζεται'' γράφοντας ηλιθιότητες στο φουμπου... Οι φ.σ. αναγνωρίζονται από το κράτος όχι επειδή είναι δεκανίκια μειοψηφιών (γιατί δεν είναι) αλλά γιατί την περίοδο της χούντας έπαιξαν τόσο επικίνδυνα κομβικό ρόλο για τους αγώνες της κοινωνίας που το ίδιο το κράτος αναγκάστηκε να τους αναγνωρίσει. Και γιατί ακόμα είναι επικίνδυνοι. Τα fb pages και τα λοιπά φόρουμ δεν είναι, κρίμας...

Μάγκες μου, μαγκίτισσες μου και μαγκ@ μου, ταμειακώς εντάξει δεν είμαστε όλοι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. Πώς ανήκεις σε ένα σύνολο που δεν υπάρχει ή μαθηματικά ορίζεται κ/0, όπου κ θετικός ακέραιος;;; Εν τέλει και ο όρος ταμειακώς εντάξει ήταν για να οριστεί με έναν τρόπο τα πολιτικά ενεργά μέλη σωματείων (εξού και η ρητορεία αριστερών πως οι φ.σ. λειτουργούν κατ'εικόνα και καθ' ομοίωση των σωματείων, ψιλά γράμματα για όποιον δεν έχει επαφή με σωματεία, ανύπαρκτα για όποιον έρχεται μια φορά το χρόνο βαριά σε εκλογές και σε μία συνέλευση γιατί του χαλάν την κανονικότητα οι συνελεύσεις)... Άρα ορθώς κάποιος θα πει εύκολα ''ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ''. Κι όμως για την αλλαγή του καταστατικού, που σημαίνει αλλαγή φυσιογνωμίας συλλόγου, θα πρέπει βάσει καταστατικού να μαζευτούν τα 2/3 όλου του συλλόγου, γεγονός ουτοπικό. Και ορθώς, η αναθεώρηση του καταστατικού δεν είναι απόφαση μίας συνέλευσης, είναι μια ολόκληρη διαδικασία με την οποίο πρέπει να ασχοληθεί σύσσωμος ο σύλλογος γιατί έτσι θα καθορίζονται αποφάσεις σε βάθος 40ετίας τουλάχιστον! Επομένως η λογική 1/4 ψηφισάντων είναι ένας λελογισμένος δείκτης για τη σύγκλιση συνέλευσης με αποφασιστικό χαρακτήρα βάσει της ικανής και αναγκαίας ενεργούς πολιτικά μάζας. Και δεν είναι αποτέλεσμα παραγοντομαζεμάτων, έχει πέσει ξύλο στο σύλλογο για να θεωρείται κεκτημένο (όχι μόνο μία φορά...).

Δε θα ξανααπαντήσω για την αλά καρτ δημοκρατία σας που όταν μαζεύεστε θέλετε να επιβάλλετε σιωπή του συλλόγου για κανά εξάμηνο, σπάστε και λίγο τα νεύρα σας. Αυτό μπορεί να το κάνει και η αντίπερα όχθη, να βάλει κατάληψη μέχρι η κεραμέως να πάρει πίσω το νομοσχέδιο (περιμένω υποψήφιο αριστεριστή να σας πει μέχρι το σοσιαλισμό που λέγαμε παλιά και τρολάραμε)! Τότε όμως πάλι θα βάζατε ταμπέλα (ΝΕΑ) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΑΑΕΕΕΕΕ... Και στο τέλος της ημέρας ο σύλλογος έχει δικαίωμα να δράσει, να αντιληφθεί το τι γίνεται, καλό στραβό και να αλλάξει ρότα, όπως έγινε και με το ανεξάρτητο πλαίσιο. Και να αναιρέσει προηγούμενή του απόφαση.

Υ.Γ. 1. Μακάρι η πλειοψηφία την οποία αποτελείτε όπως λετε να προσπαθούσε να ξεπεράσει εποικοδομητικά τις προβληματικές των γ.σ., απλώς εν τέλει δεν μπορεί γιατί πλέον βλέπει σαν πρόβλημα τις ίδιες τις γ.σ. και τις 4 χαμένες ώρες σε αμφιθέατρο. (Είναι ο σταρχιδισμός ανώριμε).
Υ.Γ. 2. Όταν κάποιος παρακούει τις αποφάσεις της γ.σ. ας αποδεχτεί και τις συνέπειες των πράξεών του. Δυστυχώς δεν είμαι μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας πχια για να κάνω καλοκαιρινό κάποιο εργαστήριο ηλεκτροχημείας. Ας αποδεχτεί ο κος Καραντώνης και ο κάθε καθηγητής τις συνέπειες των διδακτορικών του. Δεν είναι κακό να σουλατσάρετε στην κατάληψη, μακάρι να το κάνατε σε κάθε κατάληψη. Όταν όμως επιδεικτικά απαξιώνετε τις αποφάσεις του συλλόγου μην κλαψουρίζετε μετά για τις συνέπειες. Μία φορά που συνάδελφος έπαθε επιληπτικό σοκ και χτύπησε το κεφάλι του, το ΕΚΑΒ έκανε 40 λεπτά για να φτάσει. Το ΕΚΑΒ είχε αιτηθεί από την Πρυτανεία την παραχώρηση ενός χώρου για μόνιμο προσωπικό τραυματιοφορέων με βανάκι. Η πρυτανεία τους έγραψε. Υποψήφια κοσμήτορας της σχολής με πείραξε λέγοντας μου ''να τι πρέπει να κάνετε με μία κατάληψη χώρου''. Ελπίζω αυτός ο υποψήφιος χώρος να μη γίνουν τα εργαστήρια ηλεκτροχημείας, αν και ομολογουμένως μίας μονάδα ΕΚΑΒ είναι πιο αναγκαία.

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

6
siozero έγραψε: Υ.Γ. 2. Όταν κάποιος παρακούει τις αποφάσεις της γ.σ. ας αποδεχτεί και τις συνέπειες των πράξεών του. Δυστυχώς δεν είμαι μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας πχια για να κάνω καλοκαιρινό κάποιο εργαστήριο ηλεκτροχημείας. Ας αποδεχτεί ο κος Καραντώνης και ο κάθε καθηγητής τις συνέπειες των διδακτορικών του. Δεν είναι κακό να σουλατσάρετε στην κατάληψη, μακάρι να το κάνατε σε κάθε κατάληψη. Όταν όμως επιδεικτικά απαξιώνετε τις αποφάσεις του συλλόγου μην κλαψουρίζετε μετά για τις συνέπειες. Μία φορά που συνάδελφος έπαθε επιληπτικό σοκ και χτύπησε το κεφάλι του, το ΕΚΑΒ έκανε 40 λεπτά για να φτάσει. Το ΕΚΑΒ είχε αιτηθεί από την Πρυτανεία την παραχώρηση ενός χώρου για μόνιμο προσωπικό τραυματιοφορέων με βανάκι. Η πρυτανεία τους έγραψε. Υποψήφια κοσμήτορας της σχολής με πείραξε λέγοντας μου ''να τι πρέπει να κάνετε με μία κατάληψη χώρου''. Ελπίζω αυτός ο υποψήφιος χώρος να μη γίνουν τα εργαστήρια ηλεκτροχημείας, αν και ομολογουμένως μίας μονάδα ΕΚΑΒ είναι πιο αναγκαία.
Μπορεί να μην είσαι πια μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας, αλλά δυστυχώς είσαι κνώδαλο (είτε αν έκανες ποτέ κάτι τέτοιο είτε αν προτρέπεις άλλους να κάνουν κάτι αντίστοιχο).
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

7
"Φίλε", θα καθόμουν να σου απαντήσω, αλλα εντάξει δε νομίζω ότι αξίζει. Αν θεωρείς ότι πρέπει να κάνει ο Φ.Σ. μπάχαλο, εντάξει ενισχύεις απλά όλους όσους είναι αντίθετους σε τέτοιες διαδικασίες. Δεν αξίζει να συνεχίζω να απαντάω σε αυτό το επιπεδο.
Θα μπορούσα επίσης να γίνω πολυ εριστικός, αλλά όχι δε θα σου κάνω τη χάρη απλά. Όσοι διαβάσουν αυτό το ποστ σου καταλαβαίνουν.

Κρίμα....

Y.Γ. το να καταστρέφεις δημοσίους χώρους δεν είναι μαγκιά. είναι αυτοταπείνωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Παρ 08 Νοέμ 2019, 6:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

8
Απαντήσεις τύπου ''βίαιε, καθρεφτάκι κλπ'' απλώς αποκαλύπτουν ένδεια επιχειρημάτων. Και αν θεωρείς βία την ''εικαστική παρέμβαση'' ή την ανακαίνιση γραφείων μάθε πως καλά κάνεις. Μάθε όμως πως βία είναι και η ωμή παραβίαση συλλογικών αποφάσεων όπως είναι το ''εγώ κάνω το εργαστήριο μου, εγώ κάνω το μάθημα μου και σας γράφω''. Και εν τέλει μάθε πως τα παιδιά που αγωνίζονται επικροτούν τη δική τους μορφή βίας και εσύ τη δική σου. Αυτοί για το καλό των μαζών, για να μη διαγραφεί κανείς φοιτητής χάνουν μάθημα, χάνουν εργαστήρια, κόβονται σε μάθημα, στοχοποιούνται. Εσύ πάλι για να μπεις στο εργαστήριο σου για να συνεχίσεις τη δουλειά σου γιατί κι αν διαγραφεί κανένας δε σε νοιάζει, αλλά τι λέω θα το επικροτήσεις γιατί δεν είναι όλοι άξιοι να γίνουν χημικοί μηχανικοί κι ας έσκασαν ένα σκασμό λεφτά σε φροντιστήρια κι ας έχασαν μια χρονιά ζωής στο σχολείο - φροντιστήριο - σπίτι, ίσως και δουλειά στο ενδιάμεσο... Εν τέλει το ερώτημα είναι με ποιό θα ταχθείς, η βία ως μέσο θα είναι η απόληξη αυτού του ερωτήματος.
Για τις πολιτισμένες βρισιές σας (που ξεθάβετε από βιβλία του τόλκιεν ή από τις πιο σκοτεινές σκέψεις του Κωνσταντίνου Κατακουζηνού, δεν εξηγιέται αλλιώς) δεν έχω να ανταπαντήσω γιατί ακολουθώ το σάπιο πολίτικαλ κορρέκτ του φόρουμ για να τα λέμε πιο συχνά <3 . Ο νυν πρύτανης με είχε αποκαλέσει ακαδημαϊκά χαμηλού νοητικού επιπέδου, ο νυν κοσμήτορας μου είχε πει ότι θα γυρίσω και θα τον παρακαλάω... Απάντηση σε όλα αυτά είναι η πρακτική της κάθε μέρας η οποία πάντα εξέπεμπε σεβασμό στο διπλανό, στο συνάδελφο, όχι υποταγή σε όποιον νομίζει ότι είναι ανώτερος, κάτι που εσείς δεν καταλάβατε ποτέ γιατί γουστάρατε τα κολλητηλίκια με όποιο νομίζατε ως ανώτερο, γουστάρατε το πατπατ στην πλάτη από συγκεκριμένα χέρια. Κι αυτό το μοστράρετε ως επιτυχία. Μεγιά!
Υ.Γ. Εργαστήριο ηλεκτροχημείας που καίγεται λουλούδι που ανθίζει!

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

9
Συγγνώμη διαβάζεις τι γράφεις? Εξισώνεις κάτι που θεωρείς εσύ βία με κανονικό μπάχαλο; Χαμηλού κακαδημαϊκού επιπέδου δε θέλω να κρίνω, αλλά πολιτισμικού επιπέδου υπό του μηδενός σίγουρα. Βιαιοπραγίες, βανδαλισμοί και μπαχαλοποιήσεις δεν οδηγούν πουθενά, παρά μονο στο να στρέφεις κόσμο εναντίον σου. Αν αυτήν την ανατροφή έχεις πάρει, δε φταις εσύ. Αν πάλι απέκτησες τη νοοτροπία αυτήν στην πορεία πρέπει να το κοιτάξεις. Ζεις σε μία κοινωνία και όχι σε μία ζουγκλα. Αν θες μία ζουγκλα, πήγαισε δε σε εμποδίζει κανείς.

Επίσης ο φοιτητικός σύλλογος ο ίδιος παραβίασε ωμά απόφαση του ιδίου του φοιτητικού συλλόγου να θυμίσω. 2 μέτρα και 2 σταθμά. Λειτουργούμε όπως μας συμφέρει.

Μην μπλέκεις εργαστήρια με ανθρώπους. Εγώ εκφράζω δικές μου απόψεις και δεν εχει νόημα να ρίχνεις κενές κουβέντες για καταστροφές.

Στα περί του "θέλω να κάνω τη δουλειά μου και δε με νοιάζει για τους άλλους" θα απαντήσω κάτι που θα παρεξηγήσεις και θα διεστραβλώσεις σε απάντησή σου αλλά δε με νοιάζει και ούτε θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει. Λοιπόν, οι άνθρωποι βάζουν στόχους στη ζωή τους και προσπαθούν να τους πετύχουν. Έχουν διορίες, υποχρεώσεις και δεν έχουν τη διάθεση να τους θρέφουν άλλοι. Ε για αυτό θα κοιτάξουν και λίγο να ανταπεξέλθουν σε όλα αυτά, ενώ κάποιοι αποφασίζουν για αυτούς χωρίς αυτούς μία ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ -γιατί αριθμητικά να το πάρεις μόνο, μεγάλο ποσοστό δεν είναι μάξιμουν 80 άτομα, ας είμαστε ειλικρινείς στον εαυτό μας. Τώρα εσύ το θεωρείς ατομικισμό? Το θεωρείς καταπάτηση του αγώνα σου; Τι να κανουμε. Εχω προσπαθήσει αρκετά για να κάνω ό,τι μπορώ σε αυτήν τη σχολή: βάψιμο αμφιθεάτρων, αναγνωστήριο, φόρουμ, σημειώσεις, ως προπτυχιακός είχα ασκήσει έντονη κριτική στις εκπαιδευτικές διαδικασίες που ήταν απαράδεκτες - τα έχω πει και κατά πρόσωπο σε καθηγητές, δεν τα έγραφα μόνο εδώ, ως διδακτορικός προσπαθώ να είμαι όσο πιο σωστός μπορώ στα εργαστήρια που κάνω σε φοιτητές, πασχίζω να είναι οργανωμένος ο χώρος όπου γίνονται τα εργαστήρια της φυσικοχημείας. Τα θεωρείς όλα αυτά ασήμαντα εσύ γιατί δεν σπάω τπτ και δεν πλακώνομαι με κανέναν, αλλά αυτά μπορούσα και μπορώ να κάνω. Για σένα είναι λίγα το ξέρω και δεν πιστεύεις ότι βοηθάνε. Αποψάρα σου και αποψάρα μου. Δε θα συμφωνήσουμε το ξέρεις το και ξέρω, δεν υποφέρεις και δεν υποφέρω.
Τώρα για το ασφαλιστικό δεν μπορώ να κάνω κάτι. Δεν έχω τις γνώσεις ούτε καν για να το κρίνω. Για το ν+2 έκανα ό,τι μπορώ τουλάχιστον για στη σχολή μας με τις σημειώσεις, τα θέματα, τις συζητήσεις στο φόρουμ ώστε να μη αποτρέψω ώστε να μη φτάσουν οι φοιτητές στο ν+2. Για τον αγώνα για αποτροπή εξίσωσης με τα κολλεγια, μετά το ότι έγιναν τα ΤΕΙ χωρίς να ανοίξει μύτη τα ΑΕΙ και άνοιξε νέο τμήμα χημικών μηχνανικών και ξαφνικά βρεθήκαμε με 800 σχολες ηλεκτρολόγων και τα άλλα τερατουργήματα που εγιναν περσι δε θα κάτσω να σχολιάσω καν την υποκρισία. Μπορεί να με θεωρείς ατομιστή, δε με νοιάζει. Έκανα ό,τι μπορούσα σε επίπεδο σχολής. Τι να κάνουμε που δεν πάλεψα για την παγκόσμια ειρήνη κανοντας πόλεμο. Τον κόσμο δεν μπορώ να τον αλλάξω. Και γενικώς πρώτα πρέπει να κοιτάμε τριγύρω μας, και αν τα φτιάξουμε όλα σιγά σιγά, τότε ναι η κοινωνία θα γίνει καλύτερη και θα φτιάξει ο κόσμος. Δε θα γίνει κάνοντας τα όλα μπάχαλο. Αν δεν κάνεις ανακύκλωση πχ, όσους αστυνομικούς και να χτυπήσεις και όσους κάδους και να κάψεις, δεν πρόκειται να μειώσεις τα πλαστικά.

Θεωρείς και ατομιστές τα άτομα που θέλουν να είναι εντάξει στην κοινωνία που ζούνε, θέλουν να μάθουν, προσπαθούν να χτίσουν βιογραφικό για να μπορούν να ζήσουν μετά; ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΑΡΑ ΣΟΥ. ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ, ΟΥΤΕ ΜΕΣΩ ΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΊΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ. Δεν πρέπει να βλέπεις αυτόν που έχει αντίθετη άποψη από σένα ως εχθρο και μοχλό του συστήματος.

Ναι η κοινωνία δεν ειναι ιδανική. Ναι δεν πρέπει να μένουμε άπραγοι. Όμως, αυτά που πρεσβευονται στα ποστ που υπογράφεις είναι πέρα από την λογική.


Παρασύρθηκα πάλι ενώ είχα πει ότι δε θα έγραφα και θα μπούμε σε μια λούπα που δε θα συμφωνούμε. Αλλά δε βαριέσαι.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Παρ 08 Νοέμ 2019, 7:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ανασκόπηση φετινής κατάστασης με συνελεύσεις εως τώρα

10
Ο ίδιος Σύλλογος αναίρεσε απόφαση που θεώρησε λανθασμένη ψηλέ μου. Δεν είσαι εσύ ο σύλλογος, δεν είμαι εγώ (ειδικά επειδή είμαστε πτυχιούχοι και όχι προπτυχιακοί), δεν είναι οι 108 τύποι που γούσταραν καφέ αντί για 4 ώρες αντιπαράθεσης. Είναι σύνολο, είναι σώμα, σταθερό στη θεωρητική δομή των μελών, μεταβλητό και δυναμικό ως προς την πολιτική κατεύθυνση και πρακτική.
Για την υλική δουλειά στη σχολή πολλά μπορούν να ειπωθούν για ίδιο συμφέρον αλλά θα εκτροχιαστεί η κουβέντα και δεν έχω τέτοια πρόθεση. Δύο ερωτήματα θα βάλω, θεωρείς το ότι να μοιράζεσαι σημειώσεις και να βοηθάς συναδέλφους είναι έξτρα υπηρεσία; (σε τέτοιες περιπτώσεις το κάνε το καλό και ρίχ'το στο γιαλό ισχύει, λέγεται αλληλεγγύη και είναι δείγμα ανατροφής...) Και το δεύτερο πιο σημαντικό, τι άλλαξε στη σχολή με αυτή τη στάση; η αισθητική... Τι να κάνουμε που το να πάρουμε το βασικό στην πρακτική και ασφάλιση από τα λοιψά 400 ευρώ, τα βιβλία που διεκδικήσαμε στη στατιστική και άλλα τόσα δεν κερδίζονται με αισθητικές παρεμβάσεις αλλά με αγώνα και μπράβο σε όσους αγωνίστηκαν και για τους υπόλοιπους. (Κι έτσι όπως περιγράφεις το τι έκανες για τις διαγραφές και δε μας λες τι θα κάνεις από εδώ και μπρος είσαι σε φάση , ε ας περάσει το ν/σ... Μακάρι να σε παρεξήγησα!)
Δε θεωρώ ατομιστή όποιον παλεύει για να φτιάξει την καριέρα του, τη ζωή του, θεωρώ ατομιστή όποιον κοιτάζει μόνο αυτά σε βάρος των άλλων και ενάντια στους άλλους. Και δες πόσο ωραία το βάζεις σε μία παράγραφο όπου η πίεση των deadlines σε βάζει να πας αντίθετα στα παιδιά που παλεύουν, με τον τρόπο τους, τα λάθη τους, τις προβληματικές τους. Ίσως θα έπρεπε να σηκώσεις κι εσύ κεφάλι απέναντι στα deadlines but you can't teach an old dog new tricks, κοινώς, ο λύκος κι αν εγέρασε...
Και για τα ΤΕΙ μην τα ξαναλέμε, μιά χαρά κινητοποιήσεις έγιναν, με μικρότερη μαζικότητα μεν γιατί η ηττοπάθεια κυριαρχούσε, το ίδιο επιθετικές δε. Και τότε δεν αγωνιζόσουν τότε, μην κουνάς το δάχτυλο για κάτι με το οποίο εσύ ο ίδιος διαφωνείς. Αυτός που έχει άλλη άποψη από εμένα δεν είναι εχθρός, αλλά αυτός που τάσσεται με το σύστημα και προβοκάρει για χάρη του είναι. Η πολιτική δεν είναι άσπρο μαύρο και αυτό είναι το ωραίο, η κατάληξή της όμως μπορεί να βγει και σε δίπολα π.χ. κατάληψη - ανοιχτή σχολή.

Ναι η κοινωνία δεν ειναι ιδανική. Ναι δεν πρέπει να μένουμε άπραγοι. Αλλά όταν μας πιάνει ο στρουθοκαμηλισμός μας μη λέμε πως κάναμε τα πάντα. Το δυστυχές δεν είναι ότι αυτά που γράφω (όχι υπογράφω, έχω ξεπεράσει κατά πολύ τα 18 για να έχω υποβολέα), είναι παράλογα, είναι που είναι άφταστα για αυτόν που βλέπει τον εαυτό του σα μεμονωμένο στοιχείο της κοινωνίας που δεν μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω από τα τυπικά. Γιατί μόνος του μόνο αυτά μπορεί να κάνει. Αλλά μετά υπάρχει και το στοιχείο της θέλησης, θέλω να κάνω το κάτι παραπάνω ή να μείνω στην καθημερινότητα μου, στην κανονικότητα που πλασάρει η ΝΔ;

Υ.Γ. Με τα ''μπάχαλα'' άλλαξε προς το καλύτερο το Π.Σ., ο διάλογος με τους καθηγητές ήταν άκαρπος. Με τα ''μπάχαλα'' πήραμε αύξηση στην πρακτική. Σταμάτα να προβοκάρεις κάθε δράση του συλλόγου. Και η προστασία των αποφάσεων του συλλόγου με ''μπάχαλα'' γίνεται. Γιατί με τα πίτσι πίτσι με τους καθηγητές θα είχαμε μείνει στα πίτσι πίτσι. Γιατί αυτή την ανατροφή τη θρέψαμε και απέδωσε. Τα πίτσι πίτσι θέση σε διδακτορικό δίνουν και συστατικές.