Re: [8ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι Ανάλυσης και Σχεδιασμού

3
Ξέρεις ότι το μάθημα διδάχθηκε με αυτό το αντικείμενο πρώτη φορά φέτος, οπότε αυτό που ζητάς είναι αδύνατο να το γνωρίζει κάποιος, έτσι;

Επίσης φήμες λένε (δεν τις έχω διασταυρώσει ιδιαίτερα) ότι είχε απειροελάχιστη (έως μηδενική; ) παρακολούθηση φέτος, συνεπώς ακόμα πιο δύσκολο να μάθεις κάτι από άλλον.

Re: [8ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι Ανάλυσης και Σχεδιασμού

6
Το πρώτο εργαστήριο και το πρώτο μάθημα θα γίνουν την Δευτέρα 14 Απρ. 2014.

Τα εργαστήρια θα γίνονται στις 15:00 - 16:45 στο ΕΠΥ

και

τα μαθήματα θα γίνονται στις 17:00 - 18:30
από εδώ
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [8ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι Ανάλυσης και Σχεδιασμού

7
Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Μετά από συμφωνια με τον διδάσκοντα η εξέταση του μαθήματος θα γίνει αποκλειστικά με την παράδοση ασκήσεων.

Λεπτομέρεις θα ανακοινωθούν στο επόμενο διάστημα.
από το site του μαθήματος.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [8ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι Ανάλυσης και Σχεδιασμού

10
Ναι!
Επίσης στα πλαίσια της πρώτης σειράς ασκήσεων καλούμαστε να υπολογίσουμε τον ειδικό όγκο ενός μίγματος Υδρογόνου, Μονοξειδίου του Άνθρακα και Μεθανόλης (25%, 50%, 25%). Αυτό πρέπει να γίνει με τρεις προσεγγίσεις. Ιδανικό αέριο (μίγμα), και δύο παραλλαγές τις SRK. Καθεμία μπορεί να χρησιμοποιήσει (μάλλον) ακεντρικό παράγοντα είτε από ορισμό είτε από Lee-Kesler. Τα αποτελέσματα των καταστατικών έχουν απόκλιση μέγιστη από την προσέγγιση με ιδανικό αέριο 3.5%. O υπολογισμός πρέπει να γίνει σε 300 oC και 100 atm. Θέλω κάποιος να μου επιβεβαιώσει (ή να μου απορρίψει) το συμπέρασμα ότι παρά την μεγάλη πίεση επειδή έχουμε μικρά και όχι ιδιαίτερα πολικά μόρια το αέριο μίγμα μπορεί να θεωρηθεί ιδανικό. Το 3.5% μου φαίνεται μικρό και μέσα στα πλαίσια σφάλματος υπολογισμού μιας Κ.Ε.
Einmal ist keinmal