Re: Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης

21
παιδια υπαρχουν λυσεις για τα θεματα του φεβρουαριου του 12? τουλαχιστον για το πρωτο της τυχαιας κατασκευης πως αρχιζει η λυση( σε ποσα διαστηματα θα χωρισω το διαστημα (0-1)κτλ) πως αξιοποιω τον περιορισμο με την αποσταση που δινει? ευχαριστω

Re: [7ο] Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης (2013-

22
Φέτος από ότι κατάλαβα θα μετρήσει ή η εργασία 50% ή η πρόοδος (που δεν είναι σίγουρο ότι θα πραγματοποιηθεί) και το υπόλοιπο 50% θα είναι η τελική εξέταση (σνιφ).
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [7ο] Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης

23
καλησπερα!!
εχω θεμα εργασιας το χρονικο προγραμματισμο παραγωγης χωρις προταιρεοτητες και εχω καποιες αποριες πανω στο προγραμμα που πρεπει να φτιαξω. μου δινονται 200 φασεις προιοντων που πρεπει να τοποθετηθουν σε 20 μηχανες γνωριζω οτι θα πρεπει να επιλεξω εκεινη τη μηχανη που εξυπηρετει νωριτερα και το προιον με το μεγαλυτερο χρονο με χρονο εκκινησης 0 οποτε η επομενη φαση θα ξεκιναει απο το χρονο που ξεκινησε η πρωτη και ο συνολικος χρονος θα πρεπει να γινεται ελαχιστος. εχω κολλησει στην κατασκευη του κωδικα δηλαδη πως θα του ορισω να διαλεξει τη μηχανη που εξυπηρετει νωριτερα οπως επισης και το προιον. μηπως μπορειτε να βοηθησετε?? :| :weep:

Re: [7ο] Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης

24
Χωρίς να έχω δουλέψει αντίστοιχο θέμα, θα μπορούσες νομίζω να δουλέψεις ως εξής:
Για κάθε μία από τις πχ M=20 μηχανές χρειάζεσαι μια μεταβλητή που να γίνει τον "μέχρι τώρα" (θα καταλάβεις τι εννοώ) χρόνο εργασίας που αντιστοιχεί στην κάθε μία. Άρα θα φτιάξεις μια μονοδιάστατη array πχ MachinesTime(M).
Θα αποθηκεύσεις επίσης τον χρόνο κάθε μιας από τις πχ P=200 φάσεις σε άλλη μία array πχ PhasesTime(P).
Στη συνέχεια θα έχεις κάτι σαν:
Επανάλαβε για i=1,P
   Βρες το j που αντιστοιχεί στο ελάχιστο MachinesTime(j) αυτή τη στιγμή
   (μια επανάληψη με j από 1 έως M)
   Πρόσθεσε στο MachinesTime(j) το PhasesTime(i)
Τέλος επανάληψης
Αν θυμάμαι καλά έτσι λειτουργεί ο σχετικός αλγόριθμος. Φυσικά θα πρέπει να αποθηκεύεις κάπου και το ποια εργασία αντιστοιχεί σε ποια μηχανή, με ποια σειρά. Είναι πολύ απλό πρόβλημα γενικώς.

[7ο] Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης

25
παιδιά εγω έχω θέμα 2D bin packing να λυθεί με αλγόριθμο παραγωγής χώρων. Επείδη δεν εχω παρακολουθήσει το μάθημα υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως περίπου πρέπει να το κάνω, ή να έχει κάνει ένα παρόμοιο θέμα στο παρελθόν?
ευχαριστώ!

Re: [7ο] Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης

28
Σε ποια άσκηση? :P Γενικά στο πλεονεκτικό αλγόριθμο βάζεις ένα κριτήριο δικό σου (αν δεν σου λέει αυτός ότι θέλει κάποιο), και διαλέγεις αυτό το στοιχείο που θα τηρεί το κριτήριο. Π.Χ. Στο κοντινότερο γείτονα ξεκινάς τυχαία από ένα σημείο και μετά βλέπεις πιο είναι το κοντινότερο, μετά βλέπεις από αυτό που διάλεξες πιο είναι το κοντινότερο. Π.Χ.2 Αν έχεις binpacking τότε μπορείς να βάζεις σε χώρους τα κουτιά με φθίνουσα σειρά, δηλαδή πρώτα θα βάλεις το μεγαλύτερο μετά το επόμενο μεγαλύτερο κλπ.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [7ο] Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρησης

30
Ήθελε να κάνεις κάτι πλην του κοντινότερου γείτονα, άρα το πιο απλό ήταν να κάνεις παρεμβολή. Έστω ότι μπορείς να πας στο 1,2,3,4. Διαλέγεις τυχαία αφετηρία, έστω η 1. βλέπεις ποιο είναι πιο κοντά, έστω η 3 :P. Μετά βλέπεις ποιο έχει το μικρότερο κόστος από τα 1->2->3,1->4->3. Και διαλέγεις το μικρότερο.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding
cron