Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

13
Σύμφωνω με την έλλειψη συνεργασίας του Ρήγα και επαυξάνω. Πέρσι είχα πάρει δικό του θέμα εργασίας στην Περιβαλλοντική Επιστήμη και όχι απλά δεν πρότεινε καμία στοιχειώδη βιβλιογραφία, ίσα ίσα μας την έλεγε που δεν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη από τον κυκεώνα πληροφοριών στο Internet(και εμμέσως πλην σαφώς μας έβγαλε ψιλοάχρηστους)!!!

Εμένα μου έκανε κλικ τα Νανοϋλικά, κυρίως όταν είδα ότι έχουν εφαρμογές στα Φάρμακα και στη Βιοτεχνολογία
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

15
Από το site της Σχολής:
http://www.chemeng.ntua.gr/main.php?news&news_item=481
12 Οκτ 2011 : Αναβολή παρουσίασης μαθημάτων επιλογής
Η παρουσίαση των μαθημάτων επιλογής 5ου και 7ου εξαμήνου που είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή 14/10, αναβάλλεται.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

16
Εγώ είχα πάρει Ρήγα (εξυγίανση ρυπασμένων περιοχών). Δεν θα το πρότεινα ιδιαίτερα, λόγω βιβλίου ( κατά τη γνώμη μου, επειδή διάβασα εκτενέστατα σχετική βιβλιογραφία με το αντικείμενο, ο τύπος έχει αλλάξει λίγο την ορολογία και έχει καταγράψει αυτά που γνωρίζει με ένα δικό του τρόπο). Όσον αφορά την εργασία, η προσωπική μου εμπειρία μου έδειξε ότι ειναι αρκετά ουδέτερος/αδιάφορος. ΑΝ σας ενδιαφέρει όμως πολύ και έχετε χρόνο και διάθεση, τότε τίποτα δεν είναι κακή επιλογή.
Η εξυγίανση ρυπασμένων περιοχών αφορά τεχνικές in situ και ex situ επεξεργασίας ρυπασμένου νερού και εδάφους. Προσωπικά, μου κολλάει πολύ όμορφα με τον σχεδιασμό καθαρων βιομηχανιών του 8ου (που μάλλον είναι αρκετά απαιτητικό!!), χωρίς όμως να εννοώ ότι τα μαθήματα συνδέονται. Ουσιαστικά, οι καθαρές βιομηχανίες αποτελούν την "πρόληψη" ενώ η εξυγίανση τη "θεραπεία" .
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 7ου εξ.

20
Εγώ μπήκα στη "Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρισης" και δεν το μετάνιωσα!
Δεν ήξερα ποιος είναι ο Κυρανούδης και δεν ήξερα και πόσο "οικονομικό" είναι το μάθημα και είχα φοβηθεί.
Τελικά και ο Κυρανούδης πολύ ωραίος τύπος και το μάθημα απέχει αρκετά από το να είναι καθαρά οικονομικό. Έχει μέσα βελτιστοποίηση, έχει αλγορίθμους και παρουσιάζει ένα κάρρο ενδιαφέροντα προβλήματα, όπως π.χ. Travelling salesman problem, Chinese postman problem και πολλά άλλα. Περισσότερα στις διαφάνειες που βρίσκονται στην ιστοσελίδα του μαθήματος (είδαμε μέχρι τη 17η σελίδα του pdf).