Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 5ου εξ.

11
panos108 έγραψε:καμιά άποψη για τα μαθήματα? Το μάθημα του πολυμένη 'εφαρμογές της φυσικοχημείας στη βιοχημεία' ξανά υπήρχε ?
Από πέρσι το άλλαξε το ...τροπάριο.Στο καινούριο μάθημα αρχικά κάνει ένα μικρό review στη Φυσικοχημεία και μετά παρουσιάζει κάποιες εφαρμογές της στα βιολογικά συστήματα όπως επωμίζεται και ο τίτλος του μαθήματος.Ενδιαφέρον είναι και ...συγγενεύει περισσότερο με το άλλο μάθημα αυτού του εξαμήνου "Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας και Βιοχημείας" θα έλεγα.Η ύλη που καλύπτει βέβαια είναι πολύ μικρή[ένα βιβλιαράκι 42 σελίδων όλο κι όλο(συμβολικό το νούμερο :razz: τώρα που το σκέφτομαι)]Τέλος,όπως σχεδόν κάθε μάθημα που κάνει ο κ.Πολυμένης, είναι και εύκολο,αν αυτό σε ενδιαφέρει...
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 5ου εξ.

13
Κι εγώ του Πολυμένη είχα πάρει, μια χαρά. Εγώ το είχα πάρει με το σκεπτικό να μάθω λίγη κινητική γιατί παλιότερα.......
Από τη στιγμή που ο Πολυμένης πήρε την Κινητική στο 4ο εξάμηνο το γύρισε περισσότερο στα βιομόρια στο επιλογής (πάλι από σκοπιάς κινητικής υποθέτω). Πρέπει να είναι έχει γίνει ιδιαίτερα ενδιαφέρον μάθημα, θα το ξαναδιάλεγα και τώρα!

Και ναι, το μάθημα έχει αλλάξει τίτλο αλλά έχει τον ίδιο κωδικό μαθήματος με το προηγούμενο.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 5ου εξ.

16
Δεν έχω πάρει το επιλογής, αλλά την είχα σε εργαστήριο και σε μάθημα κορμού. Ναι είναι κάπως. Αρκετά έως πολύ. Θα κάνω την κλασική μοθ προπαγάνδα. Δημοτικαλη ή χαμηλακης στο 5ο εξάμηνο
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 5ου εξ.

18
Ο χαμηλακης έχει και μία απλή εργασία. Δημοτικαλη μπορείς να πας μόνο και με την εξέταση
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 5ου εξ.

19
panos108 έγραψε:Αρκετά νομίζω :nerd: :nerd: κανείς για τα 'ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ
ΚΑΤΑΛΥΣΗΣ' ?
Πολύ μέτριο και βαρετό. Μαθαίνεις πολύ λίγα και βασικά πράγματα, και το βιβλίο είναι παλιό, συμπυκνωμένο και δυσνόητο. Αλλά βγαίνει εύκολα με διάβασμα στο τέλος.
Αν μπορούσα να γυρίσω πίσω στο 5ο θα έπαιρνα του Πολυμένη.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής 5ου εξ.

20
Καλησπέρα! Μεταξύ ειδικών κεφαλαίων οργανικής (Χαμηλάκης) και εφαρμογές φυσικοχημείας στη βιοχημεία (Πολυμένης) , ποιο θα προτείνατε ως πιο ξεκούραστο/εύκολο? Και ποιο ως πιο ενδιαφέρον? (Να σημειώσω ότι από την παρουσίαση μου δόθηκε η εντύπωση ότι του Πολυμένη έχει (πάλι) καθαρά φυσικοχημικό χαρακτήρα, οπότε πιστεύω χάνει από το βιοχημικό του ενδιαφέρον)
Ευχαριστώ!
cron