Re: Επιχειρησιακή Έρευνα

22
Παιδιά ηρεμήστε! Μην πλακωθείτε :no: :razz:
Θα ήθελα κι εγώ μια γνώμη από όσους έχουν πάρει το μάθημα. Για κάποιον άσχετο με οικονομίες και τέτοια πώς είναι? Έχει γενικό ενδιαφέρον ή αξίζει να το παρακολουθούν μόνο εκκολαπτόμενοι εκμεταλλευτές ? :lol: (Η ατάκα ανήκει στο φίλο μου PeriklisP. :bleh: ).
Einmal ist keinmal

Re: Επιχειρησιακή Έρευνα

23
Ήμουν στο δίλημμα Επιχειρησιακή Έρευνα VS Χημεία και Τεχνολογία Μετάλλων. Το δίλημμα το έχω ακόμα... :P Τελικά πήρα Επιχειρησιακή Έρευνα και σπεύδω να δηλώσω ότι δεν μου αρέσουν τα οικονομικά μαθήματα.

Η Επιχειρησιακή Έρευνα όμως ΔΕΝ είναι οικονομία. Είναι κλάδος των μαθηματικών (με άμεση εφαρμογή στις οικονομικές επιστήμες, αλλά όχι μόνο σε αυτές). Το βασικό πρόβλημα που συζητιέται στο μάθημα είναι το εξής: "Ένα εργοστάσιο έχει αυτές τις πρώτες ύλες (ποσότητα, κόστος αγοράς) και χρησιμοποιεί τόσο από την κάθε μια για να φτιάξει το κάθε προϊόν. Κάθε προϊόν έχει μια τιμή πώλησης, μια ζήτηση, κτλ. Βρες τον βέλτιστο τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να κατανεμηθούν οι πρώτες ύλες ώστε να προκύψει το μεγαλύτερο κέρδος.

Συζητούνται λοιπόν προβλήματα βελτιστοποίησης, φυσικά με τις ανάλογες μαθηματικές μεθόδους που επιλύονται. Ως μάθημα του Μαυρωτά γίνεται με αρκετά απλό τρόπο και δεν έχει να φοβάται κανείς κάτι περί μαθηματικών/οικονομίας κτλ, όλα εξηγούνται απλά. Κλασσικά το μάθημα γίνεται με διαφάνειες (δυστυχώς κατά τη γνώμη μου) και έχει 1-2 μαθήματα στο PC Lab, στο οποίο θα δείτε πώς χρησιμοποιείται το Solver plugin στο Excel (ναι, υπάρχει και στο Calc :p) και ένα άλλο αντίστοιχο προγραμματάκι. Έχει μια (εύκολη) εργασία η οποία συνεισφέρει στο βαθμό και η εξέταση γίνεται με ανοιχτά βιβλία.

Νομίζω ότι είναι ένα χρήσιμο μάθημα. Αν σας αρέσει δείτε και το "Μηχανική Συστημάτων Εφοδιαστικής Διαχείρισης" στο 7ο εξάμηνο (δεν είναι προαπαιτούμενη η Επιχειρησιακή Έρευνα). Από τις παρουσιάσεις των διδακτορικών που παρακολούθησα στην πρόσφατη διημερίδα, είδα ότι είναι κάτι που εφαρμόζεται γενικώς στην πράξη (και σε μη αμιγώς οικονομικά προβλήματα). Μπορεί φυσικά κάποιος να το μάθει και στην πορεία αν το χρειαστεί.

Γενικώς είχα καλή εμπειρία από το μάθημα πάντως. Δεν θυμάμαι και πολλά από τις μεθόδους, αλλά νομίζω ότι δίνει ένα καλό ερέθισμα! :)

Re: Επιχειρησιακή Έρευνα

25
Δεν ξέρω είμαι ανάμεσα στην πυρηνική χημεία και αυτό, αλλά προς επιχειρησιακή έρευνα κλίνω :tomato:
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Επιχειρησιακή Έρευνα

28
Εγώ λέω να δοκιμάσω επιχειρησιακή έρευνα γιατι ξέρω ότι δε πρόκειται να ξανασκεφτώ να πάρω κάτι που έστω και λίγο να σχετίζεται με οικονομικά. Και νομίζω ότι η βελτιστοποίηση που ανέφερε ο Μάκης είναι κάτι το ενδιαφέρον! Όσο για τα οικονομικά Σοφία στα παλιά μας τα παπούτσια! :shock: :rofl: :lol: (Αναμένω το μένος σου) :bleh:
Einmal ist keinmal

Re: Επιχειρησιακή Έρευνα

29
[offtopic]
Ωωω τι κακούλα... :cry: :weep: Όταν θα σε διοικώ όμως μικρή μου ως manager που μια μέρα θα γίνω μην έρθεις να μου ζητήσεις άδεια! Ακόμα μανιάτικο θα στο κρατάω... :bleh: :lol: :giveup:
cron