Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

2
mikeck έγραψε:Παιδια καλησπερα, αν εχει καποιος ασκησεις απο το μαθημα θα βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω!
Στο μάθημα παλιότερα τουλάχιστον, λύναν τις ασκήσεις του μπεζακίου. Αν θες εξτρα υλικό έχει ανεβασμένες παλιές σειρές ασκήσεων εδώ στο φόρουμ κλικ
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

3
Καλησπέρα. Στις φετινές σειρές ασκήσεων στην άσκηση 2 απο τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε αν η ταχύτητα είναι στρωτή θα προχωρήσουμε με τη μέθοδο δοκιμή και σφάλμα ώστε να βρούμε την ταχύτητα των σωματιδίων?

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2018-19)

6
stevenman έγραψε:Σευχαριστώ πολύ. Και κάτι ακόμα. Για την πρώτη άσκηση για να βρούμε τον ισοδύναμο πληθυσμό θα πρέπει να κάνουμε κάποια υπόθεση;
Μάλλον το ότι η παροχή αποβλήτων είναι 200L/(κάτοικο *day). Το χρησιμοποιούν σε πολλές ασκήσεις και στις σημειώσεις και στις διαφάνειες.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2018-19)

10
Καλησπερα εχω πολλες αποριες για την Β σειρα ασκησεων.
Εχει καταλαβει κανεις στην 1η ασκηση αν το Χe ειναι 0? Και αν δεν ειναι τι συστημα ισοζυγιων πρεπει να λυσουμε?γιατι μου βγαινουν 4 αγνωστοι και 3 ισοζυγια (φαντάζομαι αφου δινει συγκεντρωση πτητικων στην τελικη εκροη δε μπορουμε να θεωρησουμε Xe=0?)
Επισης στην 2η ασκηση δεν θα επρεπε να μας δινει πολλα Χi? Πως λειτουργουμε εφοσον δεν ξερουμε ουτε Χi ουτε συνολικη ροη?
Τελος στην 3η ασκηση φανταζομαι πρεπει να φτιαξουμε διαγραμματα. Αλλα τι πρεπει να συγκρινουμε? Τα R τετραγωνο? Δεν καταλαβαινω τι κανει στην αντιστοιχη ασκηση 2.18 του βιβλιου με τα S απειρο.. Πρεπει να κανω το ιδιο?

Διαφωτιστε με παρακαλω εχω σπασει το κεφαλι μου