Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2018-19)

11
tzoukou έγραψε:Καλησπερα εχω πολλες αποριες για την Β σειρα ασκησεων.
Εχει καταλαβει κανεις στην 1η ασκηση αν το Χe ειναι 0? Και αν δεν ειναι τι συστημα ισοζυγιων πρεπει να λυσουμε?γιατι μου βγαινουν 4 αγνωστοι και 3 ισοζυγια (φαντάζομαι αφου δινει συγκεντρωση πτητικων στην τελικη εκροη δε μπορουμε να θεωρησουμε Xe=0?)
Επισης στην 2η ασκηση δεν θα επρεπε να μας δινει πολλα Χi? Πως λειτουργουμε εφοσον δεν ξερουμε ουτε Χi ουτε συνολικη ροη?
Τελος στην 3η ασκηση φανταζομαι πρεπει να φτιαξουμε διαγραμματα. Αλλα τι πρεπει να συγκρινουμε? Τα R τετραγωνο? Δεν καταλαβαινω τι κανει στην αντιστοιχη ασκηση 2.18 του βιβλιου με τα S απειρο.. Πρεπει να κανω το ιδιο?

Διαφωτιστε με παρακαλω εχω σπασει το κεφαλι μου
Για την πρώτη άσκηση:
Χο=0 και Χe το δίνει. Το Χ το υπολογίζεις από τον λόγο τροφής/μικροοργανισμών. Οπότε από τα τρια ισοζύγια σου, οι άγνωστοι είναι τα S, Qw, Xu, εάν τα έχω γράψει κι εγώ σωστά τα ισοζύγια- επιφυλάσσομαι.
Καλή συνέχεια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cww την Δευ 01 Απρ 2019, 1:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2018-19)

15
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να ανεβάσει τις λύσεις των φροντιστηριακών ασκήσεων για τα στερεά απόβλητα; Το βιβλίο δυστυχώς δεν βοηθάει καθόλου για την επίλυση της Γ σειράς ασκήσεων.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2018-19)

16
Καλησπερα για την 2 δευτερη ασκηση στην τρίτη σειρά, στο πρώτο ερώτημα που ζητάει το υπόστρωμα ανα μερα , το βρισκουμε υπολογίζοντας απο το αποτελεσμα της 1ης άσκησης?
cron