Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

11
tsax έγραψε:Θελω να πω απο που θα διαβαζες? Οι διαλεξεις / Λυμμενες σειρες?
Γενικά θα πρέπει να ξέρεις που είναι τι στο μπεζάκι και πως να το χρησιμοποιείς. Οπότε διάβασε ότι λυμένο μπορείς να βρείς ενώ ταυτόχρονα να βλέπεις από που "βγαίνει" η λύση που διαβάζεις στο μπεζάκι. Όσον αφορά θεωρία , θα έλεγα να ξέρεις τουλάχιστον τι είναι αυτό που κάνεις σε κάθε άσκηση και γιατί. Να είσαι έτοιμος να ανατρέξεις χωρίς να χάνεις πολύ χρόνο στο μπεζάκι, γιατί αλλιώς δεν θα προλάβεις. Και εννοείτε όσο περισσότερες ασκήσεις έχεις λύσει/διαβάσει, τόσο καλύτερες πιθανότητες θα έχεις.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

12
tsax έγραψε:Θελω να πω απο που θα διαβαζες? Οι διαλεξεις / Λυμμενες σειρες?
Ρε άνθρωπε σου λέει, υπάρχουν στο φόρουμ λυμένες σειρές ασκήσεων που αφορούν παλιά θέματα που έχουν μπει. Και συνεχίζεις να ρωτάς πως να διαβάσεις... Τι άλλο θες να σου πει? Να τα διαβάσει για σένα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsel την Τρί 26 Ιουν 2018, 9:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

14
Ναι, γιατί άμα διαβάσεις θεωρία θα'χεις μεγάλη επιτυχία στις ασκήσεις :razz:
tsax τώρα το δίνω κι εγώ οπότε θα τα ξέρω καλύτερα όταν το περάσω. Προς το παρόν έχω να σου πω ότι πέρυσι διάβασα αρκετά, τόσο από το βιβλίο πολλή θεωρία (εντελώς αχρείαστο) όσο και τις λυμένες σειρές ασκήσεων που έχουν ανεβάσει τα παιδιά εδώ και πήρα ένα ωραιότατο τρία - δεν το έπιασα εύκολα το νόημα.

Πιστεύω να διαβάσεις από βιβλίο τις ενότητες σχεδιασμού για διάφορες διεργασίες όπως
ΣΤΕΡΕΑ: Αερόβια χώνευση - κομποστοποίηση, αναερόβια χώνευση - ΧΥΤΑ.
ΑΕΡΙΑ: Καμινάδα, κυκλώνας, σακόφιλτρο, πλυντρίδρα
και γενικά τις διεργασίες που έχει στις σειρές. Μετά διάβασε και τις σειρές για να καταλαβαίνεις τι γίνεται, όμως οι σειρές είναι αρκετά πιο εύκολες πιστεύω από τα θέματα των εξετάσεων.
Νομίζω τα θέματα για στερεά και αέρια είναι πιο βατά και παρόμοια κάθε χρόνο. Και τα δύο θέματα μαζί πιάνουν 5 μονάδες. Προσωπικά εκεί εστιάζω.

Αυτά. Καλή τύχη

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

18
Επισυνάπτονται τα Θέματα Περιβαλλοντικής Μηχανικής Σεπτεμβρίου 2017
Credits: The Dim
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2017-18)

20
myrtoxyn έγραψε:παιδια τις λυσεις που ανεβασα τις ειχαν ανεβασει οι ιδιοι στο site, οποτε τα παραπονα σας στη διευθυνση, οχι σε εμενα :razz:
Ποιος σε πείραξε;;;
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα