[8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

1
Στο site του μαθήματος έχουν ανέβει οι ομάδες, τα θέματα, καθώς και οδηγίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε άμεσα για την εργασία
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

2
Επειδή έχω δώσει κατά καιρούς τις περσινές σειρές ασκήσεων σε συναδέλφους, αποφάσισα να τις ανεβάσω κι εδώ μιας κι έχω κέφια και προτιμώ να λέω στον εαυτό μου πως όσοι τις έχουν, τις βρήκαν στο φόρουμ :razz:
Θυμάμαι πως 4η σειρά δεν είχε γίνει και στη 2η έλειπα.

Φήμες λένε πως προς το παρόν οι φετινές σειρές ασκήσεων είναι ίδιες με τις περσινές. ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

4
GiannisAna έγραψε:Καλησπέρα,
ποιο βιβλίο θα προτείνατε για το μάθημα? Επειδή μάλιστα το Metcalf & Eddy έχει και δυο τόμους.
Από ό,τι είδα από τα αντίτυπα που εχουμε στο αναγνωστήριο στο βιβλίο του κου Λυμπεράτου είναι λίγο πολύ μια πιο "συνοπτική εκδοχή" του αντιστοίχου βιβλίου των Metcalf & Eddy και επίσης είνα και λίγο copy paste με το μπεζάκι που μας δίνουν....
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

5
Είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος τις λύσεις από τις φετινές σειρές ασκήσεων?
Επίσης, όσοι έχετε δώσει το μάθημα θεωρείτε ότι οι σημειώσεις των παραδόσεων που έχουνε ανέβει στο site του μαθήματος βοηθάνε ή καλύτερο είναι να επικεντρωθούμε κυρίως στις διαφάνειες του κ. Λυμπεράτου?
Ευχαριστώ πολύ!! :)

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

6
piou έγραψε:Επίσης, όσοι έχετε δώσει το μάθημα θεωρείτε ότι οι σημειώσεις των παραδόσεων που έχουνε ανέβει στο site του μαθήματος βοηθάνε ή καλύτερο είναι να επικεντρωθούμε κυρίως στις διαφάνειες του κ. Λυμπεράτου?
Ευχαριστώ πολύ!! :)
Γενικώς θυμάμαι ότι οι διαφάνειες του κ. Λυμπεράτου ακολουθούν τη δομή των σημειώσεων. Νομίζω πάντως ότι αξίζουν και οι σημειώσεις, γιατί πού και πού έχουν κάτι που δεν έχει αναφερθεί στις διαφάνειες. Ακόμα, αν έχεις διαβάσει από τις σημειώσεις, στην εξέταση που είναι με ανοιχτά βιβλία θα έχεις δει πού είναι το καθετί (σχέσεις κλπ) και θα μπορείς να ανατρέξεις γρήγορα.
Why is a raven like a writing desk?

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

7
Μι Ζήτα έγραψε:
piou έγραψε:Επίσης, όσοι έχετε δώσει το μάθημα θεωρείτε ότι οι σημειώσεις των παραδόσεων που έχουνε ανέβει στο site του μαθήματος βοηθάνε ή καλύτερο είναι να επικεντρωθούμε κυρίως στις διαφάνειες του κ. Λυμπεράτου?
Ευχαριστώ πολύ!! :)
Γενικώς θυμάμαι ότι οι διαφάνειες του κ. Λυμπεράτου ακολουθούν τη δομή των σημειώσεων. Νομίζω πάντως ότι αξίζουν και οι σημειώσεις, γιατί πού και πού έχουν κάτι που δεν έχει αναφερθεί στις διαφάνειες. Ακόμα, αν έχεις διαβάσει από τις σημειώσεις, στην εξέταση που είναι με ανοιχτά βιβλία θα έχεις δει πού είναι το καθετί (σχέσεις κλπ) και θα μπορείς να ανατρέξεις γρήγορα.
οκ, ωραία! ευχαριστώ!!:)

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

9
H προθεσμία υποβολής του κειμένου της προαιρετικής εργασίας λήγει στις 27 Μαϊου 2016. Η προφορική παρουσίαση θα γίνει σε χρόνο που θα ορισθεί μετά την κατάθεση των κειμένων και μπορεί να είναι είτε την τελευταία εβδομάδα μαθημάτων είτε μετά το πέρας της εξεταστικής περιόδου. Όσοι φοιτητές δεν ολοκλήρωσαν την εργασία, μπορούν να την υποβάλουν πριν την έναρξη της εξεταστικής περιόδου Σεπτεμβρίου και να την παρουσιάσουν μετά τη λήξη της.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2015-16)

10
Και την Πέμπτη θα γίνει και η επίλυση της 6ης σειράς ασκήσεων (και νομίζω και τελευταίας...)
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron