[8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2012-13)

1
Αυτήν την Τρίτη θα γίνει αναπλήρωση:
Από την [url=http://www.chemeng.ntua.gr/courses/enveng/?page=news]ιστοσελίδα[/url] του μαθήματος έγραψε:Την Τρίτη 19/3 στις 17:45-20:30 θα γίνει η αναπλήρωση του μαθήματος της 7/3, στις ίδιες αίθουσες.
Αναμένεται τρεξιματάκι...

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2012-13)

2
Παιδιά καλησπέρα, είμαι από μεγαλύτερο έτος και δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να παρακολουθήσω το μάθημα. Είδα στη σελίδα του μαθήματος ότι έχει δοθεί μια άσκηση για επίλυση. Ξέρει κανείς μέχρι πότε πρέπει να παραδοθεί και αν μετράει με κάποιο ποσοστό στην τελική βαθμολογία του μαθήματος; Επίσης, ξέρετε αν έχουν αλλάξει τα βιβλία σε σχέση με τα περσινά;

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2012-13)

3
Από όσο ξέρω από πέρσι, είναι εντελώς προαιρετική διαδικασία και δεν έχει κάποια προθεσμία μέσα στο εξάμηνο. Μπορείς νομίζω να τις δώσεις στο τέλος αλλά δεν γνωρίζω αν συνυπολογίζονται στην τελική βαθμολογία (ενδεχομένως απλώς να "λαμβάνονται υπ' όψιν").

Βιβλία δεν έχουν δοθεί ακόμα, αλλά δε νομίζω να έχουν αλλάξει ιδιαίτερα, από τη στιγμή που δεν άλλαξαν οι καθηγητές.

Επίσης, τις επόμενες Τρίτες, ξεκινώντας από αύριο, θα έχει αναπληρώσεις του μαθήματος, όπου θα κάνουμε επεξεργασία αερίων αποβλήτων. Το "τρίτη ώρα ασκήσεις" μάλλον κόπηκε και θα λύνουμε ασκήσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
Από την ιστοσελίδα του μαθήματος έγραψε:Η αναπλήρωση των παραδόσεων θα γίνεται Τρίτη, ώρα 15:45-17:30 18:30, στην Αίθουσα 29. Πρώτη ημερομηνία αναπλήρωσης 9 Απριλίου 2013.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2012-13)

5
1. Το βιβλίο του μαθήματος είναι διαθέσιμο στο εργαστήριο Οργανικής Χημικής Τεχνολογίας (Ζ.401, απέναντι από τη Θερμοδυναμική). Πλέον τα τρία τεύχη έχουν μαζευτεί σε ένα. Δεν το έχω συγκρίνει ακόμα, αλλά όταν ρώτησα αν έχει αλλάξει κάτι η απάντηση ήταν "λίγο στα στερεά και στα αέρια".

2. Σχετικά με το τυπολόγιο κτλ, τελικά θα ισχύσει ακριβώς το ίδιο σύστημα με πέρσι. Δηλαδή κλειστά βιβλία και μπορούμε να έχουμε μαζί μας ένα φύλλο (μπρος-πίσω), στο οποίο να έχουμε μαζέψει όποιους τύπους θέλουμε. Ενδεχόμενοι περιορισμοί (επιβεβαιώστε): πρέπει να είναι χειρόγραφο, το παραδίδουμε στο τέλος και πρέπει να έχουμε γραμμένο εκεί όποιον τύπο χρησιμοποιούμε χωρίς απόδειξη.

3. Σήμερα τελείωσε το κομμάτι της επεξεργασίας υγρών αποβλήτων (6 τρίωρα). Μετά το Πάσχα μπαίνουμε στα στερεά με τον κ. Λυμπεράτο. Τα αέρια συνεχίζονται τις Τρίτες με τον κ. Βλυσίδη και μέχρι στιγμής έχουμε πει μόνο για καμινάδες.

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2012-13)

6
Γεια σας παιδιά!θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος την καλοσύνη να δώσει σημειώσεις του μαθήματος καθώς έτσι όπως έγινε το μάθημα και με τις αναπληρώσεις δεν μπορούσα να το παρακολουθήσω.Σας ευχαριστώ πολύ!

Re: [8o] Περιβαλλοντική Μηχανική (2012-13)

7
Από ότι είπε ο κ. Λυμπεράτος σήμερα στο μάθημα, το τυπολόγιο φέτος θα είναι ένα φύλλο Α4 για κάθε ενότητα (όχι ένα για όλα όπως πέρσι).
Επιφυλάσσομαι ως προς το μονής ή διπλής όψης, αλλά νομίζω κανονικά μπρος-πίσω.

Επίσης, η εκδρομή στην Ψυττάλεια θα γίνει πιθανότατα μετά την εξεταστική, αν υπάρχει ενδιαφέρον. Θα συζητηθεί στο επόμενο μάθημα.
cron