[7ο] Βιοχημική Μηχανική (2014-15)

1
Καλησπέρα!Μπορεί να ανεβάσει κάποιος την ύλη της προόδου;
Επίσης, είναι με ανοιχτές σημειώσεις η εξέταση και των δύο καθηγητών;

Re: [7ο] Βιοχημική Μηχανική (2014-15)

2
Δε βλέπω να έχει βγει επίσημη ύλη, οπότε λέω ό,τι θυμάμαι, με την επιφύλαξη να κάνω λάθος.
Για το κομμάτι του κ. Λυμπεράτου (μικρόβια) μέσα στην ύλη είναι μέχρι και την τρίτη ενότητα (Προσδιορισμός της στοιχειομετρίας της μικροβιακής ανάπτυξης με βάση τη Θερμοδυναμική) ενώ για το κομμάτι του κ. Κέκου (ένζυμα) δε βλέπω ακριβή αντιστοίχιση με κεφάλαια κάποιου βιβλίου, είναι ό,τι ασκήσεις έχει κάνει μέσα στην τάξη (και πιστεύω πως σε αυτό το κλίμα θα είναι και τα θέματα).
Επίσης απ'ο,τι κατάλαβα, και για τα δυο κομμάτια μπορούμε να έχουμε ανοιχτά βιβλία.
Why is a raven like a writing desk?

Re: [7ο] Βιοχημική Μηχανική (2014-15)

4
Για κάποιον που δεν έχει τις ασκήσεις του κ. Κέκου μπορεί κάποιος να ενημερώσει ποια κεφάλαια, από τις διαφάνειες που είναι ανεβασμένες. καλύπτουν οι ασκήσεις αυτές?

Re: [7ο] Βιοχημική Μηχανική (2014-15)

6
Η πρόοδος είναι προαιρετική. Σε περίπτωση που την έχεις δώσει και θες να κρατήσεις το βαθμό μετράει 50% και η τελική εξέταση το άλλο 50%. Αλλιώς πάει 100% η τελική εξέταση. Αν την έχεις δώσει και δε θες να κρατήσεις το βαθμό απλώς θα γράψεις στην τελική εξέταση τα θέματα που αντιστοιχούν σε όλη την ύλη.
Why is a raven like a writing desk?

Re: [7ο] Βιοχημική Μηχανική (2014-15)

8
chris1991 έγραψε:Τι στιλ έχουν τα θέματα ρε παιδιά? Για να περάσουμε ποσο διάβασμα απαιτείται κ τι ακριβως να διαβάσουμε?(ασκήσεις, διαφάνειες?)
Μπορείς να δεις τις διαφάνειες που είναι στο site του μαθήματος. Για το πρώτο μέρος, του κ. Λυμπεράτου μπορείς να διαβάσεις και από το βιβλίο του, εκεί αναφέρονται ουσιαστικά οι διαφάνειες.
Τώρα για να περάσεις, ξέρω και εγώ, μου φαίνεται πως χρειάζεται να διαβάσεις... Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο στάνταρ θέμα που να πέφτει.
Why is a raven like a writing desk?

Re: [7ο] Βιοχημική Μηχανική (2014-15)

10
Ο κ. Κέκος είπε πως μπορούμε να έχουμε τα πάντα ανοιχτά (βιβλία και σημειώσεις), ενώ ο κ. Λυμπεράτος είπε μόνο βιβλία και τυπωμένες σημειώσεις, όχι όμως προσωπικές σημειώσεις. Τώρα, αφού θα γράψουμε μάλλον και τα δύο μέρη μαζί, δεν ξέρω πώς μπορεί να λειτουργήσει αυτό. Ας είμαστε προετοιμασμένοι να γράψουμε και στα δύο κομμάτια χωρίς προσωπικές σημειώσεις, ίσως, για καλό και για κακό.
(Στην πρόοδο που είχε γίνει το ίδιο πάντως, γράψαμε τελικά με κλειστές τις δικές μας σημειώσεις. :| )
Why is a raven like a writing desk?