Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

32
επειδη δεν πολυπαρακολουθησα τελευταια, ξερουμε τι θελει να πει ο ποιητης οταν μιλαει για απολυτο σφαλμα προσεγγισης στην 5η ασκηση? με αλλα λογια πως υπολογιζω το σφαλμα απο ενα συνολο σημειων που στην ουσια ειναι η λυση μου?

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

33
Γεια σας , είμαι από μεγαλύτερο εξάμηνο και ήθελα να δώσω το μάθημα μπορεί κάποιος που ήταν στο εργαστήριο να μου απαντήσει τουλάχιστον στο πως ήταν η διδασκαλία στο PC lab ;
π.χ θα γράφουμε εμείς τον αλγόριθμο επίλυσης; ή θα μας δίνεται; και αν δίνεται υπάρχουν συγκεκριμένα scripts στο εργαστήριο; Ευχαριστώ πολύ.

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

34
illy έγραψε:Γεια σας , είμαι από μεγαλύτερο εξάμηνο και ήθελα να δώσω το μάθημα μπορεί κάποιος που ήταν στο εργαστήριο να μου απαντήσει τουλάχιστον στο πως ήταν η διδασκαλία στο PC lab ;
π.χ θα γράφουμε εμείς τον αλγόριθμο επίλυσης; ή θα μας δίνεται; και αν δίνεται υπάρχουν συγκεκριμένα scripts στο εργαστήριο; Ευχαριστώ πολύ.
γενικα στο pc lab ειτε γραφαμε μονοι μας καποιους κωδικες ειτε μας δινονταν ετοιμα σκριπτακια που εμεις απλα επρεπε να συμπληρωσουμε καποια κενα.
αν κρινω απο την προοδο και απο την ωρα της εξετασης,δεν προκειται να σε βαλουν να γραψεις κανεναν τεραστιο κωδικα,πιο πιθανο να στον εχει σχεδον ετοιμο με κενα(οπως εγινε στην προοδο).
γενικα διαβασε λιγο και τις διαφανειες γιατι θα ρωτουνται πραγματα θεωριας οπως για παραδειγμα τι σφαλμα εχουμε για μικρο και τι για μεγαλο h στην forward(στρογγυλοποιησης ή αποκοπής)

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

35
Κυριως κοιτα τις υπολογιστικες μεθοδους σαν μαθηματικες μεθοδους. Να ξερεις τη φιλοσοφια τους, τι θελουν για να λειτουργησουν σωστα και τι σου δινουν . Τα σκριπτακια επι το πλειστον θα τα χεις η το πολυ να χουν καποια κενα
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

36
Αν ισχύει το ίδιο με πέρσι μπορείς να έχεις και τους δικούς σου κώδικές μαζί και να τους χρησιμοποιήσεις κατευθείαν . Έτσι δεν χρειάζεται π.χ. να γράψεις μία newton raphson από την αρχή , αλλά να την κάνεις περίπου copy- paste . :bigbeer:

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

38
Γεια σας και απο μενα! Και εγώ ειμαι από μεγαλύτερο εξάμηνο και θα δώσω πρώτη φορά το μάθημα. Εχω ήδη διαβάσει/δουλέψει και συντάξει δικούς μου κώδικες για τις βασικότερες εφαρμογες από κάθε "κεφάλαιο" της ύλης, ιδιαίτερα όσες μεθόδους χρειάστηκαν στα πρακτικά. Έχοντας μαζί μου τους -δικούς μου, τσεκαρισμένους παρ' όλα αυτα- κώδικες, με μια γενική κατανόηση των μεθόδων ας πούμε, είμαι καλυμμένη; Να διαβάσω και λίγο από σφάλματα;

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2015-16)

39
depi tho έγραψε:Γεια σας και απο μενα! Και εγώ ειμαι από μεγαλύτερο εξάμηνο και θα δώσω πρώτη φορά το μάθημα. Εχω ήδη διαβάσει/δουλέψει και συντάξει δικούς μου κώδικες για τις βασικότερες εφαρμογες από κάθε "κεφάλαιο" της ύλης, ιδιαίτερα όσες μεθόδους χρειάστηκαν στα πρακτικά. Έχοντας μαζί μου τους -δικούς μου, τσεκαρισμένους παρ' όλα αυτα- κώδικες, με μια γενική κατανόηση των μεθόδων ας πούμε, είμαι καλυμμένη; Να διαβάσω και λίγο από σφάλματα;
Μάλλον είσαι καλυμμένη . Μην παραμερίσεις τα σφάλματα . Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα και μπορεί να υπάρχουν ως υποερώτημα . ;)