[4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2014-15)

1
Το προαιρετικό διαγώνισμα – πρόοδος του μαθήματος θα γίνει την Τρίτη 21/4 στις ώρες του εργαστηρίου στο PC-LAB .


Όσοι φοιτητές επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να το δηλώσουν μέχρι την Τετάρτη 8/4 στην ιστοσελίδα:
http://ecourses.chemeng.ntua.gr/courses ... gister.htm


Οι φοιτητές που θα συμμετάσχουν στο διαγώνισμα θα χωριστούν σε τμήματα.
Την Παρασκευή 17/4 θα ανακοινωθούν τα τμήματα με τα αντίστοιχα ονόματα καθώς και η ώρα διεξαγωγής του διαγωνίσματος για κάθε τμήμα.


Υπενθυμίζεται ότι το διαγώνισμα αυτό είναι προαιρετικό και η επίδοση κάθε φοιτητή θα προσμετρηθεί θετικά, κατά 40%, στον τελικό βαθμό.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς

3
Μήπως αύριο - μεθαύριο θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει τα θέματα της αυριανής προαιρετικής εξέτασης Προόδου στο μάθημα των Υπολογιστικών Μεθόδων που θα γίνει στο pclab;
Θα του ήμουν πραγματικά υπόχρεος.
Ευχαριστώ και καλό βράδυ

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς

7
Πριν λίγο βγήκε ανακοίνωση "Την Τετάρτη 29/4 και ώρα 8:45 - 9:30 θα παρουσιαστούν, στο PCLAB, οι λύσεις του προαιρετικού διαγωνίσματος."
Οπότε, εν ολίγοις, αυτό φαντάζομαι σημαίνει ότι θα υπάρχουν και τα θέματα κάπου. Ακόμα, καλύτερα, μάλιστα θα υπάρχουν και οι λύσεις! :)

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς

8
Epic Trolling warning!
Για να μην την πάθετε σαν εμένα ( μόνος ήμουν; ) για το "root challeng" δόθηκαν και δύο αρχεία για να δοκιμάσουμε το "find_roots.m". Στο "function_evaluation.m" προτείνει να δοκιμάσουμε το παράδειγμα: \( y=x^3+x^2-2 \). Μην το δοκιμάσετε! Η συνάρτηση έχει μία πραγματική και δύο μιγαδικές ρίζες :tomato: .

Οπότε, είχα φτάσει στην τραγελαφική φάση να μου λύνει δικές μου ευθάνταστες συναρτήσεις (π.χ.\( y=(x-1)(x-2)(x-3) \)) και να μην μου λύνει αυτήν :rant: .

Ελπίζω να πρόλαβα κανέναν εάν και τελευταία ημέρα βρήκα να το πώ όμως σήμερα το συνειδητοποίησα. :razz:

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2014-15)

9
Γεια σας!!!

Δεν έδωσα το μάθημα επειδή χρώσταγα από δεύτερο, και θα ήθελα κάποιος που το έδωσε να μου πεί πάνω κάτω τι στυλ θέματα έπεσαν τον Ιούνιο, αν γινεται :D επίσης, οποιεσδήποτε σημειώσεις από τις παραδόσεις θεωρίας θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :D

Re: [4ο] Υπολογιστικές Μέθοδοι για Μηχανικούς (2014-15)

10
Τα θέματα ήταν ίδιας μορφής με τα θέματα της προόδου. Παρόμοια είχαν λυθεί στο εργαστήριο, τα οποία είναι ακόμη ανεβασμένα στις ασκήσεις στην ιστοσελίδα. Οι διαφάνειες δεν καλύπτουν το 100% της ύλης, αλλά θα σε βοηθήσουν.

Ήταν 3 θέματα στα οποία χρειαζόταν να κάνεις αριθμητικούς υπολογισμούς με το MATLAB (όχι script) και να γράψεις τα αποτελέσματα στο χαρτί. Ορισμένα ήθελαν και ένα μικρό σχόλιο/αιτολόγηση. Είχαν πέσει θέματα όπως curve fitting, λύσεις διαφορικών και απλή εφαρμογή αριθμητικής παραγώγισης. Απ'ότι φαίνεται πρέπει να έχεις εξοικειωθεί με τα πρακτικά που λύνονταν στο εργαστήριο.
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"