Re: [3ο] Στατιστική και Σχεδιασμός Πειραμάτων (2020-21)

12
Είχα και εγω αυτό το θέμα. Είναι τα standard errors, se που εχει και στις παρουσιασεις του για τον υπολογισμο του t --> b1/se
Γνωρίζεις ως επόμενο βήμα αν τεστάρεις αυτή την τιμή t που βρισκεις με την tcrit απο τον πινακα της t-student και στην περιπτωση που ειναι t>tcr τοτε είναι στατιστικα σημαντικό;

Re: [3ο] Στατιστική και Σχεδιασμός Πειραμάτων (2020-21)

13
pj7 έγραψε: Τρί 08 Ιουν 2021, 3:11 pm Είχα και εγω αυτό το θέμα. Είναι τα standard errors, se που εχει και στις παρουσιασεις του για τον υπολογισμο του t --> b1/se
Γνωρίζεις ως επόμενο βήμα αν τεστάρεις αυτή την τιμή t που βρισκεις με την tcrit απο τον πινακα της t-student και στην περιπτωση που ειναι t>tcr τοτε είναι στατιστικα σημαντικό;
Οοο ευχαριστώ πολύ!! Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου το συγκρινεισ με το tn-2;a/2 ( πχ γι n=10 και α=0,05 t8;0.025) και αν αυτο που βρείς είναι μικρότερο απο αυτό του πίνακα (t<tc), τότε δέχεσαι την αρχική υπόθεση ότι υπάρχει στατιστικά σημαντική συσχέτιση. Αλλιώς απορρίπτεται η αρχική υπόθεση.

Re: [3ο] Στατιστική και Σχεδιασμός Πειραμάτων (2020-21)

14
αα οκ με α/2 ευχαριστω. Παντως νομιζω για το 2ο οτι η αρχικη υποθεση ειναι οτι δεν ειναι στατιστικα σημαντικο αρα αμα απορριψεις την αρχικη βγαινει οτι ειναι. Δηλαδη απο τις διαλεξεις του που ειδα λεει ο ελεγχος γινετια για b=0, οποτε οταν δεν ειναι στ. σημ. Αλλα χωρις να μαι και γω φουλ σιγουρος

Re: [3ο] Στατιστική και Σχεδιασμός Πειραμάτων (2020-21)

18
Θέματα εξετάσεων 2020-2021 (επαναληπτική)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θάνος Ασπροδίνης την Δευ 06 Σεπ 2021, 4:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.