Re: Μαθηματική Ανάλυση Ι (2014 - 2015)

2
Μέσα στο μάθημα αφιερώθηκε χρόνος για καθεμια από τις εφαρμογές (εμβαδόν χωρίου, εμβαδον εκ' περιστροφής, όγκος, μήκος καμπύλης).
Ο Γάσπαρης έδωσε ιδιαίτερη έμφαση και στη σωστη απομνημόνευση των λίγων αντίστοιχων τύπων.
Λογικά θα υπάρχει κάποιο θέμα από τα παραπάνω στις εξετάσεις.

Re: Μαθηματική Ανάλυση Ι (2014 - 2015)

3
Πάντως στις δύο τελευταίες εξεταστικές ο κ. Γάσπαρης είχε χρησιμοποιήσει καρμπόν θεματολογία & είχε βάλει & στις δύο από δύο τύπους να εφαρμόσουμε που σημαίνει το πιθανότερο είναι να βάλει πάλι δύο τέτοιους τύπους (& μην πώ θα είναι το προτελευταίο θέμα και ο κάθε τύπος θα αντιστοιχεί σε μία μονάδα :tomato: (όμως καλύτερα μην το παίξω & στο joker)).

Re: [1ο] Μαθηματική Ανάλυση Ι (2014 - 2015)

7
Καλημέρα,

Επειδή είμαι από μεγάλο έτος και δεν έχω επαφή με το μάθημα θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου από τα τρία βιβλία του Γκαρούτσου (Μαθηματική Ανάλυση Ι και ΙΙ και Ακολουθίες πραγματικών αριθμών) ποια κεφάλαια είναι μέσα στην ύλη.

Ευχαριστώ.

Re: [1ο] Μαθηματική Ανάλυση Ι (2014 - 2015)

8
Billy26 έγραψε:Έχει κανείς ιδέα πώς λύνεται από το Θέμα 3ο (2015) το β ερώτημα;

Ευχαριστώ πολύ!
(Αν εννοείς φυσικά την Α ομάδα που είναι ανεβασμένη στο φόρουμ)

Σπάς το κλάσμα σε απλά κλάσματα, νομίζω πως βγαίνει:
\( \dfrac{1}{6}\;\dfrac{1}{x+\frac{2\sqrt{3}}{3}}+\dfrac{1}{6}\;\dfrac{1}{x-\frac{2\sqrt{3}}{3}} \)

Οπότε στην δυναμοσειρά \( \dfrac{1}{1+x}=\sum^\infty_0(-1)^nx^n \) που θεωρείτε γνωστή, θέσε όπου x τα \( x+\frac{2\sqrt{3}}{3}-1 \), \( x-\frac{2\sqrt{3}}{3}-1 \) για να πάρεις τις επιμέρους σειρές και να τις προσθέσεις,
για ακτίνα σύγκλισης απλώς χρησιμοποίησε την συνθήκη της δυναμοσειράς του \( \dfrac{1}{1+x} \) (αυτά που έθεσες στην θέση του αρχικού x να είναι στο (-1,+1) )

Re: [1ο] Μαθηματική Ανάλυση Ι (2014 - 2015)

9
Η μια ομαδα των σημερινων θεματων
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”
cron