Re: Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων (2011-12)

12
frou έγραψε:Μια ερώτηση για την εργασία, αν τυχόν γνωρίζει κάποιος...

Στο πρώτο ερώτημα, που υπολογίζουμε κόστος, τιμές κτλ κάθε προϊόντος, θα πρέπει πρώτα να έχουμε αφαιρέσει από τις επιβαρύνσεις και από το μη βιομηχανικό κόστος τις αποσβέσεις και τους τόκους αντίστοιχα του 1ου έτους? Δηλαδή οι επιβαρύνσεις κάθε προϊόντος θα υπολογιστούν με βάση το νούμερο που μας δίνεται στην εκφώνηση ως επιβαρύνσεις ή από αυτό το νούμερο μειον τις αποσβέσεις?? (και αντίστοιχα για το μη βιομηχανικό κόστος)
Έχω κι εγώ την ίδια απορία (και δεν έχω βγάλει και κάποια άκρη από το μέχρι στιγμής διάβασμά μου). Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει! :)

Re: Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων (2011-12)

13
Ειδικά για το 1ο ερώτημα θα κατανείμεις τις επιβαρύνσεις και το μη-βιομηχανικό όπως είναι. Διαφορετικά η εκφώνηση θα ήταν εντελώς άκυρη γιατί αντί να σε διευκολύνει θα σε δυσκόλευε. Τώρα για τα επόμενα ερωτήματα αυτό που έκανα εγώ είναι απλά στα έξοδα της επιχείρησης να προσθέτω/αφαιρώ τη διαφορά των τόκων/αποσβέσεων κάθε χρόνο διατηρώντας σταθερές επιβαρύνσεις και μη-βιομηχανικό.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων (2011-12)

16
Ανέβηκαν οι λύσεις των σημερινών θεμάτων:

Στο site, έγγραφα: http://mycourses.ntua.gr/courses/CHEM1032/ ή στο συνημμένο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων (2011-12)

17
Όσον αφορά την εργασία:
Στον πίνακα χρηματοροών, όσον αφορά τους τόκους, τα πρώτα 2 χρόνια, στους υπολογισμούς κάθε έτους βάζουμε και τις 2 εξαμηνιαίες δόσεις για το κεφάλαιο κίνησης που αντιστοιχούν στο κάθε έτος;

Re: Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων (2011-12)

18
Ναι..Προσθέτεις τους τόκους 2 εξαμήνων μαζί με τον ετήσιο τόκο του 10ετούς δανείου και βγάζεις έτσι τα συνολικά. Εναλλακτικά, μετατρέπεις το ονομαστικό σε πραγματικό ετήσιο επιτόκιο και προσομοιώνεις το εξαμηνιαίο με ετήσιο δάνειο..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Οικονομική Ανάλυση Βιομηχανικών Αποφάσεων (2011-12)

20
Καλησπέρα παιδιά. θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την εργασία. Εμένα μου ζητάει στο τελευταίο ερώτημα να μειώσω τα επιτόκια και των 2 δανείων κι έτσι μου μειώνεται η ΚΠΑ. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό???
Ευχαριστώ!!
cron