Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

61
Τρομάζω που έφτασα να εκφράζω την άποψη της ΠΑΣΠ! :razz:

Απλώς θεωρώ η κίνηση αδικήθηκε και το λέω με λύπη αυτό.... κ επειδή μπορεί να μην έχεις καταλάβει την πρόθεσή μου, δεν σχολιάζω για να κράξω το ανεξάρτητο πλαίσιο. Νομίζω απλώς ότι θα μπορούσε να υπερψηφιστεί και χωρίς η ΠΑΣΠ να αποσύρει το πλαίσιο της. ;)

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

62
Αυτό δείχνει πολύ καλά ότι δεν μετρήσαμε άτομα και ψήφους! Ότι αυτά που λέμε περί συζήτησης είναι αλήθεια! Βάλαμε πράγματα από πολλές μεριές..τώρα αν η πασπ ήθελε να πάρει το άνοιγμα πάνω της ας το πάρει..Εγώ δεν πήγα με μικρά συμφέροντα εκεί πέρα..Πήγαμε άτομα που θέλαμε σχολή ανοιχτή και πιστεύαμε και κάποια βασικά πράγματα για τα γεγονότα! Από εκεί και πέρα η ηθική-λογική του καθενός μπορεί να κριθεί και να τον βοηθήσει να κρίνει! :)

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

63
Παιδιά, το πλαίσιο ήταν αυτό που ήταν, συν 3 γραμμές με γενικόλογα πράγματα που μπορούσαν είτε να υπάρχουν είτε να μην υπάρχουν και δεν έχει καμία σημασία αν ψηφίζονταν ή όχι από τον σύλλογο. Τώρα αν θέλετε να πιστεύετε για τον οποιοδήποτε λόγο ότι ήταν πασπ, δικαίωμα σας.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

64
Περιμένω κυριολεκτικά με αγωνία το πλαίσιο να ανέβει καθώς δεν μπόρεσα να ξεκλέψω μια κόπια από τα παιδιά :razz:
Επίσης παρακαλώ τον KiritoShu να επικοινωνήσει αν μπορεί μαζί μου για να με ενημερώσει για όλες τις κινητοποιήσεις στις οποίες συμμετέχει το πλαίσιο, καθώς και που θα συγκεντρωνόμαστε για κάθε μια. Ευχαριστώ :)
Perché non passi lontana? Sì, lontana da Scïenza

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

65
Επισυνάπτεται η απόφαση της σημερινής συνέλευσης. Επισυνάπτεται επίσης η τελευταία σελίδα (το "αποφασίζουμε") των υπολοίπων πλαισίων. Το κείμενο που μοιράσαμε έγραφε επακριβώς στον τίτλο του "Πρόταση για απόφαση Γενικής Συνέλευσης ΦΣ Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ" και στα υπόλοιπα ήταν ακριβώς ό,τι είναι με τυπωμένους χαρακτήρες. Δικό μου κείμενο, το οποίο γράφτηκε μετά από συζήτηση κυρίως με Σοφία, Γιάννη, Δημήτρη, Περικλή, παιδιά τα οποία θεωρώ φίλους μου (οκ, ίσως ξεχνάω κάποιους, δεν ζητώ καμία πατρότητα) και κανένας τους δεν πρόσκειται έστω φιλικά σε κάποια παράταξη από όσο γνωρίζω. Έτσι αυθεντικό μοιράστηκε. Στη συνέχεια μάλλιασε η γλώσσα μου ότι θέλω να βγάλουμε κάτι όσο το δυνατόν πιο ευρέως αποδεκτό και ότι θέλω να δώσουμε πατήματα για όλες τις δράσεις των προηγούμενων ημερών, εκτός της κατάληψης.

Το δικό μου άχτι ήταν κατά το δυνατόν να βγει κάτι που να είναι μεν "ανοιχτή σχολή", αλλά κατά τα άλλα να έρθει όσο το δυνατόν πιο κοντά στο "πλαίσιο αγώνα", αφού επί πολλές συνελεύσεις έβγαινε πλειοψηφικό. Δεν ήθελα να μπλέξουμε με "ανεξαρτησίες" και λοιπές ... που κάθε φορά αναλωνόμαστε σε αυτές, γι' αυτό πήρα την απόφαση να βγω και να πω ότι είπα με το όνομά μου. Ειδικά ως προς τα εκτυπωμένα, το αυθεντικό κείμενο δηλαδή, είναι απόψεις τις οποίες ενστερνίζομαι.

Στη συνέχεια μας πήρανε παράμερα από την ΠΑΣΠ και μας λένε εν ολίγοις "κοιτάξτε να δείτε, εμείς δεν σκοπεύουμε να αποσύρουμε πλαίσιο, θέλουμε να συνδιαμορφώσουμε και να μπει ένα άλλο όνομα, όπως κάνουν τα εαακ. Και θα είναι κρίμα να διασπάσουμε όσους θέλουν να ανοίξει η σχολή και να μην ανοίξει η σχολή γι' αυτό." Αυτή η άποψη ακούστηκε και από πριν έρθουμε στη συνέλευση. Πρόταση που απορρίψαμε ως "κάτω από το τραπέζι τίποτα, στη συνέλευση δημοσίως ό,τι θέλετε το συζητάμε με όλους". Μας πρότειναν κάποια πράγματα να βάλουμε στο πλαίσιο μπας και το ψηφίσουν οι δικοί τους. Για το θεό, εκτός από το περί πρακτικής, το περί διατήρησης βαθμών του 2012-13 και το συλλαλητήριο της Πέμπτης (που το λέγανε όλοι), όλα τα άλλα υπήρχαν ήδη στο κείμενο! Ακόμα και αν δεν ήταν στο "αποφασίζουμε", ήταν στο ίδιο το κείμενο! Από το πλαίσιο αγώνα πήραμε τις προτάσεις (μην πει κανείς για copyright, στις ιδέες δεν υπάρχει copyright) για συμμετοχή σε κοινή συνεδρίαση Απ.Επ.-Φ.Σ., τα δυο συλλαλητήρια και το περί διδάκτρων-διαγραφών.

Γιατί τα πήραμε όλα αυτά; Γιατί μας φάνηκαν καλά. Μας φάνηκαν ότι στέκανε, ότι έπρεπε να μπουν. Γιατί θεωρήσαμε ότι δεν πρέπει να κατεβάζουμε "φιξ" χαρτιά κάτω, αλλά να μπορούμε να συζητάμε και να οδηγεί σε καλύτερες προτάσεις η συζήτηση. Επειδή ο ίδιος έχω πει ένα σωρρό φορές ότι είναι καλύτερο να ψηφίζουμε επί προτάσεων και όχι επί πλαισίων. Πρότεινα και τα 3 τελευταία bullets του ΜΑΣ να μπουν σε ψήφισμα γιατί ήταν καλές ιδέες. Τέλος πάντων, συγκρίντε τα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Εγώ το είδα ως "πάμε να βγάλουμε κάτι όλοι μαζί". Από ότι φάνηκε, άλλοι το είδαν ως "εμείς σας φέραμε τη νίκη" γιατί αυτό τους ενδιέφερε τελικά.

Συμβουλή προς τους επόμενους που ίσως επιχειρήσουν κάτι τέτοιο: Σήμερα ίσως υπερψηφιζόταν το πλαίσιό μας και χωρίς τις ψήφους της πασπ. Εκ των αριθμητικών φαίνεται πάρα πολύ πιθανό πλέον. Νούμερα τα οποία δεν τα πίστευα όταν τα έβλεπα. Αυτό που λέει και ο rgbtry92 και έχει μεγάλο δίκιο. Φορτώνομαι πάνω μου το τελικό μπάχαλο, καθώς άλλα παιδιά προσπάθησαν να με αποτρέψουν από οποιαδήποτε συζήτηση. Και είχαν τόσο δίκιο... Ε λοιπόν, αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο, φέρτε τόσο κόσμο και άλλο τόσο, ανθρώπους που σας εμπιστεύονται και μην ασχοληθείτε με κανέναν άλλο! Δεν υπάρχει κανένας λόγος! Και να έχετε ένα πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο. Αυτό είναι, τέλος!

Τέλος πάντων, αυτά ας τα αφήσουμε στην άκρη. Ας ήταν το μόνο θέμα η όποια ταμπέλα μπει στο κούτελό μου. (θα δεχόμουν ευχαρίστως να μπει ταμπέλα "αφελής") Η σχολή "άνοιξε" σήμερα, αλλά μην πανηγυρίζετε για νίκες κτλ. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και τα δύσκολα τώρα αρχίζουν. Και "άνοιξε", με βασικό "λάβαρο" την εκπαίδευσή μας, γι' αυτό ας την διεκδικήσουμε στην καθημερινότητά μας όσο μπορούμε. Μακάρι τα αμφιθέατρα των μαθημάτων να είναι πλέον τόσο γεμάτα όσο τα αμφιθέατρα των τελευταίων συνελεύσεων.

Κλείνω με κάποια προσωπικά θέματα.
Ζητώ ένα ευχαριστώ και ένα συγγνώμη από τους φίλους με τους οποίους το προσπαθήσαμε και τους οποίους προσπάθησα να εκπροσωπήσω αξιοπρεπώς ως ομιλητής. Ένα ευχαριστώ για την προσπάθειά τους, ένα συγγνώμη για το ότι τελικά έγινε λίγο μπάχαλο στο τέλος.
Ζητώ επίσης ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ σε κάποιους ανθρώπους του Πλαισίου Αγώνα, και ειδικότερα σε έναν από αυτούς, ο οποίος μου είπε στο τέλος: "Μάκη, επέτρεψέ μου να σου πω ότι σε πιστεύω απόλυτα, αλλά επίσης πιστεύω ότι έκανες λάθος. Κατά τα άλλα μπράβο σου για (άλλα θέματα)". Μεγάλε, με έκανες να μην καταρρεύσω σήμερα και σε υπερευχαριστώ. Θύμισέ μου να σε κεράσω έναν καφέ.

Μετά τα σημερινά, νιώθω ότι δεν έχω προδώσει τον εαυτό μου. Νιώθω ότι ίσως στάθηκα κατώτερος ενός πιο καθαρού πράγματος το οποίο θα μπορούσε να είχε βγει. Νιώθω σίγουρα ότι πήρα ένα μάθημα περί "καλής πίστης" και ότι θα πρέπει να είναι κανείς πιο "πονηρός" και "σκακιστής". Θα προσπαθήσω να συνεχίσω να βοηθάω όσο μπορώ, όπου μπορώ. Παρακαλώ να με ενημερώνετε για πράγματα που θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Καλή σας νύχτα.

ΥΓ: Έχετε υπ' όψιν ότι εδώ και χρόνια αποφεύγω να σχολιάζω συνδικαλιστικά θέματα της σχολής στο facebook.
Συνημμένα
PlaisioAgona.pdf
Πλαίσιο Αγώνα 2/12/2013 (τελευταία σελίδα)
(112.79 KiB) Μεταφορτώθηκε 229 φορές
PlaisioMAS.pdf
Πλαίσιο ΜΑΣ 2/12/2013 (τελευταία σελίδα)
(204.1 KiB) Μεταφορτώθηκε 200 φορές
PlaisioPASP.pdf
Πλαίσιο ΠΑΣΠ 2/12/2013 (τελευταία σελίδα)
(178.01 KiB) Μεταφορτώθηκε 193 φορές
ApofasiGS2Dec.pdf
Απόφαση ΓΣ ΦΣ 2/12/2013
(394.07 KiB) Μεταφορτώθηκε 366 φορές

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

66
Μάκη, αν και δεν σε ξέρω όσο θα ήθελα, ειληκρινά πιστεύω οτι είχες τις καλύτερες προθέσεις. Περιμένω όμως τόσο από εσένα, όσο και από τα υπόλοιπα παιδιά που συνδιαμόρφωσαν το πλαίσιο (κυρίως από εσένα) να δώσετε το καλό παράδειγμα στο φοιτητικό σύλλογο και να συμμετάσχετε πρώτοι πρώτοι σε όλες τις κινητοποιήσεις που το πλαίσιο σας περιλάμβανε, παραινώντας, κατευθύνοντας και συντονίζοντας τους υπολοίπους.
Θα σας περιμένω.
Perché non passi lontana? Sì, lontana da Scïenza

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

67
Καλησπέρα και από εμένα :D

Αρχικά να πω ένα μπράβο για τη σημερινή προσπάθεια όλων και για την απόφαση που πήρε ο σύλλογος…

Για να προλάβω απαντήσεις και να προϊδεάσω και αυτούς που δεν με ξέρουν είμαι μέλος της πασπ χημικών μηχανικών εδώ και πέντε χρόνια και παρ’ ότι δεν ήμουν στη σημερινή γενική συνέλευση μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω γιατί με ενόχλησαν αρκετά πράγματα που διάβασα παραπάνω (οτι το παίζουμε ήρωες, οτι ρίχνουμε λάσπη, οτι παίζουμε μικροπολιτικά παιχνίδια κτλπ σχετικά).

Όπως έχουμε πει αμέτρητες φορές στο παρελθόν και θα το ξαναπούμε και στο μέλλον, το νόημα της γενικής συνέλευσης δεν είναι ούτε να τσακωνόμαστε γιατί δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε, ούτε να μετρήσουμε τα κουκιά μας ούτε να “κερδίσει” (όπως αναφέρθηκε) το πλαίσιο που λέει πάνω ΠΑΣΠ, απλά για να χαρούμε. Η συνέλευση είναι από τις πιο σημαντικές διαδικασίες του συλλόγου (ναι, ο τρόπος που γίνεται είναι προβληματικότατος, αλλά σε αυτό έχουν όλοι τις ευθύνες τους), στην οποία καλούμαστε ως σύλλογος να πάρουμε αποφάσεις για θέματα που μας αφορούν. Γιαυτό ακριβώς το λόγο σε κάθε γενική συνέλευση καταθέτουμε προς ψήφιση το πλαίσιο που μας εκφράζει. Όταν υπάρχουν πρωτοβουλίες όπως η σημερινή η απάντηση μας είναι πάρα πολύ απλή..

Αν μας εκφράζει το πλαίσιο που κατατίθεται προς ψήφιση και το κρίνουμε σκόπιμο, θα το στηρίξουμε για να υπερψηφιστεί, όχι για να το καπελώσουμε. Και σε αυτή τη λογική προτείναμε να προστεθούν κάποια πράγματα που για εμάς και θεωρώ και για όλη τη σχολή είναι σημαντικά και αν το αποτέλεσμα μας εκφράζει θα το στηρίξουμε. Δεν ασχοληθήκαμε με το αν το πλαίσιο θα λέγεται πασπ, μάκης, φορουμ ή ότι άλλο μπορεί να σας αρέσει.

Δεν έχουμε καμία όρεξη να κάνουμε μικροπολιτικά παιχνίδια, τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Κατέβηκε ένα πλαίσιο, προτείναμε κάποιες προσθήκες που μας εκφράζουν, μπήκαν, το στηρίξαμε.

Το πλαίσιο που ψηφίστηκε δεν ήταν το πλαίσιο της πασπ και ουτε είπαμε ότι ήταν. Στηρίξαμε το εν λόγω πλαίσιο γιατί μας εκφράζει. Τόσο απλά. Αν δεν το στηρίζαμε, μπορεί να έβγαινε πάλι το ίδιο πλαίσιο, μπορεί να έπαιρνε 190 μπορεί 182 μπορει 89, μπορεί, μπορει.. Δεν ξέρω και στο κάτω κάτω δεν με νοιάζει. Με νοιάζει ότι η σχολή άνοιξε και ο σύλλογος πήρε μία σοβαρή θέση για τα ζητήματα που μας αφορούν. Δεν πρόκειται να πω οτι “νικήσαμε” γιατί δεν το αντιμετωπίζω έτσι το ζήτημα. Δεν το είπα πριν δύο συνελεύσεις δεν θα το πω τώρα.

Και για να απαντήσω σε ένα σχόλιο παραπάνω, όχι τα μέλη της “ παραταξούλας” μου δεν θα το παίζουμε ήρωες αύριο, δεν το κάναμε όταν άνοιξε η σχολή με δικό μας πλαίσιο, δεν το κάναμε όταν άνοιξε από πρόταση και πίεση μας ο διάλογος για το πρόγραμμα σπουδών μας, δεν το κάναμε όταν υλοποιήθηκαν τόσες προτάσεις μας τα τελευταία πέντε χρόνια, δεν το κάναμε σε πολύ σοβαρότερα ζητήματα, δεν θα το κάνουμε μετά από μία συνέλευση.

Ήρωες και σωτήρες δεν το έχουμε παίξει ποτέ και ούτε πρόκειται να το παίξουμε. Η σχολή άνοιξε, η θέση του συλλόγου όπως προκύπτει από την τελευταία συνέλευση είναι τέτοια που εμένα προσωπικά με ικανοποιεί και για αυτό και αν ήμουν στη συνέλευση θα την στήριζα. Δεν αναζητούμε ούτε την πολιτική μας ταυτότητα ούτε να αναδειχθούμε από τέτοιες κινήσεις.

Αναφορικά με κάτω από το τραπέζι, απλά θα πω ότι η πρόθεση μας όταν συζητάμε δεν είναι να λύσουμε κάτι κάτω από το τραπέζι. Μία συζήτηση πάντα βοηθάει.. Να δεις τουλάχιστον τι έχει ο άλλος να προτείνει. Κρίμα που παρεξηγήθηκε.

Αν λοιπόν ξαναγίνει μια αντίστοιχη προσπάθεια στο μέλλον να είστε σίγουροι οτι αν μας εκφράζει θα την στηρίξουμε, όπως κάναμε σήμερα όπως είχαμε κάνει και στο παρελθόν.

Υ.Γ. Για εμένα προσωπικά, δεν είναι αυτοσκοπώς η ανοιχτή σχολή. Αν ήταν έτσι ας μην κάναμε καλύτερα καθόλου συνελεύσεις. Δεν θα ψηφίσω όποιο πλαίσιο γράφει πάνω ανοιχτή σχολή, αλλά θα ψηφίσω αυτό που με εκφράζει στο σύνολο του.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

68
Η πασπ Χημικών μηχανικών που δεν το παίζει ήρωας και δεν μιλάει για νίκες προσπαθεί εδώ και μια βδομάδα να μας προσεγγίσει με συγκεκριμένο άτομο που μου είχε γίνει στενός κορσές για να φτιάξουμε από κοινού πλαίσιο, να μας "βοηθήσει", να μας "οδηγήσει"...Την απάντηση μου νομίζω την είπα τόσες φορές που την άκουσαν πάρα πολλά άτομα! Η πασπ που δεν νοιάζεται για νίκες μας μιλούσε τουλάχιστον από τη μέση της συνέλευσης και μετά για το όνομα που θα έχει το πλαίσιο που θα στηρίξουν! Μας είπε ότι αν δεν συμφωνηθεί το όνομα δεν θα μας στηρίξει και να αντιμετοπίσω κι εγώ κι οι άλλοι τη συνειδηση μας! Το αν θα βγαίναμε νομίζω ναι θα βγαίναμε...Το γιατί κάτσαμε και μιλήσαμε με κόσμο σαν της πασπ τώρα...όταν είσαι σε ένα γεμάτο αμιθέατρο με κόσμο που έχει αγωνία για το αν θα έχει σχολή τους επόμενους μήνες και σου λεει ότι με την πασπ δεν θέλει σχέση αλλά μην είστε αδιάλλακτοι γιατί θα στεναχωρηθούμε πολλοί και πολύ αν κλείσουμε τελικά από μικροκομματικές βλακείες ναι τους λαμβάνεις υπ' όψη σου!