Ποια εμβάθυνση έχετε επιλέξει/θα επιλέξετε;

Μηχανική Διεργασιών
Σύνολο ψήφων: 41 (43%)
Υλικά
Σύνολο ψήφων: 15 (16%)
Οργανικές Βιομηχανίες
Σύνολο ψήφων: 7 (7%)
Ανόργανες Βιομηχανίες
Σύνολο ψήφων: 5 (5%)
Τρόφιμα - Βιοτεχνολογίες
Σύνολο ψήφων: 27 (28%)
Σύνολο ψήφων: 95

Re: Απόψεις και ερωτήσεις για τις εμβαθύνσεις

11
Προσωπικά επιλέγω Τρόφιμα-Βιοτεχνολογία. Όχι τόσο γιατί με συναρπάζουν τα Τρόφιμα(που μάλλον τα ψιλοβαριέμαι) αλλά πιο πολύ για την εφαρμογή της Βιοτεχνολογίας στη σύνθεση φαρμάκων. Στην παραπάνω παρουσίαση που έκανε η MaHaHou, για τη συγκεκριμένη κατεύθυνση δεν αναφέρεται πουθενά στα φάρμακα, αλλά είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρη ότι ασχολούνται κ με αυτό το αντικείμενο γιατί είδα ένα συναφή τίτλο διπλωματικής με επιβλέποντα τον κο Χριστακόπουλο.

Τέσπα, νομίζω ότι τη συγκεκριμένη κατεύθυνση την επιλέγουν πολλά παιδιά που προέρχονται από την θετική κατεύθυνση του Λυκείου και γενικά μαζεύει πάρα πολύ κόσμο(μαζί με το Σχεδιασμό). Από μια προσωπική έρευνα στο έτος μου, είδα ότι και φέτος τα Τροφιμα θα έχουν μεγάλο σουξέ. Κρίμα, γιατί όντως θα προτιμούσα ολιγομελή τμήματα και πιο άμεση επαφή με τους καθηγητές, αφού θα ασχολούμαι με το αντικείμενο που προτιμώ.
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Απόψεις και ερωτήσεις για τις εμβαθύνσεις

12
Δεν ανέφερα για φάρμακα γιατί δεν έχω ακούσει κάτι (νομίζω :? )... Το μόνο που γνωρίζω από παιδιά που παρακολούθησαν το μάθημα Βιοτεχνολογίας της κατεύθυνσης είναι ότι κράτησαν το ίδιο βιβλίο με αυτό του μαθηματος Βιοτεχνολογίας κορμού. Όσον αφορά στα ολιγομελή τμήματα μην σε πτοεί που θα ρθουν πολλοί. Στα εργαστήρια το πολύ 5 θα είστε και με συγκεκριμένο υπεύθυνο κάθε φορα :)
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Απόψεις και ερωτήσεις για τις εμβαθύνσεις

13
Να ρωτήσω κάτι για την κατεύθυνση του σχεδιασμού.. είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε προγραμματισμό,Fortran ?Γιατί στο 1ο έτος είχαμε διδαχθεί ελάχιστα...
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Απόψεις και ερωτήσεις για τις εμβαθύνσεις

16
Ποια θα λέγατε οτι είναι τα "προαπαιούμενα" μαθήματα για κάθε κατεύθυνση;
Για να το θέσω καλύτερα, σε ποια μαθήματα θα προτείνατε μια καλή επανάληψη και σε ποιες ενότητες ίσως;
Με ενδιαφέρει ειδικότερα για τον "σχεδιασμό", αλλά πείτε και για τις υπόλοιπες.

Re: Απόψεις και ερωτήσεις για τις εμβαθύνσεις

17
προσωπική μου άποψη?
για το σχεδιασμό να έχεις βασικές γνώσεις από ΜΦΔ, ΜΧΔ.. επίσης, χρειάζονται κάποιες βασικές έννοιες από τη θερμοδυναμική (ειδικά στο 7ο εξάμηνο).. αλλά όλα πολύ basic επίπεδα... το αν θες να κάνεις επανάληψη είναι καθαρά "δικό σου θέμα".
όσον αφορά στη fortran, στο μάθημα της ρύθμισης θα χρειαστεί το simulink του matlab.
επίσης, στο 9ο εξάμηνο θα χρειαστεί ανάπτυξη κώδικα σε visual basic (προτείνεται από τον καθηγητή) ή σε άλλη γλώσσα προγραμματισμού.
κ στο 8ο εξάμηνο υπάρχει προαιρετική ανάπτυξη κώδικα σε fortran (υποθέτω ή άλλη γλώσσα προγρ.) με σκοπό τη δυναμική μελέτη συστήματος...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Απόψεις και ερωτήσεις για τις εμβαθύνσεις

18
Θα μιλήσω για την δική μου κατεύθυνση καθώς για τις άλλες δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση.
Οι Ανόργανες θέλουν γνώση κυρίως Ανόργανης 1ου έτους, ονοματολογία, κρυσταλλικά πλέγματα κλπ. Εργαστηριακές γνώσεις ΦΜΑ (κάποιες μέθοδοι επαναλαμβάνονται στα εργαστήρια και επειδή θεωρούνται διδαγμένες οι φοιτητές ρωτούνται ιδιαίτερα πάνω σε αυτές) ...Γενικά εργαστηριακές γνώσεις και κανόνες εργαστηρίων είναι SOS! Ελάχιστα πράγματα από Φυσικοχημεία ΙΙ, περισσότερα από Φυσικοχημεία ΙΙΙ και για την ακρίβεια καλό είνα να γίνει επανάληψη στην Ηλεκτροχημεία. Και τέλος αν και θα φανεί περίεργο FORTRAN (ναιιιιιι), γιατί υπάρχουν ασκήσεις που ίσως σας ζητηθεί η σύνταξη κάποιου πρόγραμμας. (εμμμ ίσως χρειαστείτε και ειδικές γνώσεις excel :roll: )
Όσοι ακολουθήσουν αυτή την κατεύθυνση δεν χρειάζεται να αγχωθούν καθώς οι καθηγητές και οι διδακτορικοί-μεταπτυχιακοί είναι πολύ πρόθυμοι να εξηγήσουν ακόμα και τις έννοιες που έχουμε ήδη διδαχθεί ...
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと
cron