Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

2
Σημειώσεις 2016-2017

edit: Στη σελίδα 65 των σημειώσεων υπάρχει λαθάκι (είχα ξεχάσει τα M(s) στον παρονομαστή . Η διόρθωση στη φωτογραφία που επισυνάπτω. :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papajim202 την Πέμ 15 Ιουν 2017, 8:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

3
Στη σελίδα 65 των σημειώσεων υπάρχει λαθάκι (είχα ξεχάσει τα M(s) στον παρονομαστή . Η διόρθωση στη φωτογραφία που επισυνάπτω. :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

4
Επίσης ένα βιβλίο το οποίο βρίσκω πολύ χρήσιμο διαβάζοντας το μάθημα (γιατι προσωπικά δεν την πάλεψα με το μπεζάκι) είναι το:
G. Stephanopoulos, “Chemical Process Control: An Introduction to Theory and Practice”,Prentice Hall, 1984

Σε πολλα σημεία οι σημειώσεις μοιάζουν πάρα πολύ και επεξηγεί ωραία κάποια ζητήματα.
Μπορείτε να το βρείτε με ενα απλο search στο google
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papajim202 την Πέμ 15 Ιουν 2017, 8:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

5
Ευχαριστουμε παιδια για το υλικο :) Τα παλια λυμενα θεματα στο site της ρυθμισης γενικα βοηθανε για το ολο πνευμα της εξετασης? Η καλυτερα να δωσει καποιος εμφαση περισσοτερο στις σημειωσεις?

Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

6
Έμφαση στα λυμένα. Αν δεν λύσεις ασκήσεις πριν πας να δώσεις ξέχνα το. Οι σημειώσεις δεν έχουν σχεδόν καμία άσκηση και δε βοηθάνε για την εξέταση μόνες τους.....


(Θεωρώ και ότι δεν έχουν και λογική δομη αλλά μάλλον είμαι μόνος μου σε αυτό...)
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

7
KiritoShu έγραψε:Έμφαση στα λυμένα. Αν δεν λύσεις ασκήσεις πριν πας να δώσεις ξέχνα το. Οι σημειώσεις δεν έχουν σχεδόν καμία άσκηση και δε βοηθάνε για την εξέταση μόνες τους.....


(Θεωρώ και ότι δεν έχουν και λογική δομη αλλά μάλλον είμαι μόνος μου σε αυτό...)
[offtopic]
Είσαι μόνος σου, ναι! :D
Πάντως θεωρώ απαραίτητο να δώσει κανείς έμφαση στις σημειώσεις/ βιβλίο έως ότου αποκτήσει μια καλή αίσθηση του τι συμβαίνει και γιατί κάνουμε ό,τι κάνουμε. Εφόσον το έχεις αυτό, λυμμένα θέματα. Απλά χωρίς καλή κατανόηση της θεωρίας νομίζω παλιά θέματα δεν πιάνεις.

Re: [8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2016-17)

9
johnyd έγραψε:Από τα φυλλάδια που είναι ανεβασμένα στο σαιτ του μαθήματος διαβάζουμε κάποιο;
Το φυλλάδιο για βαθμονόμηση ρυθμιστών είναι εντός ύλης, αλλά υπάρχουν και σημειώσεις του μαθήματος (στις οποίες οι μέθοδοι αυτές αναφέρονται). Αν δεις από βιβλίο τότε το φυλλάδιο λειτουργεί συμπληρωματικά αφού-- τουλάχιστον στο μπεζάκι-- δεν γίνεται αναφορά σε βαθμονόμηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος navier-stokes την Σάβ 17 Ιουν 2017, 5:40 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
cron