[8ο] Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

1
Θα μπορούσε κάποιος να μας πει τι χρειάζεται από διαφορικές εξισώσεις για την παρακολούθηση αυτού του μαθήματος;
Γενικώς πώς τα "βγάλατε πέρα", δεδομένου του ότι με τις δ.ε. γενικώς υπάρχει ένα θέμα; Βοηθάει ο καθηγητής ως προς αυτό;

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

2
Θα σου πω για μένα προσωπικά. Δεν ξέρει αν ισχύουν κ για τους άλλους τα ίδια. Με κάλυψαν απόλυτα αυτά που μας είπε ο κ. Σαρίμβεης στην τάξη. Αφιερώνει νομίζω γύρω στα δύο μαθήματα για να δείξει τις μεθόδους επίλυσης διαφορικών, γραμμικοποίηση κλπ. Εγώ δε θυμόμουν σχεδόν τίποτα από το τρίτο νομίζω εξάμηνο που διδάσκονται διαφορικές αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Είναι ωραίο μάθημα,ενδιαφέρον.

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

3
Α! Και κάτι μετασχηματισμοί Laplace χρησιμοποιούνται σε κάποια σημεία. Έγώ να φανταστείς όταν μας τους δίδασκαν κανονικά στα μαθηματικά δεν τους είχα διαβάσει καθόλου τότε, γιατί ήταν στα τελευταία μαθήματα και δεν είχα προλάβει να διαβάσω μέχρι εκεί την ύλη, οπότε τους είδα πρώτη φορά στο όγδοο με τον Σαρίμβεη. Πάλι δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, δίνει τον τύπο και βγαίνουν όλοι οι μετασχηματισμοί τυφλοσούρτης, βέβαια μπορείς να τους μάθεις και απέξω. Εύκολοι είναι. Γενικά εγώ κρατούσα πολλές σημειώσεις από αυτά που έλεγε στο μάθημα, επεξηγήσεις κλπ όχι μόνο τους τύπους που έγραφε στον πίνακα και δεν χρειάστηκε να ανοίξω καθόλου βιβλίο, τα κατάλαβα όλα από σημειώσεις. Στο τέλος για την εξέταση βοηθάνε ΠΟΛΥ τα παλιά θέματα που έχει στο σάιτ του μαθήματος. Μην κατέβει κανείς να δώσει (θα πρότεινα) χωρίς να τα έχει διαβάσει. Γιατί αυτό που παρατήρησα και το έχω ακούσει και από άλλα άτομα είναι ότι φτάνεις στο τέλος, έχεις διαβάσει την ύλη, είσαι έτοιμος για εξετάσεις, και πας να δεις και τα παλιά θέματα και τρως σκάλωμα.. Αλλά αν διαβάσεις 2-3 ετών θέματα (έχει κ τις λύσεις) καταλαβαίνεις τι γίνεται, πέρνεις το κολάι και μια χαρά μετά.. Αυτά!

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

4
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! εγώ τον Laplace τον κατάλαβα από τον Σαρίμβεη :) :) :)
και οι σημειώσεις είναι απλά εκπληκτικές! μπορείς να διαβάσεις άνετα από αυτές. ειδικά στην κατεύθυνση!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

6
Όσοι έχετε πάρει την κατεύθυνση του σχεδιασμού προσέξτε ότι την Παρασκευή την ώρα του 2ου τμήματος της Ρύθμισης έχουμε μάθημα κατεύθυνσης. Μην μπερδευτείτε αύριο, κι εγώ σήμερα το πρόσεξα...

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

7
Αύριο θα γίνει μάθημα και στις δύο βάρδιες ή μόνο στη μία? Ξέρει κανα καλό παιδάκι???

Πάντως στο site του μαθήματος δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση...
"I went numb when I learned to see..."

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

9
ναι, ο Σαρίμβεης κάνει και στα 2 τμήματα τα ίδια ακριβώς πράγματα.. νομίζω αυτό με την ώρα έχει να κάνει στη δυσκολία με τις κατευθύνσεις... γιατί κάποιες κατευθύνσεις εχουν κενη τη μια ωρα κ καποιες την αλλη...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Ρύθμιση Διεργασιών (2011-12)

10
καλησπέρα..βασικά ήθελα να ρωτήσω αν τα 2 τμήματα θα πηγαίνουν παράλληλα(λογικά κάποιον μεγαλύτερο..)???
δηλαδή αν την παρασκευή κάνω λόγω κατεύθυνσης με το Β τμήμα την Τετάρτη μπορώ πχ να κάνω με την πρώτη βάρδια???? :roll:
cron