Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

82
darkcoral έγραψε:Οι σχολές είναι όλες κλειστές και οι πολιτικοί μηχανικοί είτε κλείνουν, είτε γιουχάρονται από τις άλλες σχολές, όπως φαίνεται και από τα παραπάνω post. Δεν βρίσκω λόγο στον πανικό αυτό για εξεταστική, και για άνοιγμα τις σχολής την στιγμή που έχει ληφθεί απόφαση από την πρυτανεία για την αναπλήρωση των εξετάσεων μέσα στο χειμερινο εξάμηνο. Είναι εντελώς παράλογο και gay όπως προείπα, να αντιδράμε κατ'αυτόν τον τρόπο την στιγμή που οι υπόλοιπες σχολές προσπαθούν να υπερασπίσουν τα δικαιωματά τους και τα δικά μας τελικά αφού εμείς αρνούμαστε να συμμετάσχουμε. Και δηλαδή έλεος, ποιός θέλει τον εξευτελισμό των πολιτικών μηχανικών ? Γιατί αυτό θα γίνει...
Με συγχωρείς άνοιξε η Πάντειος, τα ΤΕΙ Πειραιά, 42 τμήματα του Αριστοτελείου, οι Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί Πάτρας, πάιζεται και η Ασοεε. Δεν είναι τόσο ο πανικός με την εξεταστική (που σορρυ άλλα δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω σαν την τρελή να παρακολούθω ικανοποιητικά τα μαθήματα του εξαμήνου και να γράφω :giveup: ) αλλά το γεγονός ότι όλη αυτή η παροδεία δεν οδηγεί πουθενά! Και ως φοιτήτρια έχω το δικαίωμα να υπερισπιστώ το δικάιωμα μου να μπορώ να έχω ένα κανονικό εξάμηνο, με ποιότητα σπουδών και όχι να γίνομαι έρμαιο κάθε τρείς και λίγο από το επαναστατικό συναίσθημα των συναδέλφων μου (γιατί κάθε χρόνο γίνονται καταλήψεις, έτσι για το καλό(!) μην πάθουμε τίποτα). Δεν γίνεται επίσης να βγαίνει μια απόφαση ΓΣ και εκείνη την στιγμή να θυμόμαστε το καταστατικό και να μαζεύονται υπογραφές για νεα συνέλευση επειδή δεν πέρασε η κατάληψη. Αυτό είναι έλλειψη σεβασμού στο υποτιθέμενο "δημοκρατικο" όργανο των φοιτητών. Δηλαδή όσοι δεν συμφωνούν με τη κατάληψη δεν έχουν δικαίωμα να ακουστούν? Και αντίστοιχα όταν αποφασίζεται κατάληψη θα πρέπει να γίνεται το ίδιο γα'ι'τανάκι από την άλλη μεριά? (ή μήπως δεν γίνεται να γίνει το αντίστοιχο από αυτούς που ΔΕΝ θέλουν κατάληψη, για ευνόητους λόγους? :whistle: )

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

85
Ο καθένας έχει τις απόψεις του για το αν η κατάληψη έχει κάποιο νόημα και για το κατά πόσο ο καινούριος νόμος πλήττει δικαιώματά μας και είναι όλες σεβαστές. Αυτό που θεωρώ εγώ σωστό αυτή την περίοδο είναι να γίνει σεβαστή η απόφαση της Γ.Σ όπως γίνονταν και επί τόσες βδομάδες. Δεν βρίσκω να έχει καθόλου νόημα το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και να συμβούν και σε εμάς αυτά που γίνονται και στους πολιτικούς μηχανικούς. Τέλος, εαν δεν γίνει σεβαστεί η απόφαση της Γ.Σ το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να ακυρώσουμε το ρόλο της. Παραπονιόμαστε ότι δεν έρχονται πολλοί φοιτητές στην συνέλευση εαν τελικά δεν γίνονται αποδεκτές οι αποφάσεις που παίρνονται σε αυτές ποιό νόημα έχει να έρθει κάποιος?

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

86
Από ότι διάβασα στο facebook μαζεύτηκαν κάποιες υπογραφές για να γίνει ξανά συνέλευση την Δευτέρα..ξέρεις μήπως κανείς κάτι?? :)
Κάτι άλλο που σκέφτηκα πάλι..ας πούμε ότι μαζεύονται υπογραφές και γίνεται η συνέλευση, αν δεν πάει κόσμος και δεν υπάρξει απαρτία τελικά δεν θα γίνει η συνέλευση και θα παραμείνει η σχολή ανοικτή?? :whistle:

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

87
Εγω έχω και άλλη μία απορία!

Έστω οτι η συνέλευση έχει απαρτία και αποφασίζετε να κλείσει πάλι η σχολή, όσοι πάλι δεν συμφωνούν με την κατάληψη μπορούν να μαζέψουν υπογραφές για νέα συνέλευση ώστε να ανοίξει η σχολή? :whistle:

Φαύλος κύκλος!!! :inlove:
"I went numb when I learned to see..."

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

88
Λοιπόοον, σχόλια για το τι έγινε χθες:

Οι πιο "ενεργοί" ήθελαν αυτή η συνέλευση να ξεκινήσει στις 12 ή τέλος πάντων νωρίτερα από το τελευταίο χάλι (3:15) και προσπαθούσαν (όλες οι πλευρές νομίζω) να μαζέψουν τον κόσμο στην ώρα του. Τελικά η συνέλευση ξεκίνησε 2:55. Σχηματίστηκε "γραμματεία της ΓΣ" για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια (όσο ξέρω τουλάχιστον). Τέθηκε χρονικό όριο στις τοποθετήσεις και τις ερωτήσεις, το οποίο φυσικά κάπου ξεχειλώθηκε (στις ερωτήσεις κυρίως). Θεωρώ οτι η "γραμματεία της ΓΣ" θα πρέπει να είναι πιο αυστηρή στις επόμενες συνεδριάσεις, οκ όμως, πρώτη φορά εφαρμόστηκε και αυτό είναι ένα μεγάλο και πολύ καλό βήμα. Επίσης, η σειρά των ομιλητών καθορίστηκε μετά από κλήρωση (έτσι μου είπαν). Η σειρά που προέκυψε ήταν: Ανεξάρτητο, ΠΑΣΠ, ΑΡΕΝ, ΔΑΠ, ΜΑΣ, ΧΑΜΑΣ, ΕΝΤΡΟΠΙΑ.

Ανάμεσα στις τοποθετήσεις της ΔΑΠ και του ΜΑΣ, παρενέβησαν:
1. ο κ. Δαμίγος, επ. καθηγητής της σχολής Μηχανικών Μεταλλείων - Μεταλουργών και φυσικά μέλος του συλλόγου ΔΕΠ. Μίλησε κυρίως για την τελευταία σύνοδο των Πρυτάνεων, και απάντησε σε 2-3 ερωτήσεις σχετικά με τον νόμο.
2. κάποιος από το σύλλογο υποψηφίων διδακτόρων (Δελα..κάτι λεγόταν νομίζω)
Αξίζει να σημειωθεί οτι, σε αντίθεση με την υπόλοιπη συνέλευση, κατά τη διάρκεια των παρεμβάσεων αυτών των δυο, επικρατούσε "άκρα του τάφου σιωπή" στο αμφιθέατρο. Αυτό γίνεται κάθε φορά που μπαίνει κάποιος καθηγητής κτλ να μιλήσει.

Θλιβερά περιστατικά συνέβησαν στη συνέχεια:

1. Μέλος της Α παράταξης, έκανε ερώτηση στον ομιλητή της Β παράταξης σχετικά με το κόμμα που συνδέεται με την παράταξή του. Ο ομιλητής άρχισε να παραληρεί και να χαρακτηρίζει αυτόν που του έκανε την ερώτηση "προβοκάτορα" και άλλα ωραία. Επικράτησε ένταση μέσα στο αμφιθέατρο και το προεδρείο (γραμματεία τεσπα), προσπάθησε μάταια να επιβληθεί. Τελικά, μπουκάλι με νερό έπεσε (με ομολογουμένως καταπληκτική ευστοχία) πάνω στο κεφάλι του ομιλητή από την πλευρά όπου καθόταν η παράταξη Β (δεν γνωρίζω ποιος ήταν, αν ήταν μέλος αυτής της παράταξης κτλ). Αμέσως το αμφιθέατρο αντέδρασε απέναντι σε αυτόν που πέταξε το μπουκάλι (και πολύ καλά έκανε που αντέδρασε). Στη συνέχεια, στη θέση του ομιλητή άρχισε να μιλάει άλλος ομιλητής από την ίδια παράταξη (προς Θεού, ευτυχώς δεν έπαθε τπτ ο κανονικός ομιλητής, απλώς ο δεύτερος ήθελε ντε και καλά να παρέμβει).

2. Κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος της ψηφοφορίας, μερικοί (λίγοι ευτυχώς, μεμονωμένα άτομα βασικά, όχι παρατάξεις συνολικά) "γιούχαραν" και έβριζαν όσους ψήφιζαν το πλαίσιο Ανεξάρτητων. Στο τέλος μάλιστα μόνο που δεν πιαστήκανε στα χέρια...
Θεωρώ πως όσο και αν διαφωνείς με κάποιον, όσο και αν θεωρείς οτι κάνει λάθος ή οτιδήποτε άλλο, πρέπει να υπάρχει σεβασμός (τι λέω τώρα...). Δεν είναι τρόπος αυτός να λύνονται διαφορές ούτε φυσικά είναι τρόπος πειθούς ή βοηθάει να υπάρξει μια συμφωνία. Στο κάτω κάτω, όλοι άνθρωποι είμαστε και κανείς μας δεν έχει το αλάθητο ούτε κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Επίσης, κανείς δεν γιούχαρε ποτέ ή έβρισε όσους ψήφισαν σε κάποια συνέλευση οποιοδήποτε άλλο πλαίσιο και αν το έκανε κάποιος, το θεωρώ εξίσου λάθος! Και, αν χρησιμοποιούμε τον όρο "συνάδελφοι", καλό είναι να τον νιώθουμε κιόλας.

Πριν την ψηφοφορία, ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των συνελεύσεων των ΗΜΜΥ και ΠΜ από μέλος του ΦΣ ΗΜΜΥ.

Αμέσως μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, είπε κάποιος κάτι σαν "όποιος θέλει να μείνει να υπογράψει να γίνει συνέλευση τη Δευτέρα-Τρίτη". Τελικά, από ό,τι ακούγεται, μαζεύτηκαν οι απαιτούμενες υπογραφές και μένει να δούμε τι θα γίνει. Δεν θεωρώ σωστή αντίδραση αυτή. Όχι γιατί έγραφε το πλαίσιο ό,τι έγραφε κτλ, αλλά πιστεύω οτι δεν υπάρχει τελικά σεβασμός στο τι απόφαση προκύπτει από μια συνέλευση. Άρα (όπως είπε και η Σοφια), γιατί να πηγαίνει κανείς; Αν θέλουμε μαζικές συνελεύσεις, πρέπει ο καθένας που συμμετέχει, να σέβεται την απόφαση κάθε συνέλευσης η οποία είναι έγκυρη λόγω απαρτίας κτλ. Δεν με πειράζει να ξαναγίνει συνέλευση. Με πειράζει όμως το να γίνει 4 μέρες μετά και να εκφράζεται έκκληση για συλλογή υπογραφών αμέσως μόλις τελειώνει η προηγούμενη συνέλευση. Κάλλιστα, αν πάει έτσι, να κατεβάσω κι εγώ ένα πλαίσιο και να μαζεύω υπογραφές κάθε φορά μέχρι να υπερψηφιστεί! Δεν είναι εύκολο; Αυτό είναι κάτι που ελέγχεται...

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

89
Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σχόλιο του MakisH. Είναι απαράδεκτο να παρατηρούνται τέτοιοι "ανέντιμοι" και παιδιάστικοι ελιγμοί από οποιαδήποτε παράταξη ή ανεξάρτητο, αλλά ιδίως από παρατάξεις που επιθυμούν να τραβήξουν το βλέμμα της κοινωνίας στον αγώνα τους. Το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" έχει γίνει το μότο του σύγχρονου ανθρώπου και η εφαρμογή του σεβασμού καταλήγει να είναι αντιστρόφως ανάλογη της συχνότητας με την οποία τον επικαλούμαστε ως επιχείρημα. Είναι ντροπή να είμαστε κατίνες και να συμπεριφερόμαστε μικροκομματικά και συμφεροντολογικά λες και αυτοσκοπός είναι να προβληθεί το μαγαζί μας.
Einmal ist keinmal

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ - Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

90
Εμένα ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν και τα ψηφίσματα που περάσαν στο τέλος. Συμφωνώ να υπάρχουν κανόνες γενικά, οι οποίοι θα διευκολύνουν τη λειτουργία της γενικής συνέλευσης, αλλά μήπως οδηγείται τελικά σε μια γραφειοκρατικοποίηση η όλη διαδικασία; Πιστεύω ότι ο μόνος κανόνας που θα μπορούσε πραγματικά να βοηθήσει είναι να κάνει ησυχία το ακροατήριο και να υπάρχει αλληλοσεβασμός (αν και κατανοώ ότι ορισμένες φορές αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο έως ακατόρθωτο) και οι κανόνες αυτοί δυστυχώς δε θεσμοθετούνται.

Επίσης διαφωνώ με ένα συγκεκριμένο κομμάτι του ενός ψηφίσματος:
γ) Κατά τη διάρκεια της ΓΣ, διατηρείται ανοιχτός ο κατάλογος ομιλητών, και μπορεί να εγγράφεται όποιος επιθυμεί. Οι επιπλέον ομιλητές δικαιούνται ολιγόλεπτη τοποθέτηση μετά το τέλος των κύριων τοποθετήσεων, ο χρόνος καθορίζεται στην αρχή της συνέλευσης από τη γραμματεία της ΓΣ και δεν δικαιούνται επιπλέον χρόνο για ερωτήσεις. Η γραμματεία μπορεί να περιορίσει το πλήθος των επιπλέον τοποθετήσεων.
Γιατί να καθορίζεται χρόνος διαφορετικός από αυτόν των δηλωμένων εξ αρχής ομιλητών. Γιατί να μη μπορούν να γίνουν σε αυτούς ερωτήσεις και γιατί να περιορίζεται το πλήθος των επιπλέον τοποθετήσεων;

Όσο για τη συλλογή υπογραφών, τα είπα στο άλλο topic, μη διπλοποστάρω καλύτερα :razz: