Επιστήμη υλικών -φάρμακα

1
Καλησπέρα , είμαι φοιτήτρια επιστήμης των υλικών και μέχρι στιγμης ξέρω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με τον τομέα των φαρμάκων και ειδικότερα τα συστήματα χορήγησης (drug delivery systems) . Είμαι στην φάση που πρέπει να αποφασίσω για την διπλωματική μου και το θέμα που θα κάνω εν τέλει είναι ηλεκτρόδια βιοαισθητήρων . Έχει κάποιος εμπείρια να μου πει αν στο μεταπτυιχιακο θα αντιμετοπίσω καποιο πρόβλημα να με δεχτούν εφόσον επιλέξω θέμα φαρμάκων σε άλλο τμήμα ; Το λέω διότι υπάρχει η ιδέα οτι είναι σημαντικό τι έκανες στην διπλωματική αλλά και η άλλη ιδέα οτι δεν παίζει ρόλο απλά αποκτάς μια εμπείρια στο εργαστήριο . Γενικότερα ξέρει κάποιος αν σε άλλα τμήματα δέχονται για μεταπτυχιακούς φοιτήτες επιστήμηςς υλικών

Re: Επιστήμη υλικών -φάρμακα

2
Επειδή σε έχασα λίγο. είσαι επιστήμης υλικών σε κάποια άλλη σχολη (πχ Γιάννενα , Πάτρα) και θες να έρθεις στο μέλλον ΕΜΠ να κάνεις μεταπτυχιακό επιστήμης των υλικων?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Επιστήμη υλικών -φάρμακα

3
Καλησπέρα , σόρυ ισως ηταν λιγο μπερδεμένο , ειμαι στο τμήμα της Πάτρας , κ μετά θα ήθελα μεταπτυχιακό , πάνω στα φάρμακα , είτε ΕΜΠ είτε εδώ είτε κάπου αλλού δεν εχω θέμα . Αυτο που ρωτάω είναι κατά πόσο η πτυχιακή παίζει σημαντικό ρόλο στο μετά . Πχ είναι αρνητικο ότι η δική μου εργασία δε θα είναι πάνω σε φάρμακα ;
ευχαριστώ για την απάντηση

Re: Επιστήμη υλικών -φάρμακα

4
H απάντηση είναι ότι εξαρτάται που θα πέσεις. Άλλοι θεωρούν πολύ σημαντικό τι έκανες στη διπλωαμτική σου άλλοι όχι. Πάντως εν γένει δεσμευτικό δεν είναι. Καλό θα ήταν να ήσουν σε κάτι παραπλήσιο γενικά, αλλά δε χάθηκε και ο κόσμος. Αν έχεις διάθεση και βρεις άτομα να συνεργαστείς που να μπορείς να συνεννοηθείς πολλά μπορούν να γίνουν.

Πάντως να ξέρεις, το ΕΜΠ δεν έχει μεταπτυχιακό σχετικά με φάρμακα. Ίσως ορισμένοι καθηγητές να ασχολούνται με παρεμφερή αντικείμενα, αλλά καθαρό μεταπτυχιακό δεν υπάρχει. Ίσως θα ταίριαζε περισσότερο να ρωτούσες κάπου στη φαρμακευτική
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα