Μετά το πτυχίο, τι;

Δουλειά στην Ελλάδα
Σύνολο ψήφων: 8 (14%)
Δουλειά στο εξωτερικό
Σύνολο ψήφων: 6 (10%)
Μεταπτυχιακό στην Ελλάδα
Σύνολο ψήφων: 4 (7%)
Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό
Σύνολο ψήφων: 27 (47%)
Σπουδές σε άλλο αντικείμενο
Σύνολο ψήφων: 4 (7%)
Δουλειά σε άλλο αντικείμενο
Σύνολο ψήφων: 1 (2%)
Άλλο / Δεν το έχω σκεφτεί ακόμα
Σύνολο ψήφων: 8 (14%)
Σύνολο ψήφων: 58

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

11
@ Sofia: είπα "τουλάχιστον". προσωπικά βλέπω ατέρμονο βούλιαγμα μέχρις ότου τα συμφέροντα των ξένων θα λένε "σταθεροποίηση" και μια α ανάπτυξη (σε σχέση με τον απόλυτο) πάτο!

@MakisH: ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τι εννοείς... :sorry:
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

12
Έστω οτι θέλεις έναν χημικό μηχανικό για το εργοστάσιό σου και έχεις τις εξής επιλογές:
1. κάποιον που έβγαλε τη σχολή στα 23-25 του και έχει δουλέψει ήδη 1-2 χρόνια από εδώ κι από εκεί
2. κάποιον που έβγαλε τη σχολή, πήγε έξω, γύρισε στα 27-30 να ψάξει για πρώτη φορά δουλειά. Έχει βέβαια ένα κάρρο επιπλέον χαρτιά και θεωρητικές γνώσεις/εξειδίκευση στο βιογραφικό του.

Ο (1) μπορεί να μην είναι εξειδικευμένος, αλλά θα μπορεί να του κάνει τη δουλειά που χρειάζεται. Και θα ζητάει έναν "φυσιολογικό" μισθό.
Ο (2) θα ζητάει μισθό ανάλογο των επιπλέον ικανοτήτων του ωστόσο... δεν θα έχει προϋπηρεσία. Και όλοι ζητάνε προϋπηρεσία σήμερα.

Φυσικά και ο (1) θα πρέπει πρώτα να βρει δουλειά "γύρω-γύρω". Όμως προσωπικά για δουλειές "γύρω-γύρω" (λιγότερο απαιτητικές και με περισσότερο τρέξιμο), προσωπικά θα προτιμούσα έναν νέο, ο οποίος να έχει όρεξη για τρέξιμο και να μην χρειάζεται να του πληρώνω επιπλέον χαρτιά και γνώσεις τα οποία δεν χρειάζονται για τη συγκεκριμένη δουλειά. Εξ'άλλου, ο νέος ίσως έχει και μερικές πιο φρέσκες ιδέες.

Υπάρχει φυσικά και το κριτήριο "ποιος θα σου απογειώσει τη δουλειά". Τι γίνεται όμως αν κανένας από τους δυο δεν στην απογειώσει ή καλύπτεσαι και με το παραπάνω από τον νέο;

Σε όλα αυτά πρόσθεσε οτι πόση όρεξη θα έχεις τελικά μετά από τόσες σπουδές να τρέχεις και να είσαι μέσα στην αβεβαιότητα; Ειδικά για τις γυναίκες που κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να σταματήσουν να δουλεύουν για ένα διάστημα λόγω οικογένειας (ακόμα και γέννα κτλ), το να έχουν βρει έγκαιρα μια σίγουρη δουλειά είναι κάτι αρκετά επιθυμητό.

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

13
Έρχεσαι στα αρχικά μου λόγια... όταν όμως αυτά τα "γύρω-γύρω" κατά βάση δεν υφίστανται... η αναγκαιότητα σε ωθεί στο μεταπτυχιακό. Εν τω μεταξύ, το μεταπτυχιακό δεν αποκλείει απασχόληση σε "γύρω-γύρω" δουλειές... απλά δεν πρόκειται περί επαγγελματικής αποκατάστασης!
Από MakisH έγραψε:Ειδικά για τις γυναίκες που κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να σταματήσουν να δουλεύουν για ένα διάστημα λόγω οικογένειας (ακόμα και γέννα κτλ), το να έχουν βρει έγκαιρα μια σίγουρη δουλειά είναι κάτι αρκετά επιθυμητό.
Διακρίνω ένα είδος διάκρισης??? Δεν είναι θέμα επιλογής και προτεραιοτήτων? Θα μπορούσε και κάποιος αρσενικού γένους να δώσει "προτεραιότητα" στην οικογένεια...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

14
Ναι, αλλά ένας αρσενικού γένους δεν χρειάζεται κάποια στιγμή να σταματήσει να δουλεύει (για λίγες ενδομάδες/μήνες εννοούμε) για λόγος υγείας/κινδύνου αυτού και του παιδιού του... (και καλά κάνουν οι γυναίκες και σταματάνε για λίγο, αλοίμονο!) Αυτή η προτεραιότητα/επιλογή λοιπόν έχει κάποιες διαφορετικές συνέπειες στα δυο φύλα. Τι να κάνουμε; Αν μπορούσα να γεννάω εγώ και να γλιτώνει τον πόνο κτλ η γυναίκα μου, πολύ ευχαρίστως!

Σταματήστε να βλέπετε διακρίσεις σε οποιαδήποτε αναφορά σε γυναίκες (ή ανθρώπους άλλης πατρίδας)! Υπάρχουν και κάποιες αντικειμενικές διαφορές/διαφορετικές καταστάσεις που έχουν κάποιες συνέπειες. Για να στο πω και αλλιώς, και οι άντρες θα χρειαστεί κάποια στιγμή να περάσουν από στρατό. Απλώς αυτό συνήθως γίνεται νωρίτερα και δεν επηρεάζει το επάγγελμα. Και μη μου πεις γιατί δεν περνάνε και οι γυναίκες στρατό, αυτή είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή και δεν θα την αλλάξουμε με τη συζήτησή μας.

(Μην το εκτροχιάσουμε εντελώς το θέμα...)

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

15
Θα συμφωνήσω με τον MakisH. Οι άντρες και οι γυναίκες είμαστε ισότιμοι αλλά όχι ίδιοι.. Πρακτικά είναι απαραίτητο για μια γυναίκα να αφήσει την εργασία της για μερικούς μήνες ή βδομάδες ακόμα κι αν ενημερώνεται καθημερινά γι αυτή. Ως γυναίκες που επιλέξαμε να σπουδάσουμε και να ασχοληθούμε με την εργασία μας σίγουρα έχουμε θέσει τις προτεραιότητες μας. Αυτές όμως σε κάποια ηλικία και για κάποιο χρονικό διάστημα αλλάζουν. Υπάρχουν διακρίσεις στις μέρες μας. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό όμως να μην απαρνιόμαστε την φύση μας επιδιώκοντας να εξισωθούμε με το άλλο φύλο. Ως γυναίκες έχουμε δικαιώματα και πρέπει να τα διεκδικούμε και ένα από αυτά είναι να μπορούμε να κάνουμε οικογένεια όταν και αν το θελήσουμε χωρίς να στερούμαστε τη χαρά της δημιουργίας στο επάγγελμά μας. :)

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

16
Λοιπόν ωραίο το topic. Έτσι, όπως πάει το πράμα η μισθολογική κλίμακα στους Έλληνες Χημικούς Μηχανικούς πέφτει όλο και περισσότερο. Δυστυχώς, τα φορολογικά μέτρα γίνονται όλο και γίνονται πιο εντονότερα και για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση από τις αποκρατικοποιήσεις-ιδιωτικοποιήσεις-επενδύσεις (με αυτή τη σειρά), χρειάζεται κάτι παραπάνω από μια δεκαετία, από την έναρξη του Μνημονίου Ι (2010). Χαρακτηριστικό για τους ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς είναι η μείωση του αφορολογήτου στα 6000 - 8000, αφού από εκεί και πάνω μπαίνει φόρος 10% και άνω. Χαρακτηριστικό για τους μισθωτούς μηχανικούς είναι η μείωση των αποδοχών κατά 30% στην υπάρχουσα Σ.Σ.Ε.. Και δεν μιλάμε για Δημόσιο, γιατί αυτό θα συρρικνωθεί τόσο πολύ που θα ψάχνουμε να βρούμε τους Χημικούς Μηχανικούς με το κιάλι! Οπότε η λύση είναι σπουδές μέσα - δουλειά έξω! Τώρα αν αυτό το μεταπτυχιακό που θα γίνει έξω είναι και ΜΒΑ, τότε η απορρόφηση από ξένους οίκους πωλήσεων (DuPont, Dow, Shell, Exxon, Procter & Gample, etc.) συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες...
http://www.youtube.com/watch?v=yVMbnF9-l5w

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

17
http://portal.tee.gr/portal/page/portal ... 0partA.pdf

http://portal.tee.gr/portal/page/portal ... 0partB.pdf

http://portal.tee.gr/portal/page/portal ... 0partC.pdf

Βλέποντας το σχετικό γκάλοπ 'μετα το πτυχίο τι??' Νομίζω οτι ειναι χρήσιμο να ρίξουμε ένα σωρό απο μύθους και εγκεφαλικούς παραδείσους που μας προσφέρουν.

Αναφορικά λοιπον με Α)Κριτήρια για την ευρεση εργασίας
β)σημαντικά στοιχεία για να βρεί ενας μηχανικός δουλεια
γ)Αναλυση ανα έτος του τρόπου άσκησης επαγγέλματος
δ)κατηγορίες ένταξης κύριου εισοδήματος
ε)ανεργια

μπορουμε να δούμε μεγάλες αποοκλίσεια απο τα ποτελέσματα της σημοσκόπησης του φόρουμ

Να ληφθεί υπόψιν ότι δεν έχει καταγραφεί η κρίση της εργασίας όπως σήμερα καθώς είναι έρευνα του 2009

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

18
Πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που παραθέτεις! Θα ήταν ωραίο να βλέπαμε και σημερινά στοιχεία.

Σχετικά με τα αποτελέσματα του poll να σχολιάσω τα εξής:
1. το θέμα μας είναι τι ΘΕΛΕΙ ο καθένας να κάνει στο ΜΕΛΛΟΝ, όπως γράφω και στην κεντρική σελίδα. Άρα, μπορούμε να πούμε και οτι αυτοί που απαντάνε είναι (λογικά) προπτυχιακοί φοιτητές και όχι διπλωματούχοι μηχανικοί. (φυσικά αυτό δεν μπορεί να ελεγχθεί ούτε να περιοριστεί εδώ)
2. Το poll εδώ έχει μόλις 28 απαντήσεις αυτή τη στιγμή, το οποίο προφανώς και δεν είναι δείγμα ικανό να βγάλει συμπεράσματα (πόσο μάλλον ασφαλή). Αν θέλετε να δείτε πιο ακριβή στοιχεία, ρίξτε μια ματιά στο MQN ή στο shmmy, όπου έχουν πάνω από 100 ψήφους ήδη και δείχνουν λίγο πιο λογικά τα ποσοστά.

Το poll λέμε να το αφήσουμε μέχρι το Σεπτέμβρη. Τότε ίσως να είναι λίγο πιο σαφής η εικόνα. Προς το παρόν είναι δύσκολο να σχολιάσει κανείς κάτι. :)

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

19
Προφανώς είναι για το τι θέλει ο κάθε φοιτητής.
Εγώ λέω να πάρουμε όλες τις παραμέτρους για την επιλογή μας και όχι αυτό που ακούσαμε ή μας είπαν οι γονείς μας μέσα απο τον δικό τους υποκειμενισμό και στερεότυπα.Αλλωστε δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που μου λέγαν ναγίνω γιατρός ή μηχανικός και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία.ηταν όμως μέχρι να δώ τα δίδακτρα στην αγγλία να εκτινάσσονται φέτος στα 8.000 το χρόνο στην αγγλία και την αγορά εργασίας στην ελλάδα που η δική μου κασσάνδρα καταρίφθηκε. Να μην αφήσουμε τους συμφοιτητές μας ερήμην.

Re: Μετά το πτυχίο, τι;

20
παρένθεση: το poll στους ΣΗΜΜΥ "τρέχει" από το 2009, οπότε νομίζω ότι έχει ουσιαστικά ολοκληρωθεί εκεί... το ξανάφεραν στη συζήτηση επειδή το "πιάσαμε " εμείς και το mqn.
από την άλλη, οι εποχές άλλαξαν απ' το 2009 οπότε θα ναι ενδιαφέρον να δει κανείς αν ακόμη και εντός της ίδιας σχολής αλλάξουν οι προτεραιότητες ή τα ΘΕΛΩ
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One
cron