Credits και UCAS points

1
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και κάποιους μήνες κάνω μεταπτυχιακό στο Λονδίνο και αυτή τη στιγμή ψάχνω και εντατικά για δουλειά. Δυστυχώς, εφόσον δεν έχω ιδιαίτερη εργασιακή εμπειρία, graduate programs/schemes είναι η πιο ασφαλής επιλογή για αρχή. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Σε πολλά προγράμματα ζητάνε UCAS points, τα οποία δεν καταλαβαίνω πώς υπολογίζονται, ακόμα και μετά από αρκετό ψάξιμο. Αρχικά δεν καταλαβαίνω πώς κατατάσσονται τα μαθήματα προπτυχιακού τους σε Α-levels και AS-levels κ.ο.κ. και εν συνεχεία πώς επηρεάζει τους "πόντους" το είδος του πτυχίου. Υποτίθεται ότι το πτυχίο μετσοβίου είναι ισοδύναμο με Master. Ξέρει κανείς κάτι που μπορεί να με βοηθήσει? :giveup:
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: Credits και UCAS points

2
Καλησπέρα. Έχω κάποια ιδέα επί του θέματος γενικά αλλά δε ξέρω τί ακριβώς λέει το πρόγραμμα. Αυτό που ισχύει είναι το εξής: Το UCAS είναι η κεντρική πλατφόρμα όπου κάποιος κάνει αίτηση σε προπτυχιακά προγράμματα σπουδών σε αγγλικά πανεπιστήμια. Έτσι, τα UCAS points έχουν να κάνουν με την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο προπτυχιακά και συγκεκριμένα αποτελούν minimum κριτήριο για εισαγωγή σε ένα πρόγραμμα (π.χ chemical engineering) ενός πανεπιστημίου (π.χ Imperial) - δηλαδή το score για το οποίο θα αρχίσουν να σε κάνουν consider για μία θέση για το πρόγραμμα . Η ιδιαιτερότητα του UCAS points είναι ότι είναι κοινό μέτρο σύγκρισης για όλους τους υποψήφιους φοιτητές, αφού υπολογίζεται ανεξάρτητα από το λυκειακό απολυτήριο που έχεις άρα για αυτό τόσο τα A Levels όσο και τα AS ή ακόμη - ακόμη και οι πόντοι του IB συνεισφέρουν στον υπολογισμό των Ucas points. Αν θες πάρε εδώ μια ιδέα: https://www.ucas.com/ucas/undergraduate ... calculator
Από κει και πέρα, όπως καταλαβαίνεις αυτό θα πρέπει να αφορά το Απολυτήριο Λυκείου σου (και όχι το δίπλωμα του Μετσοβίου). Όμως, είναι πολύ δύσκολο να υπολογίσεις UCAS Points από βαθμό απολυτηρίου, γιατί δεν υπάρχει άμεση μετατροπή που σημαίνει ότι για να τα υπολογίσεις θα πρέπει να βρεις ένα αντικειμενικό σημείο αναφοράς με άλλα qualifications (π.χ να πεις ότι απολυτήριο 18,5 σημαίνει IB Points 40 - κατά τύχη το λέω αυτό) και μετά να μετατρέψεις σε ucas points. Γενικά, θα σου πρότεινα να μη μπεις σε αυτή τη διαδικασία γιατί είναι αρκετά δύσκολη και με τεράστιο περιθώριο σφάλματος (εκτός φυσικά και αν βρεις κάποιο official educational agency - π.χ το British Council και σου πουν αυτοί πώς υπολογίζεται για ελληνικό απολυτήριο). Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και να εξήγησα σωστά. Καλό απόγευμα