Re: Αναλυτική βαθμολογία

22
όταν εξεταστούμε διπλωματικές, εγώ έδωσα μια 'δική μου' μεταφρασμένη, όπου πρέπει να την υπογράψει η γρηγοροπούλου (της δίνεις μαζί και την ελληνική για σύγκριση) και μετά στον Μπουντουβή.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Αναλυτική βαθμολογία

23
Η γραμματεία δίνει βεβαίωση σπουδών και αναλυτική βαθμολογία στα αγγλικά μόνο στους διπλωματούχους.

Για τους προπτυχιακούς δίνει στα ελληνικά και αν πρέπει να παραδωθεί κάπου επίσημα, θα χρειαστεί να τη μεταφράσεις είτε στη μεταφραστική υπηρεσία είτε να απευθυνθείς σε κάποιο δικηγόρο.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Μετάφραση δικαιολογητικών για μεταπτυχιακά

24
Εμένα πάντως ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο το δέχτηκε αυτό με την γρηγοροπούλου, αλλά και αμερικάνικα πανεπιστήμια όπως ξέρω από μια φίλη μου
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Μετάφραση δικαιολογητικών για μεταπτυχιακά

25
Λοιπόν, για να επιβεβαιώσω και εγώ. Γλιτώνετε χρόνο ΚΑΙ χρήμα αν:
1. Μεταφράσετε μόνοι σας την αναλυτική.
2. Την πάτε να την ελέγξει η κ. Γρηγοροπούλου (σε σχέση με την αναλυτική στα ελληνικά).
3. Μετά υπογράφει ο κοσμήτορας και τέλος σφραγίδα από τη γραμματεία.

Εμένα έτσι το δέχτηκαν σε όλα τα πανεπιστήμια που έκανα αίτηση στην Αμερική.
Einmal ist keinmal

Re: Μετάφραση δικαιολογητικών για μεταπτυχιακά

26
Ισχύει ότι μπορούμε να μεταφράσουμε μόνοι μας την αναλυτική βαθμολογία και έπειτα να την πάμε στην κ. Γρηγοροπούλου και στον κ. Μπουντουβή;
Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω τα μεγαλύτερα παιδιά που κάνουν το μεταπτυχιακό/ διδακτορικό τους έξω αν μπορούν να δώσουν στους μικρότερους κάποιες παραπάνω συμβουλές σχετικά με το βιογραφικό σημείωμα (τι είναι καλό να έχει; το πτυχίο μας λέμε ότι είναι ισότιμο με master; κλπ) και το personal statement. Πιστεύω ότι θα ήταν ωραίο να φτιαχτεί στο site εδώ ένα αντίστοιχο topic που θα περιλαμβάνει οδηγίες για τους μικρότερους που προσπαθούν να φτιάξουν τις αιτήσεις τους.
Ευχαριστώ πολύ