Re: Διαδικασία λήψης διπλώματος: διπλωματική, χαρτιά κ.α.

11
Αυτό που εννοώ είναι ότι είναι καθαρά τυπικό, τύπου ecdl. Αυτό σορρυ κιόλας κ μόνο που λες οτι είσαι μηχανικός είναι αυτονόητο... απλά ελληνικό δημόσιο
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Διαδικασία λήψης διπλώματος: διπλωματική, χαρτιά κ.α.

12
Δεν πειράζει, γι αυτό είναι οι μεγαλύτεροι που ξέρουν περισσότερα από άλλους και μας διαφωτίζουν για τα αυτονόητα!
Σε ευχαριστώ πολύ! :)
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Διαδικασία λήψης διπλώματος: διπλωματική, χαρτιά κ.α.

13
maria93 έγραψε:
madadayo έγραψε:Καλά ναι, προφανώς δε σημαίνει κάτι... αλλά όπως είπες ένα χαρτί ακόμη ;) thanks :)
Μια απορία μόνο:
Αν δεν αποτελεί κάτι αυτό το χαρτί (δηλαδή κάποια πιστοποίηση γνώσης) ξέρετε με ποιον τρόπο κι αν μπορεί να πιστοποιηθεί η γνώση μας πάνω σε πακέτα που διδαχθήκαμε στο ΕΜΠ, ανεξάρτητα λοιπόν από βεβαίωση της σχολής?
Αν κάπου ζητείται πιστοποιημένη γνώση κάποιου πακέτου, τότε λογικά θα θέλουν κάποιο πιστοποιητικό που να εκδίδεται από την εταιρεία που εκδίδει το σχετικό πακέτο. Χωρίς να ξέρω, δε νομίζω ότι θα ζητήσουν σε κάποιον χημικό μηχανικό πιστοποίηση ότι "ξέρει κομπιούτερ", ούτε πιστοποίηση για το Apsen π.χ. σε κάποιον που πάει να δουλέψει πρώτη φορά σε μια εταιρεία, ακόμα και αν είναι διϋλιστήριο. Υποθέτω θα θέλουν να φαίνεται κάπως ότι έχεις μια βασική ιδέα του πράγματος και από εκεί και πέρα θα σε βάλουν αυτοί να κάνεις σεμινάρια και να πάρεις τυχόν απαραίτητες για μια ανώτερη θέση πιστοποιήσεις. Ή τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε να κάνει μια σοβαρή εταιρεία.

Σε κάθε περίπτωση, για να πιστοποιήσεις αυτά που έμαθες στη σχολή με άλλο τρόπο, θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις και πιθανότατα η ύλη θα είναι εκτενέστερη, ενώ θα πρέπει να πληρώσεις και κάτι.

Γενικώς περισσότερο νόημα έχει να έχεις γερές βάσεις στη θεωρία και να έχεις μια καλή εικόνα των πραγμάτων, παρά να μισοξέρεις ένα σωρρό πακέτα. Το λογισμικό αλλάζει συνεχώς και μαθαίνεται εύκολα. ;)

Re: Διαδικασία λήψης διπλώματος: διπλωματική, χαρτιά κ.α.

18
Αυτά που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι τα εξής:
1. η επίσημη αγγλική μετάφραση του διπλώματος γράφει πάνω "... IS AWARDED A DIPLOMA DEGREE IN CHEMICAL ENGINEERING" και παρακάτω "THE REGULAR DURATION OF THE STUDIES IN THE SCHOOL IS TEN (10) SEMESTERS.".
2. μετά την αντιστοίχιση του προγράμματος σπουδών μας σε ECTS, το δίπλωμά μας αντιστοιχεί τυπικά σε συνολικά 300 ECTS.
3. "diplom" 5ετών σπουδών είχαν παλιότερα και οι Γερμανοί, ενώ αντίστοιχο 5ετές δίπλωμα έχουν και οι Ρώσοι. Δεν ξέρω πού αλλού υπάρχει.

Δεν ξέρω πώς μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο... Πιο σωστά μου ακούγονται το Diploma και το Engineer. Τα Bachelor και Master γενικώς ανήκουν σε άλλο σύστημα και τυπικά δεν (θα) έχεις κανένα από τα δύο τελειώνοντας τη σχολή μας.

Re: Διαδικασία λήψης διπλώματος: διπλωματική, χαρτιά κ.α.

19
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και πάλι! ^^ Εγώ απόσο το έψαξα νομίζω ότι το σωστό είναι το Engineer. Περιέχει ως έννοια την 5ετή φοίτηση ενώ το Diploma είναι κάτι σαν introduction σε θετικές και τεχνολογικές επιστήμες. Ίσως να ρώταγα και τη γραμματεία? Όλο και κάτι θα ξέρει..Και θα σας ενημερώσω και εδώ :roll:
Einmal ist keinmal