Δομή Διπλωματικής Εργασίας

1
Καλησπέρα! Ξέρει κανείς αν πρέπει να ακολουθήσουμε κάποια συγκεκριμένη διάρθρωση στην διπλωματική? Τύπου περιθώρια, το αν τα σχήματα θα μπουν στο τέλος κλπ
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Δομή Διπλωματικής Εργασίας

2
Εγώ δεν έχω κάνει ακόμη διπλωματική αλλά από ότι ξέρω πρέπει σίγουρα να ακολουθήσεις κάποια δομή. Μάλιστα νομίζω ότι θα πρέπει να πάρεις τη γνώμη του διδακτορικού που πιθανότατα είναι υπεύθυνος για εσένα. Πάντως ένας δικός μου γνωστός που έκανε σχετικά πρόσφατα διπλωματική συζήτησε από το περιεχόμενο της διπλωματικής μέχρι σε τι είδους πρόγραμμα θα φτιάξει τα διαγράμματά του και πως αυτά θα παρουσιαστούν.

Re: Δομή Διπλωματικής Εργασίας

3
Ναι, πρέπει να ακολουθήσεις ένα συγκεκριμένο format όταν θα γράψεις τη διπλωματική. Συνήθως, υπάρχει ένα παράρτημα στο τέλος με τους Πίνακες και ένα παράρτημα με τα Διαγράμματα-σχήματα. Επειδή όμως η μορφοποίηση της διπλωματικής παίζει γενικά μεγάλο ρόλο, συχνά προηγείται συζήτηση με τον επιβλέποντα καθηγητή, ή έστω με κάποιο διδακτορικό.

Πολλά από αυτά τα προβλήματα θα λυθούν αυτόματα αν επιλέξεις να τη γράψεις σε Latex. Και το Word μια χαρά κάνει τη δουλειά του, αλλά θα πρέπει να το ξέρεις πολύ καλά (άσε που το Latex το βάζεις και στο βιογραφικό σου :P )
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Δομή Διπλωματικής Εργασίας

4
Η δομή εξαρτάται εν μέρει από το αν η διπλωματική σου θα είναι θεωρητική, υπολογιστική, πειραματική. Υπάρχουν γενικοί κανόνες, όπως ότι πρέπει στην αρχή να έχεις ευχαριστίες και περίληψη στα αγγλικά και ελληνικά και περιεχόμενα. Στο τέλος παραθέτεις βιβλιογραφία και παραρτήματα όπως πίνακες, διαγράμματα , εικόνες (κώδικα αν έγραψες κάποιο πρόγραμμα κ.ο.κ). Όσον αφορά τον πυρήνα της εργασίας σου, πρέπει να έχεις ένα θεωρητικό εισαγωγικό μέρος (όχι δυσανάλογο με την έκταση της εργασίας σου) ,τη μεθοδολογία που ακολούθησες (π.χ. αν έχεις πειραματική αυτό θα είναι τα υλικά και μέθοδοι) και τέλος τα αποτελέσματα και τη συζήτηση. Σκέψου την σαν ένα μεγάλο εκτενές paper. Το πώς θα κατανείμεις τα κεφάλαια είναι στη δική σου κρίση. Όσον αφορά τη μορφή, νομίζω ότι δεν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες από το πολυτεχνείο ή τη σχολή. Έχω δει διάφορες γραμματοσειρές, διάφορα περιθώρια, διάφορα προγράμματα επεξεργασίας. Θα πρέπει οπωσδήποτε για όλα τα παραπάνω να συμβουλευτείς τον επιβλέποντα καθηγητή ή διδακτορικό.
In my glass coffin.
I'm waiting.