Re: Διπλωματική Εργασία: θέματα και βοήθεια επιλογής

21
Θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα, αλλά δεν έχω ακούσει κάποια σχετική περίπτωση. Προτείνω να απευθυνθείς στον καθηγητή σου ή, αν δεν έχεις ακόμα κάποιον επιβλέπποντα, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στον κοσμήτορα. Έτσι και θα πάρεις μια καλύτερη απάντηση αλλά και θα δείξεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον προς αυτή την κατεύθυνση.

Re: Διπλωματική Εργασία: θέματα και βοήθεια επιλογής

24
Είναι διαθέσιμη μια θέση για διπλωματική εργασία, στο Ecole
Nationale Superieure des Ingenieurs en Arts Chimiques et
Technologiques (ENSIACET) στην Toulouse, Γαλλία, μέσω του
προγράμματος ERASMUS για το ακαδημαϊκό έτος 2014-15.
Η διπλωματική έχει υπολογιστικό προσανατολισμό και αφορά
στη μελέτη επιφανειακών αντιδράσεων σε διεργασίες χημικής
απόθεσης από μίγμα αντιδρώντων αερίων (chemical vapor
deposition). Η μελέτη θα βασιστεί σε θεωρητικές μεθόδους
κβαντομηχανικής ανάλυσης και ειδικά στη Θεωρία
Συναρτησιοειδούς Πυκνότητας (Density Functional Theory -
DFT). H περίοδος εκπόνησης της διπλωματικής εργασίας είναι
Φεβρουάριος ή Μάρτιος έως τέλος Ιουλίου 2015.
Οι ενδιαφερόμενοι να επικοινωνήσουν με τον Καθηγητή
Ανδρέα Μπουντουβή (boudouvis@chemeng.ntua.gr).
πηγή
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Διπλωματική Εργασία

25
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι στο 8 έτος και παράλληλα δουλεύω. Θέλω λοιπόν να κάνω μία βιβλιογραφική διπλωματική ώστε να μη χρειάζεται να διαθέσω χρόνο και για πειράματα αλλά και για να μπορέσω να τελειώσω όσο πιο σύντομα γίνεται. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιοι καθηγητές δίνουν βιβλιογραφικές διπλωματικές και ποιοι από αυτούς είναι πιο συνεργάσιμοι! Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν έχετε κάποιες προτάσεις!

Re: Διπλωματική Εργασία: θέματα και βοήθεια επιλογής

27
Θα σου πρότεινα να πας σε τίποτα καλογήρου ή ασημακόπουλο, για τον δεύτερο δεν ξέρω αν δίνει βιβλιογραφικές αλλά το αντικείμενο του ίσως ενδείκνυται
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Περί διπλωματικής

29
Σκέφτομαι να πάρω διπλωματική στον Μαγουλά, αλλά δεν έχω ξανασυνεργαστεί μαζί του. Κάποιος που έχει πάρει διπλωματική σε εκείνον μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά; (π.χ αν απαντάει γρήγορα, αν βοηθάει κλπ)

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

30
Παιδιά καλησπέρα,
Θα ήθελα να μου πείτε λίγα πράγματα για τη διπλωματική εργασία.
1) Έχει σημασία να θα είναι βιβλιογραφική ή πειραματική; Έχει κάποια βαρύτητα κάπου αυτό;
2) Εγώ που θέλω να τελειώσω σύντομα με τη διπλωματική και να πάρω πτυχίο για να κάνω τα χαρτιά μου για εξωτερικό, τι να επιλέξω ως διπλωματική;
Οτιδήποτε άλλη πληροφορία κρίνετε χρήσιμη, μη διστάσετε να την διατυπώσετε.