Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

11
Στην Αγγλία ξέρω ένα παιδί που έκανε PhD σε ηλεκτροχημική προστασία υλικών και έπαιρνε 1200£/μήνα από το πανεπιστήμιο. Τα projects που αναλαμβάνεις στο διδακτορικό πολλές φορές είναι και "παραγγελίες" από βιομηχανίες νομίζω. Δηλαδή εμέσως σε χρηματοδοτούν και οι βιομηχανίες, αλλά πρακτικά ανήκεις στο πανεπιστήμιο το οποίο και σε χρηματοδοτεί. Όπως στο πανεπιστήμιο ανήκει και η έρευνα που βγάζεις και για αυτό σε πληρώνει. Κατά κανόνα PhD σημαίνει ότι δεν πληρώνεις δίδακτρα και το πανεπιστήμιο σε πληρώνει σαν αντάλλαγμα για την έρευνα που κάνεις.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

12
Αν ενδιαφέρεσαι για Αμερική, δες για τις υποτροφίες του Fulbright.
Προσοχή βέβαια:
Fulbright έγραψε:Τι είδους βίζα παίρνουν οι υπότροφοι του Προγράμματος Fulbright;
Όλοι οι υπότροφοι Fulbright είναι υποχρεωμένοι, από το Υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ και το J. William Fulbright Foreign Scholarship Board, να ταξιδέψουν με την βίζα "J-1" για επισκέπτες μέσω προγραμμάτων ανταλλαγής (visitor exchange visa). Ένας από τους όρους της βίζας αυτής αναφέρει πως όλοι οι υπότροφοι πρέπει να επιστρέψουν και να παραμείνουν στην Ελλάδα για δύο χρόνια προτού τους επιτραπεί να μεταναστεύσουν ή να κάνουν αίτηση για άδεια μόνιμης παραμονής ή άδεια εργασίας στις ΗΠΑ.

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

13
στην ουσία είναι μια έξυπνη κίνηση για να σε κρατήσουν τελικά μακριά από τις ΗΠΑ.καθώς ο 2ετής αποκλεισμός σε κρατάει μακριά και θα είναι αρκετά δύσκολο μετά να βρεις δουλειά.
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

14
Είναι μία έξυπνη κίνηση εννοείς για να σε γυρίσουν εδώ..Το οποίο θα είναι καλό για τη χώρα βέβαια, αλλά κακό για εσένα..Γενικά γνωρίζει κανένας συγκεκριμένες υποτροφίες για μεταπτυχιακά διδακτορικά?Καλό θα ήταν να συγκεντρώσουμε μερικά links..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

15
Ενα site απο τ πολυτεχνείο με ανακοινώσεις για υποτροφίες είναι αυτό:
http://career.central.ntua.gr/index.php ... &Itemid=78

Θα κοιτάξω να βρω και άλλα που είχα δει παλιότερα..αλλα προς στιγμήν ρίξτε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε!
~once you've grown up, you can never come back..~

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

18
Να τονίσω ότι οι υποτροφίες Fulbright περιλαμβάνουν μία ειδική μορφή βίζας, η οποία υποχρεώνει τους φοιτητές μετά τις μεταπτυχιακές σπουδές τους να γυρίσουν στην Ελλάδα για τουλάχιστον 2 χρόνια..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

19
Παιδια καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι μετριος φοιτητης, 7 μ.ο. αλλα επειδη χρωσταω μαθηματακια (οχι τοσα πολλα βεβαια) θα βγω του χρονου στα 5,5 - 6 χρονια συνολο διοτι επειδη εχω την ευχερεια του χρονου εχω κλεισει καλη διπλωματικη που μπορει να μου ανοιξει και πορτες μετα. Και καθηγητη εχω επιλεξει, ο οποιος πιστευω θα με στηριξει (κρινοντας απο το γεγονος οτι με ειχε παρει μαζι του σε ενα συνεδριο εκτος Ελλαδας) αν δουλεψω αναλογα φυσικα. Επειδη ομως πιστευω οτι καλες οι οποιες σπουδες μετα το πτυχιο σε οποιο βαθμο μπορεις να διαθεσεις χρηματα, αλλα το θεμα ειναι να υπαρξει μια ισορροπια. Τα μεταπτυχιακα προγραμματα του Πολυτεχνειου θεωρουνται αξιοπιστα ? Με ολα αυτα που γινονται στη σχολη μας, το reputation της πεφτει και δεν ξερω αν και τα πτυχια μας πλεον εχουν την αιγλη που ειχαν. Εξωτερικο δεν θελω να φυγω και ειμαι λιγο μπερδεμενος ως προς ποια κατευθυνση να στραφω μετα. Να κανω καποιο μεταπτυχιακο στο ΕΜΠ ? Εχω βρει τι με ενδιαφερει κιολας και αν αξιζε θα ηταν καλη περιπτωση. Να πιασω δουλεια ? Υπολογιζω οτι μεχρι να τελειωσω το προπτυχιακο θα εχω τουλαχιστον ενα Β2 αν οχι C1 στα γερμανικα, εχω ηδη proficiency αγγλικα και να παρω κι ενα ECDLακι. Σε προσφατο search που εκανα στη χρυση ευκαιρια βρηκα κατι τετοιο http://www.xe.gr/jobs/evresi,eidikoi-ep ... 35821.html

γεγονος το οποιο μου δινει λιγο θαρρος στην αναζητηση εργασιας κατευθειαν.

Θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος μπορουσε να μου πει δυο πραγματα γιατι ειμαι λιγο ασχετος. :)

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

20
Αν σε ενδιαφέρουν δουλειές τμήματος πωλήσεων όπως αυτή που έχεις στο link, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Αν δε θες να σκάσεις λεφτά σε οικονομικά τμήματα όπως η ΑΣΟΕΕ, μπορείς να κάνεις το μεταπτυχιακό του ΕΜΠ στα τεχνοοικονομικά που είναι σε συνεργασία με το ΠΑΠΕΙ και δωρεάν. Σίγουρα, δεν ακούγονται και τα καλύτερα για τα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ, λόγω των καταστάσεων που περιγράφεις και άλλων πολλών παραγόντων, αλλά μπορείς πολύ εύκολα πιστεύω να έχεις ένα master που μετράει πολύ σε όποια δουλειά κι αν επιλέξεις να κάνεις (ή σε επιλέξουν). Και γενικότερα μηχανικοί με γνώσεις οικονομικών προτιμούνται στις περισσότερες επιχειρήσεις. Αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά όπως λες, έχεις κοντά ένα χρόνο ακόμα να το σκεφτείς καλύτερα και να δεις τι πραγματικά θες και τι ανάγκες θα χεις τότε.