Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

21
Καλησπέρα,

επειδή έτυχε να συζητήσω για θέση διδακτορικού σε πανεπιστήμιο της Ευρώπης που βρίσκομαι με ρώτησαν ποιος ακριβώς είναι ο τίτλος του πτυχίου μας. Εαν συμπεριλαμβάνει master ή εαν γράφει κάποια ειδικότητα ή εαν απλά είναι πτυχίο γενικό χημικού μηχανικού...Δεν ήξερα τι να τους απαντήσω οπότε ήθελα να ρωτήσετε γενικά έαν έχετε κάποια ιδέα πως ακριβώς είναι το πτυχίο μας και σε τι αντιστοιχεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο. :D

Ευχαριστώ!
C'est en faisant n'importe quoi,
qu'on devient n'importe qui

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

22
Γεια,
ξέρει κανένας για να πάρει κάποια υποτροφία για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό (Ευρώπη) πότε πρέπει να δηλώσει (δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο αλλά γενικά σε τι περιόδους ζητάνε)? Επίσης, τι ποσοστό μπορούν να καλύψουν στα έξοδα ζωής.
Και κάτι τελευταίο στις αιτήσεις χρειάζεται να έχεις δώσει το IELTS (ή κάποιο αντίστοιχο) για να κάνεις τις αιτήσεις ή όταν θα πας εκεί να τους δώσεις το χαρτί που έχεις πει ότι έχεις.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Μεταπτυχιακό-Διδακτορικό: ερωτήσεις και απόψεις

24
Δεν έχω εμπειρία από κανένα από αυτά, αλλά νομίζω πως στις περισσότερες περιπτώσεις, το σημαντικότερο είναι οι συστατικές επιστολές και οι βαθμοί που θα έχεις στα πιο σχετικά μαθήματα. Το 7.8 δεν θα το θεωρούσα undoable αν κατά τα άλλα στην αίτησή σου δείχνεις όρεξη, ξέρεις τι θέλεις και ότι ξέρεις καλά τι είναι αυτό στο οποίο κάνεις αίτηση. Τουλάχιστον για μεταπτυχιακό.

Στο μεταπτυχιακό που έκανα εγώ στο TU Munich, πάρα πολλές αιτήσεις δεν φτάνουν καν στο στάδιο να τις διαβάσει κάποιος επειδή απλώς λείπουν χαρτιά ή τα αντίγραφα δεν είναι επικυρωμένα κτλ (συμπέρασμα: κάνε όλες τις τυπικές διαδικασίες όσο πιο σωστά γίνεται). Από εκεί και πέρα, πολλές αιτήσεις απορρίπτονται επειδή φαίνεται ότι ο υποψήφιος δεν έχει καταλάβει τι είναι το πρόγραμμα στο οποίο κάνει αίτηση (πχ δίνοντας μεγάλο βάρος σε machine learning, ενώ το μεταπτυχιακό είναι υπολογιστικής μηχανικής).