Re: [7ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2017-18)

11
vagelispap έγραψε:
dexterous έγραψε:
vagelispap έγραψε:
dexterous έγραψε:Παίζουν λύσεις από 1η πρόοδο μήπως;
νομιζω φιλε μου οτι εχει λυσει καποια στο μαθημα...
α τελεια αδερφε!Επειδη βλεπω οτι παρακολουθουσες σταθερα,μπορεις να μου τις στειλεις τοτε ;γιατι ημουν αρρωστος εκεινη τη μερα
Φιλε σ ευχαριστω πολυ!Τα εψαχνα καιρο!Ευτυχως που υπαρχουν και οι συνεπεις φοιτητες σαν εσενα :)
Καλη επιτυχια και στους δυο και σ ολους αν και η δικια σου ειναι σιγουρη!!

Re: [7ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2017-18)

13
Έστω ότι τρέχεις βιοαντιδραστήρα με παροχή Q[L/d] και η συγκέντρωση εισόδου και εξόδου των κυττάρων σου είναι Cc,o και Cc με μονάδες [g/L]. Ημερήσια παραγωγικότητα ορίζεται το μέγεθος F=Q*(Cc-Cc,o) [g/d]. Σε περίπτωση που δεν ξέρεις αρχικές και τελικές συγκεντρώσεις κυττάρων συσχετίζεις τις συγκεντρώσεις των κυττάρων με τις συγκεντρώσεις του υποστρώματος Α από το Yield, δηλαδή τo Yc/a.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος R2D2 την Τετ 24 Ιαν 2018, 10:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: [7ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2017-18)

17
Η λύση του 1ου θέματος. Νομίζω οτι σαν μεθοδολογία είναι σωστή, συγχωρέστε για τυχόν αριθμητικά ή στις μονάδες μέτρησης λάθη, τα έχω ελέγξει αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

1h selida.jpg
2hselida.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [7ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2017-18)

19
Ξέρει κανείς στους υπολογισμούς του tμεσου και σ2, ποιά μέθοδο έχει πει να κάνουμε ; κανόνα τραπεζιού ή ορθογώνιου; Επίσης στου ορθογώνιου πότε δεν υπολογίζουμε την πρώτη ή την τελευταία τιμή της συγκέντρωσης;

Re: [7ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2017-18)

20
Ντίνος έγραψε:Ξέρει κανείς στους υπολογισμούς του tμεσου και σ2, ποιά μέθοδο έχει πει να κάνουμε ; κανόνα τραπεζιού ή ορθογώνιου; Επίσης στου ορθογώνιου πότε δεν υπολογίζουμε την πρώτη ή την τελευταία τιμή της συγκέντρωσης;
Δες το παραδειγμα του lavenspiel σελ 311και το σ2 νομιζω επισης βοηθαει το παραδειγμα 13.1