Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

11
Επειδή εχθές η ομάδα μου έκανε εργαστήριο με τον κύριο Σέμπο(άσκηση 5),μας ζήτησε να ενημερώσουμε τις ομάδες 21 και 50, οι οποίες και θα έχουν μαζί του εργαστήριο(την άλλη βδομάδα μάλλον), να συνεννοηθούν μαζί του άμεσα για την αναπλήρωση του(καθώς θα απουσιάζει)... 8-)

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

12
Σήμερα ο κύριος Παπαγιαννάκος μας ενημέρωσε ότι την προσεχή Τετάρτη, θα γίνει το πρώτο από τα "τεστάκια" που αναφέρονται παραπάνω. Το τεστ θα πραγματοποιηθεί τη μια εκ των δύο ωρών που έχουμε μάθημα και τις ώρες του εργαστηρίου (του πρώτου group)θα λυθούν ασκήσεις. Όποιος θέλει να διαβάσει, μπορεί να κοιτάξει το Fogler, ενώ ικανοποιητικές είναι και οι σημειώσεις στο site του μαθήματος.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

14
Αν θυμάμαι καλά συμμετέχει κατά κάποιο ποσοστό, θετικά πάντα (νομίζω 20%).
Είναι προαιρετικά, η επίλυση γίνεται σε ομάδες 3 ατόμων (ανά έδρανο -της 31- δηλαδή). Ανοιχτά βιβλία, σημειώσεις και γενικώς τα πάντα. Υποθέτω θα είναι στο ίδιο στυλ με ΜΧΔ Ι, μόνο που εδώ θα παραδίδουμε κιόλας τα χαρτιά μας.
Από ότι είπε ο κ. Παπαγιαννάκος, το γραπτό καθενός το διορθώνει ο καθηγητής που αντιστοιχεί στο τμήμα του καθενός, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει στην πράξη αυτό βέβαια...

Όσο για την ύλη, νομίζω ότι μέχρι στιγμής έχουμε κάνει μια περίληψη των βασικότερων θεμάτων που μελετήσαμε στη ΜΧΔ Ι, συνεπώς έχει περισσότερο την έννοια επανάληψης.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

19
Δεν κράτησα την εκφώνηση, ωστόσο ήταν ένα πρόβλημα όπου είχες έναν αντιδραστήρα CSTR και μια ετερογενή διεργασία (υγρό-στερεό) με αντίδραση α' τάξης. Σου έλεγε ότι πραγματοποιείς δυο πειράματα, με βεβιασμένη ροή ρευστού και τα δυο, στα οποία προσδιορίζεις τους αντίστοιχους ρυθμούς αντίδρασης (δεδομένοι). Στα δυο πειράματα η συγκέντρωση στην κύρια μάζα του ρευστού ήταν η ίδια (δεδομένη) και στο ένα πείραμα είχες διπλάσιο συντελεστή μεταφοράς μάζας από το άλλο. Σκοπός ήταν να υπολογίσεις τον συντελεστή μεταφοράς μάζας και την ειδική ταχύτητα της αντίδρασης.

Ουσιαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσεις δυο σχέσεις:
1. το ρυθμό μεταφοράς μάζας στη διεπιφάνεια
2. την κινητική της αντίδρασης α' τάξης

Έγραφες αυτές τις εξισώσεις για τα δυο πειράματα αξιοποιώντας τα δεδομένα, έκανες κάποιες διαιρέσεις κατά μέλη και έλυνες το σύστημα. :)

Από δεδομένα, νομίζω ότι οι ρυθμοί ήταν: r1 = 6 mol/(min*L), r2 = 10 mol/(min*L) και η συγκέντρωση C = 0.4 mol/L.