Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

21
Ανακοίνωση έγραψε:Υπάρχει η δυνατότητα εκπόνησης Διπλωματικής Εργασίας μέσω ERASMUS σε Πανεπιστημιακά Εργαστήρια στη Γερμανία, το Βέλγιο και τη Φινλανδία σε θέματα Χημικών Διεργασιών. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με τον υπογράφοντα για πληροφορίες.
Ν. Παπαγιαννάκος
Από την ιστοσελίδα του μαθήματος.

Ανέβηκε επίσης η 3η σειρά ασκήσεων στο «Υλικό».

Την Τετάρτη συζητήσαμε και λύσαμε (στο περίπου, δεν έφτανε ο χρόνος) την άσκηση του πρώτου διαγωνίσματος. Σύμφωνα με τον κ. Παπαγιαννάκο, γενικώς οι περισσότεροι γράψανε καλά, αλλά ήθελε περισσότερη περιγραφή αντί για ξερούς τύπους.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

22
MakisH έγραψε:Την Τετάρτη συζητήσαμε και λύσαμε (στο περίπου, δεν έφτανε ο χρόνος) την άσκηση του πρώτου διαγωνίσματος. Σύμφωνα με τον κ. Παπαγιαννάκο, γενικώς οι περισσότεροι γράψανε καλά, αλλά ήθελε περισσότερη περιγραφή αντί για ξερούς τύπους.
Για την ακρίβεια, είπε ότι οι βαθμοί κυμαίνονταν μεταξύ 7 και 10.

Και στις φροντιστηριακές ασκήσεις λύσαμε τις 2 πρώτες ασκήσεις της 2ης σειράς, οι οποίες δεν ήταν άσχετες μεταξύ τους, εφόσον τα μισά δεδομένα ήταν κοινά.
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

25
Προσπάθησα να λύσω κάποια θέματα από την 4η σειρά ασκήσεων που έδωσε ο διδάσκων τη Δευτέρα και κυριολεκτικά μου φαίνονται σχεδόν όλα ΚΙΝΕΖΙΚΑ !! Μήπως μπορεί κάπιος να βοηθήσει ?
Μαζί μου έλα πάνω απ'τα σύννεφα

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

27
Σε κάθε άσκηση από τις δύο πρώτες μας δίνει τη μεταβολή της συγκέντρωσης ενός αντιδρώντος Α σε σφαιρικό καταλυτικό σωματίδιο ακτινικά.Αυτό που δε μπορώ να καταλαβω είναι το εξής :
- Πως γίνεται και μας δίνει 3 αριθμητικά πειράματα αφού μόλις με 2 το πρόβλημα συγκεκριμενοποιείται με το μαθηματικό μοντέλο που είπε στην άίθουσα ??? ( Άγωνστοι μόνο δύο : Mέτρο Τhiele και επιφανειακή συγκέντρωση )
Μαζί μου έλα πάνω απ'τα σύννεφα

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

28
εμενα (με μια ματια, γιοατί ειλικρινα βαριεμαι να τις λυσω -το μαξ να δω τις παλιες μου ασκησεις- μου φαινονται επαρκη τα δεδομενα. ουτε λιγοτερα ουτε περισσοτερα απο τα απαιτουμενα..
δοκιμασε να ξεκινησεις κανονικα με ισοζυγια μαζας και ενεργειας ... πιστευω στην πορεια θα σου λυθει το που χρειαζεται τι
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

29
Το βιβλίο του Levenspiel είναι από σήμερα διαθέσιμο στην Ηρώων Πολυτεχνείου 80 (λίγο πιο πάνω από τις εκδόσεις Συμεών/εστίες).

Ώρες λειτουργίας καταστήματος: Δευτέρα, Τετάρτη, Σάββατος 8:30-15:00 και Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 8:30-14:00 & 17:00-21:00
(Α. Προκόπης ΕΠΕ - χάρτης)

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

30
Διαβάζοντας το λήμμα για το GNU Octave (ένα ελεύθερο αντίστοιχο του Matlab) στη Wikipedia, έπεσα πάνω στην εξής πρόταση:
The program is named after Octave Levenspiel, a former professor of the principal author who was known for his ability to perform quick back-of-the-envelope calculations.
Στο λήμμα "Octave Levenspiel" αναφέρεται:
Professor Octave Levenspiel was well known among his students for his ability to do quick back-of-the-envelope-calculations. GNU Octave, a high-level language primarily intended for numerical computations and developed by John W. Eaton, a former student of Octave Levenspiel, is named after him.
(ήξερες ότι...?)