Re: [5o] Επιστήμη και Τεχνική Υλικών (2018-19)

3
Μην πας να διαβάσεις όλη την ύλη, τα θέματα είναι τόσο επαναλαμβανόμενα και η ύλη που διδάσκεται τόση πολλή που δεν έχει νόημα. Απλά άνοιξε τα θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ και λύσε τα έχοντας τον κάλιστερ δίπλα σου (π.χ. βλέπεις θέμα που αφορά κεραμικά -> ανοίγεις το κεφάλαιο των κεραμικών). Για την εξέταση του εργαστηρίου διάβασε από τον εργαστηριακό οδηγό με έμφαση στη θεωρία και στην αρχή στην οποία βασίζεται κάθε μέθοδος.
Ars Longa, Vita Brevis

Re: [5o] Επιστήμη και Τεχνική Υλικών (2018-19)

4
Οι εξετάσεις του μαθήματος για τους φοιτητές του 7ου εξαμήνου θα γίνουν αποκλειστικά στις παρακάτω αίθουσες:

Αμφιθέατρο 2, Αίθουσες 22, 24, 25,26, 31.


Οι εξετάσεις του μαθήματος για τους φοιτητές του 5ου εξαμήνου θα γίνουν αποκλειστικά στις παρακάτω αίθουσες:

Αμφιθέατρο 1, Αίθουσες 21, 23, 27,28, 29.

Re: [5o] Επιστήμη και Τεχνική Υλικών (2018-19)

5
Καλησπέρα παιδιά.
Καθώς είμαι από αρκετά μεγαλύτερο εξάμηνο και είναι από τα τελευταία μαθήματα που χρωστάω, έχω χάσει λίγο την μπάλα και θα επιθυμούσα λίγο την βοήθεια σας!! :D
Έχω το παλιό βιβλίο το μπεζ, από τις εκδόσεις του πολυτεχνείου και από τι είδα έχει βγει από το '16 και μετά νομίζω το Callister από εύδοξο. Κατά πόσο χρειάζεται αυτό το νέο βιβλίο, μπορεί να καλυφθεί καλά η ύλη και κυρίως οι λυμένες ασκήσεις με το παλιό, γνωρίζει κανείς? Αλλιώς παίζει να ξέρει κανένας αν διατίθεται για δανεισμό από το αναγνωστήριο ή την βιβλιοθήκη του εμπ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα με σώσετε!!

Re: [5o] Επιστήμη και Τεχνική Υλικών (2018-19)

7
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος στα θέματα που έχουν σύνθετο υλικό [βλ. Κανονική 2015, Κανονική 2018], πολυαιθυλένιο και ύαλο, οι τύποι του μέτρου ελαστικότητας αν η ύαλος έχει τη μορφή α) παράλληλων ινών μεγάλου μήκους β) μικρών σωματιδίων, είναι αντίστοιχα:

Ε = Εm*fm + Ef*ff, E = (Εm*Ef)/(Εm*fm + Ef*ff), όπως προκύπτει από κάποιες λύσεις που είναι ανεβασμένες εδώ
ή
Ε = Εm*fm + Ef*ff, E = (Εm*Ef)/(Εf*fm + Em*ff), όπως προκύπτει από τις σχέσεις (16.14), (16.16) σελ. 554-555 του Callister? [ή είναι διαφορετικές περιπτώσεις και τζάμπα προβληματίζομαι και σας ταλαιπωρώ?]

Re: [5o] Επιστήμη και Τεχνική Υλικών (2018-19)

9
Ποιους παράγοντες να λάβουμς υπόψη για λήψη ενός θερμογραφηματος
2. Ποιες δυσκολίες κατά τον πολυμερισμο plexiglas
3. Πως ελέγχεται η συμβατότητα με την θερμομηχανικη αναληση
4. Ποια τα επίπεδα του γκρι
Παιδιά εκλιπαρώ οποίος γνωρίζει κάποιες από αυτές τις απαντήσεις ας μιλήσει. Ευχαριστώ

Re: [5o] Επιστήμη και Τεχνική Υλικών (2018-19)

10
tsax έγραψε:Παιδια για τα θεματα της ΚΟΥΗ που ειναι θεωρια, απο που διαβαζουμε?
Τα θέματα της κυρίας Κουή ειναι ασκήσεις και αντιστοιχούν στα κεφάλαια 8, 9 , 16 στο βιβλίο του Callister αν θυμάμαι καλά.
Τα θέματα της κυρίας Βασιλείου που είναι θεωρία θα τα βρείς στο κεφάλαιο 18 στον Callister .
cron